Спецпроєкти

Медитація наживо та за допомогою сучасних технологій: кому (не) підходить?


Розслабитись і забути про проблеми – ось чого найчастіше прагнуть сучасні люди. Декому позбутися стресу допомагає медитація. Нині вона максимально доступна – застосунків і відео для цієї практики є дуже багато.

Утім, медитація не є панацеєю: комусь вона допомагає досягти мети, а когось, навпаки, дратує. Ми зібрали думки різних людей про медитацію за допомогою технологій і без них. А також поговорили із психологом про роботу мозку під час медитування.

Навіщо потрібна медитація

Медитація – це особливий вид заглиблених роздумів, спосіб поспостерігати за собою та власними думками. Це вміння відділити себе від власних емоцій, не ототожнюватися з ними, а тільки бути спостерігачем з боку.

Медитація допомагає призупинити потік думок, розслабити нервову систему та дати відпочити мозку.
Щодо користи медитації є різні погляди. Хтось помічає конкретні результати, а хтось вважає, що це даремна або навіть шкідлива трата часу.

Ось що говорить про медитацію спеціалістка з досліджень психічного здоров’я Development Foundation Марта Пивоваренко:

«Медитація, яка у своїй основі має практику руху та філософію, через другу не всім підходить. Але мобільні застосунки дають змогу відкинути філософську частину та спробувати корисні для здоров’я тілесні практики.

Міжнародний досвід показує, що фармацевтика відходить на другий план там, де необхідне психологічне та фізіологічне заспокоєння. Сьогодні різні проєкти за фінансування Європейського Союзу і за підтримки ВООЗ вносять медитацію у продукти психосоціального супроводу».

Про роботу мозку під час медитації нам розповіла психотерапевтка Софія Лагутіна:

«У головному мозку відбувається унікальне поєднання активности кількох його ділянок. Це лімбічна система, яка відповідає за емоційну реакцію. Інша – це медіальна префронтальна кора, яка відповідає за мисленнєві процеси та ухвалення рішень.

Під час медитативних практик у людини відбувається синергія обох ділянок. І це стан максимального комфорту для головного мозку».

Досвід людей, які практикують медитацію

Ми зібрали історії тих, кому подобається медитація, і тих, хто вважає її неефективною.

«Я працюю на керівній посаді. Робота нервова, часто виникають конфлікти. Шукала метод, що допоможе подолати стрес і напругу. Таким методом стала медитація.

Почала з книжок. Сідала, намагалась зосередитися на техніках медитації, але марно. Нічого не виходило – я тільки спостерігала хаос із думок, який неможливо зупинити. Після книжок почала шукати статті в інтернеті, а згодом – онлайн-курси.

Я знайшла такий курс, що складався із завдань на фокусування уваги. Наприклад, один день треба концентруватися на долонях 5 хвилин, в інший – спостерігати за диханням 10 хвилин. Після завдання потрібно було написати звіт про свій досвід. Загалом, мені сподобалося.

Курс допоміг мені зрушити з місця, але все одно чогось не вистачало. Після тижневого курсу мені було важко підтримувати навичку в повсякденному житті. Тому я вирішила поїхати на очну подію, яка проходила у форматі ретриту: 7 днів повного відлучення від соціуму. Для мене це був надзвичайний досвід. Звісно, моє життя не змінилося за один тиждень, але певне переосмислення я зробила.

Я вважаю, що якщо ви бажаєте навчитися медитації, щоб потім довгий час мати запал практикувати самостійно – треба їхати на очну подію і вчитися наживо. Це глибокий досвід, який неможливо отримати під час навчання онлайн».

Тетяна, архітекторка ІТ-систем, учасниця проєкту «Академія медитації»

«Я практикую медитацію з 2016 року. Для мене ця практика розподіляється на особисту – коли я медитую вдома, і групову – коли відвідую очні події. Я намагаюся виділяти на медитацію 20-40 хвилин уранці або ввечері. Сам процес полягає в концентрації на простих речах: власному подиху, руках, усьому тілу або звуках навколо.

Я отримав низку позитивних ефектів від систематичної медитації:

• Підвищена концентрація в повсякденному житті. Краще вдається фокусуватися й розв’язувати робочі завдання.
• Я став більш спокійним і терплячим до людей навколо. Щоденне спілкування з колегами й родиною стають дедалі більш радісними й неконфліктними.
• Помітив, що більш широко дивлюся на власне життя. Дедалі менше всілякої дріб’язковости та зайвої метушні в моїх думках, словах і вчинках».

Ігор, керівник PR-відділу

«Я десять років опановую медитацію. І, на мою думку, ніщо не замінить очного навчання. Самостійна практика – з технологіями або без – допомагає мені підтримувати той досвід, що здобула наживо. Я використовую звичайний таймер на телефоні для самостійних медитацій 1-2 рази на день. Також беру участь в онлайн-медитаціях. Можу слухати медитації на YouTube. Використовую аудіомедитації в застосунку Insight Timer».

Тетяна, інструкторка з йоги, учасниця проєкту «Академія медитації»

«Я практикувала медитацію mindfulness зі своїм психологом. Він записував мені аудіо, і я слухала їх у необхідних умовах: лежачи та ні на що не відриваючись. Я дуже напружена людина сама по собі. І з медитаціями стала помічати ще більше напруження. Хоча мала розслаблятися. Та все ж у мене не виходило відпочити.

Коли з’являлися завдання, де потрібно було про щось подумати, стало занадто складно для мене. Жодного позитивного ефекту я не отримувала, хоч пробувала кілька разів повертатися до медитацій».

Марія, працівниця сфери обслуговування

«Я кілька разів пробувала практикувати медитацію, щоб позбутися стресу та хвилювань. Для цього використовувала застосунок, де голос говорить, що потрібно робити та про що думати. Реакція була дивною: мені хотілося плакати. Звісно, я опановувала себе, але через якийсь час просто засинала. Я не побачила жодного результату, тому полишила спроби медитувати».

Діана, програмістка

«Не скажу, що медитація мені не сподобалася, просто давала тимчасовий ефект. Я дуже тривожна людина, й медитаційні практики лише на короткий час допомагали заспокоїтися. І вже зовсім згодом я знову відчувала тривогу та занепокоєння.

Медитувала за допомогою застосунку, самостійно це не виходило. Але насправді важко знайти програму із голосом, що не буде дратувати. Бо начитувати текст для медитацій – це теж мистецтво, на мою думку».

Марія, рієлторка

Чому відгуки такі різні?

На перший погляд, може здаватися, що справа в технологіях для медитації. Можливо, не працює медитація за допомогою застосунків і потрібно йти до спеціального тренера? Чи віднайти застосунок із приємним голосом?

Насправді все трохи глибше. Як розповіла нам психотерапевтка Софія Лагутіна, усе залежить від того, як людині пояснити, що таке медитація.

Медитативна практика допомагає тоді, коли є дуже сильна мотивація змінити фокус своєї уваги. Людина повинна розуміти, що це один із варіантів перемикання.

Наприклад, ви бігли вулицею і впали, тепер у вас болить нога. Є відчуття фізичного болю, але ще й ментального болю вам додає негативна інтерпретація ситуації. І ось медитація саме допомагає позбутися цієї вторинної обробки інформації та дає людині змогу сконцентруватися на відчуттях. Це знизить градус дискомфорту від фізичних відчуттів і допоможе більш свідомо поставитися до ситуації з погляду ефективности. Негативні думки зазвичай не допомагають ситуації, а тільки погіршують відчуття і знову додають негативних думок.

Деяким не подобається медитація, тому що їм погано пояснюють, що відбувається. Це велика помилка фахівців. Людині спершу потрібно пояснити, як відбуваються когнітивні процеси, щоб потім використовувати це прийняття.

Медитація ефективна, коли свідомо пропрацював/-ла ситуацію, усе розумієш та обираєш перемикання на медитацію. Якщо людина ще не усвідомила ситуації, то її просто неможливо примусити медитувати й отримувати користь від цього.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь