Спецпроєкти

Сім глибоких та незвичних мультфільмів для дітей


З чим асоціюється мультфільм? З яскравою, доброю, казковою, зазвичай простою розвагою. Втім, окрім легкої, розважальної анімації варто періодично додавати дітям щось серйозне. Фільми, що навчать бачити соціальні проблеми та підготують малюків до життя. З цією метою ми пропонуємо 7 мультфільмів, дібраних експертами освітнього проєкту «На Урок».

Об’єкт у стані спокою

Головна героїня мультфільму – скеля, що існує з давніх-давен. Одного дня, прокинувшись після мільйонів років сну, вона знаходить навколо маленьких істот. Вони весь час щось роблять і змінюють довкілля. Їхня діяльність зачіпає й героїню, що поринає у вир стрімких і болісних перетворень. Люди розбивають скелю на камені, перетворюють у жорно, яке розколюється до маленьких камінців та, врешті-решт, стирається у пил.

Так, велетенська гора може перетворитись у пил. Використовуйте цей образ, як метафору геологічних, атмосферних або антропологічних сил, що впливають на нашу планету. Також мультфільм покаже дітям, наскільки нещадними можуть бути дії людей до неоціненних природних об’єктів.

Лісоматеріали

Сюжет історії починається у вирубаному лісі, де приходять до тями п’ятеро пеньків, що якимсь дивом пережили катастрофу. Надворі зима, тож найстаріший досвідчений пень приносить у жертву свою гілку та розводить вогонь, аби зігріти компанію.

Як виявляється, усім подобається тепло, втім, далеко не кожен віддасть частину себе заради спільного добробуту. Ба більше, знаходяться ті, хто хоче грітися навколо багаття коштом інших і готові йти на насильство.

Мультфільм демонструє необхідність солідарності та катастрофічні наслідки бажання живитися коштом інших. Аналізуючи складний моральний підтекст історії, обговоріть з дітьми питання, що ставить мультфільм: чому деякі люди підтримують злодіїв, чи надовго вистачить «позитивного ефекту» від викраденого, чому толерування зла робить уразливими всіх?

Для 585

Напевне, всі чули про антиутопії Орвелла, Бредбері, Хакслі. Усі вони змальовують світ, де обов’язковим є дотримання певної поведінки – подекуди хибної та жорстокої. Мультфільм «Для 585» протягом неповних 5 хвилин розказує історію схожої спільноти. Він торкається цікавого моменту – раптової зміни ідеології суспільства.

У мультфільмі всі люди постають в образі келихів. Набуття переконань алегорично зображується, як наповнення вином. Ніхто не має лишитись порожнім, тому наповнення відбувається в обов’язковому порядку. Втім, що буде, якщо хтось не захоче приймати знання, чи зробить з них висновки, що зруйнують доктрину та призведуть до революції?

Подвійний король

Анімація, що блискуче демонструє одержимість владою. Головний герой мультфільму – химерна істота, що є королем свого народу. Бажання цієї істоти – перемогти та відібрати корону кожного, хто зустрінеться на її шляху.

То в чому мета короля? Просто колекціонування корон? А що таке влада? Виграш для себе чи відповідальність за іншого? Мультфільм дає однозначну відповідь – влада дається для опікування. Той, хто розуміє її інакше, не розгледів суті та не гідний зватись королем.

Найманий персонал

Ми звикли, що людей наймають на різну роботу – вони можуть бути шоферами, бухгалтерами, журналістами. Ніхто не стане наймати людину на «роботу» предмета: килимка, машини, або стільця. У нашому світі ні, а от у світі мультфільму «Найманий персонал», з цим немає проблем. Тут люди звикли використовувати оточення наче предмети, не відчуваючи сумління і докорів.

То чому ж люди дозволяють так поводитись із собою? Мабуть, тому що це звичний, а значить, не страшний порядок.

Використовуючи інших, кожен житель цього світу повністю готовий, що подібну роботу запропонують і йому.

Щастя

Усім відомий вираз «щурячі перегоди» – він уособлює гонитву за грошима або суспільним положенням, де програють мільйони, а виграють примарні одиниці. Утім, чи не є саме поняття «щастя» примарним? І якщо ні, то що саме може його уособлювати? Дорога машина, великий телевізор, модний одяг?

Мультфільм демонструє, що чимало атрибутів щастя є фальшивими замінниками. Саме тому справжнє щастя так важко вхопити. Довірливі щури, які беруть участь у гонитві за щастям, найчастіше обманюються та відчувають себе обдуреними, виснаженими та нещасними.

Це ти моя мати?

Остання анімація у нашому списку – епізод серіалу про кота Майкла, де той стає прийомною матір’ю для чотирьох каченят. Звісно, коти – незалежні та навіть егоїстичні істоти, що люблять погрітися на сонечку та весело провести день. Не важко уявити, з якими проблемами та обмеженнями зіткнеться Майкл, який вирішить опікуватися малюками.

Ця мила та кумедна анімація допоможе дітям задуматися, якою ціною дається батьківство. Адже дитина – не іграшка, яку можна будь-якої хвилини відкласти або отримувати від неї лише приємне, відмовляючися від незручностей. Хто знає, можливо приклад Майкла, зробить маленьких глядачів терпимішими до власних батьків.

Імовірно, запропоновані мультфільми сильно відрізняються від тих, до яких звикли діти. Саме тому після перегляду не лишайте малечу на самоті та поцікавтеся, як саме діти зрозуміли анімації. Якщо вони побачили тільки очевидні події, допоможіть, розкрити приховані ідеї та покажіть, скільки рівнів смислу можуть мати коротенькі анімовані фільми.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь