Спецпроєкти

Як навчитися медитувати і позбутися від міського стресу: 4 простих способи


Медитація - це не важкодоступна езотерична практика для тих, хто захоплюється йогою. Медитація - це про роботу зі своїм розумом і свідомістю. Як підвищити стресостійкість і навчитися краще управляти собою, докладаючи для цього значних зусиль - в нашому тексті.

Ритм сучасного мегаполісу сам по собі є стрес-фактором. Точніше, вся його життєдіяльність побудована на ряді взаємодоповнювальних стрес-факторів: переповнений громадський транспорт і затори на дорогах; шумове та світлове забруднення; вихлопні гази, смітника і безліч інших речей, які роблять життя містянина важкою і болючою. У своїй сукупності всі ці чинники роблять людей дратівливими, злими і похмурими. У метро складно побачити радісні обличчя, немає їх і на жвавих тротуарах, в офісах, за кермом автомобіля. Нас оточують змучені стресом люди, більш того, найчастіше ми самі є цими людьми, ніж безнадійно псуємо настрій всім оточуючим ще більше.

Так де ж вихід за межі цього порочного кола? Як, живучи у великому місті і намагаючись не відстати від стрімкого потоку його життя, зберегти внутрішню гармонію і позитивний настрій? Вражаюче, але рішення цієї проблеми з’явилося у людства за багато сотень (навіть тисячі) років до виникнення сучасних мегаполісів і початку в них “щурячих перегонів”.

Як навчитися медитувати

В наш час неможливо знайти людину, яка б не чула слова «медитація». Але тих, хто дійсно знайомий з цим поняттям і стикався з ним на практиці, набагато менше. Ще менше людей, які практикують медитацію на постійній основі. При цьому факт того, що подібна практика робить людей більш стресостійкими, більш життєрадісними і працездатними, є загальновизнаним і неодноразово доведеним вченими. І незважаючи на те, що в сучасному суспільстві про це знають всі, медитація і досі залишається або надбанням прихильників окремих духовних традицій, або чимось, з чим ми маємо справу на заняттях з йоги (яка благо увійшла в моду досить давно). Чому ж цей метод, здатний зробити життя кожного містянина простіше і приємніше, до сих пір не став використовуватися всіма?

Можливо, причина криється в тому, що для багатьох людей саме слово “медитувати” міцно прив’язане до езотеричного, релігійного, а то і магічного контексту. Але це далеко не так. Медитація є не що інше, як робота з власним розумом і свідомістю, більш глибоке їх розуміння і відчуття. Це процес концентрації і роздуми, або ж концентрації і споглядання. Адже не потрібно слідувати якоїсь релігії або окультної традиції, щоб концентруватися і споглядати?

Також часто можна почути слова “я б з радістю почав медитувати, але ніколи цього не робив і не знаю як”.

Для цих людей і тих, хто в процесі читання задумався про те ж саме, розповімо, що таке медитація і як навчитися медитувати. Ось вправи, які можна виконувати щодня, і без особливих витрат часу і зусиль зробити своє життя трохи гармонійніше.

1) Спостерігання за ходою

Ця вправа добре підійде для тих, кому особливо складно виділити час на якісь заняття, крім тих, якими людина вже зайнята.

Суть його полягає в тому, щоб під час ходьби уважно стежити за своїми відчуттями. Зосередивши увагу на ногах, відчувати, як стопа торкається поверхні, як вага переноситься з п’яти на носок, як підошва відривається від землі і т.д. Дивитися в такому випадку потрібно перед собою і по сторонах, але не скеровувати погляд безпосередньо під ноги, бо це порушить чистоту спостереження за тактильними відчуттями при ходьбі.

Вже за 5-10 хвилин ви зможете відчути суттєві зміни в якості своєї уваги, голова стане більш ясною, а загальний стан спокійним. Виконувати цю медитацію можна щоразу, коли вам доведеться ходити – на роботу, в магазин чи з якихось справах. Зрозуміло, найкраще займатися подібною практикою під час прогулянки в тихому і приємному місці, наприклад на природі. Але це не має прямого відношення до суті вправи.


2) Спостереження за диханням

Проста, базова медитація, яку також дуже зручно виконувати, наприклад, зробивши невелику перерву в роботі і замінивши нею перекур. Але для виконання цієї практики набагато більше значення має місце, в якому вона відбувається, як мінімум тому що в умовах міста далеко не всяким повітрям приємно дихати, а по-друге, навколо буває шумно і суматошно, що не зовсім сприяє спокійного зосередження, тим більше якщо ви початківець. Тому все ж краще буде виконувати її в спокійних умовах будинку або в тихому парку чи сквері.

Вправа в даному випадку зводиться до того, щоб вся увага зосередити на власному диханні, здійснюючи плавні глибокі вдихи і такі ж плавні видихи, роблячи невеликі паузи між ними. Вдихати треба низом живота, спостерігаючи, як від низу до верху ваше тіло наповнюється цим вдихом, як в легені затікає повітря. Видих також слід здійснювати від низу до верху. При цьому з кожним видихом ви повинні уявляти, як вас полишає суєтний біг думок, йдуть всі негативні переживання та емоції, а кожен вдих наповнює вас легкістю і спокоєм.

3) Поза трупа

Поза трупа, або, як її називають на санскриті, шавасана, добре знайома всім, хто коли-небудь ходив на заняття з йоги. Цією вправою зазвичай закінчують тренування, даючи максимально розслабитися тілу і розуму.

Суть вправи полягає в тому, щоб лягти, витягнувши руки вздовж тулуба, а ноги розташувавши на ширині плечей, і максимально розслабити тіло. При цьому в якості помічників добре підійдуть різного роду візуалізації вашого розслаблення. Наприклад, ви можете уявити, як поступово, починаючи від пальців ніг, на вас накочує морський прибій, піднімаючись все вище – хвилі стосуються вас і відступають, і з кожною новою хвилею ділянку тіла, який вона накриває, приходить в розслаблений стан. Або ж ви можете уявити, що ви шматок льоду, що лежить на сонці і повільно тане під його променями. Уявити в даному випадку можна все, що завгодно, головне – домогтися розслаблення тіла.

За цим слід відсторонитися від усіх думок, давши відпочити не тільки тілу, а й голові. Зупинити розумовий потік, насправді, є важким завданням, і не потрібно турбуватися, якщо у вас не буде виходити. Однак прагнути до внутрішньої тиші в даній вправі дуже важливо, вона має величезне значення для правильної медитації і якісного відпочинку. Можна і потрібно поєднувати практику пози трупа з попереднім вправою спостереження за диханням, в такому випадку розслабитися буде набагато легше.

Ця вправа добре підійде для виконання перед сном або серед дня, якщо у вас буде можливість прилягти в спокійному місці. Відхід до сну після такої медитації дасть можливість набагато краще виспатися і допоможе легше прокинутися. А виконавши практику серед дня, ви буквально за 15 хвилин зможете відновити сили і “перезапуститися”.

4) “Обличчя простіше зроби”

Дана дія чи можна назвати вправою, а тим більше медитацією, і тим не менш вона може здорово допомогти в тому, щоб розслабитися і відчути себе спокійніше. Всім відомо, що наш настрій, стан і думки транслюються мімічними м’язами на нашому обличчі. Відповідно, в стані стресу на ньому проявляється певний вираз, утримуючи м’язи напруженими. У цьому механізмі є зворотний зв’язок, тому радимо вам, відчувши необхідність зробити свій стан гармонійніше, просто відчути напругу на обличчі, а після розслабити м’язи, які ви виявите затиснутими. Ось побачите, ефект буде майже миттєвим!

Ми віримо, що практика медитації є ключем до спокійної і радісного життя в божевільних умовах сучасного світу. Бажаємо кожному з вас випробувати на собі ці або інші практики, яких є безліч в інтернеті і спеціальній літературі, щоб бути завжди в гармонії з собою і оточуючими, зберігаючи позитив і даруючи його іншим.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь