Спецпроєкти

Пружна шкіра та сильні суглоби: для чого потрібен колаген


Головний фактор появи вікових зморшок – зниження вироблення колагену та еластину, які відповідають за шовковистість шкіри та колір обличчя. Саме через це колаген так люблять радити різні б’ютіексперти. Він буває як у косметичних засобах, так і як харчова добавка. Проте, чи потрібно приймати колаген, чи потрібно використовувати крем із колагеном і для кого колаген корисний, а коли може і нашкодити. Що з цього приводу кажуть лікарі, а не блогери та подруги – у цьому матеріалі.

коллаген в косметике

Колаген це

Колаген – це головний білок сполучної тканини, який зумовлює її міцність і гнучкість. Він складається переважно із трьох амінокислот: гліцину, проліну та гідроксипроліну, а також гідроксилізину. Гліцин та пролін людський організм синтезує сам, а ось лізин ми маємо споживати із їжею – це незамінна амінокислота і для її засвоєння потрібен ще вітамін С. 

Колаген становить собою приблизно до 25% від повної маси білків організму. Якщо коротко, то без нього неможливо уявити судини, хрящі, сухожилля, кістки та шкіру. В людському організмі натуральний колаген руйнується та відновлюється. Цей процес є постійним. Утворення наново підтримують статеві гормони: естроген у жінок, тестостерон в чоловіків. З віком його вироблення в організмі сповільнюється. На це впливають як процеси порушення обміну речовин, так і гормональний фон.

При старінні організму збільшується кількість поперечних зв’язків у молекулі колагену, що призводить до зменшення його стійкості та еластичності, зниження міцності хрящів, зв’язок, підвищення крихкості та ламкості кісток. Тому вікові зміни – це основна причина, навіщо пити колаген або навіщо звернути увагу на продукти, які містять колаген. 

как пить коллаген

Колаген тваринного походження – його добувають із сухожиль, хрящів, кісток великої рогатої худоби або із хребтів риби. Якщо ви чуєте про рослинний колаген, то це трюк маркетологів, за яким ховаються вуглеводи, скоріш за все. Але рослинного колагену просто не існує.

До речі, желатин є денатурованим колагеном. По суті, є його бюджетною версією. Желатин буває тільки тваринного походження.

Чим корисний колаген? Він є джерелом амінокислот. Чи увійдуть вони до складу нового колагену, утвореного вашим організмом, залежить від гормонального фону, ваших енергозатрат, надмірної присутності ультрафіолету та потреби шкіри у відновленні. Деякі дослідження справді показали, що люди, які протягом кількох місяців щодня споживали колаген, мали більш пружну шкіру, а пролін із пептидів колагену ефективно доходить до шкіри.

Цікаво, що за питання на кшталт: «колаген користь» переважно відповідають пептиди колагену. Це такі фрагменти білка із двох, трьох чи більше амінокислот. Оскільки розщеплення колагену в кишківнику може бути неповним, тільки ди-, три-, чи навіть трохи більші пептиди проникають у кров. Пептиди можуть активувати фібробласти шкіри, і сприяти утворенню ними гіалуронової кислоти та еластану, а також брати на себе удар вільних радикалів і тим самим захищати шкіру від деяких аспектів фотостаріння.

как принимать коллаген

Як пити колаген

Ми не беремось вирішувати замість вас, чи потрібно приймати колаген. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.  Зазвичай дозування та курс медичних препаратів прописують лікарі. Колаген же є по суті харчовою добавкою, а не лікарським засобом і його часто призначають самовільно, експериментуючи над своїм здоров’ям. Ми не рекомендуємо цього робити.

коллаген для женщин

Коли ми почали досліджувати питання, як правильно приймати колаген, то зрозуміли, що найбільше результатів у пошуку пропонують далеко не для профілактики та не для покращення стану шкіри.

При остеоартриті, коли руйнується внутрішня поверхня суглобів, протокол радить місцеве застосування нестероїдних протизапальних препаратів. Про колаген чи інші «хондропротектори» не йдеться.

Ревматоїдний артрит хронічна, пов’язана із запаленням, автоімунна хвороба, коли в суглобах руйнується хрящ. Протокол лікування ревматоїдного артриту також не передбачає застосування колагену.

Якщо ви хочете покращити стан шкіри, то курс приймання може коливатись від чотирьох до двадцяти чотирьох тижнів, а дозування від 2,5 г у капсулах до 10 г у двох чайних ложках. Всі точні показники залежатимуть від вашого віку, стану здоров’я та показань. Саме на них зважатиме фаховий спеціаліст, коли консультуватиме вас, чи варто пити колаген.

Колаген в продуктах

Харчування має бути збалансованим та різноманітним, аби вважатись правильним. І ми віримо, що ця тема вас зацікавила саме з точки зору різноманітності. Тому нагадаємо, що зациклюватись на чомусь одному, на якомусь одному компоненті, який здається вам потрібним і корисним – не ОК.

Доповнення раціону колагеном чи желатином – його похідним – вважають доцільним, якщо в раціоні з якихось причин бракує білка. 

коллаген продукты

Колаген в продуктах міститься у тих же хрящах, шкірі тварин – може прозвучало неапетитно. Але. Якщо ви хоч раз куштували ароматну рульку, або полюбляєте хрумати свинячі вушка… Ви зрозуміли все правильно. У нас для вас факт: у цих стравах є колаген.

коллаген в продуктах

Колаген міститься у всіх тих стравах, процес приготування яких включає виварювання холодець і заливна риба. А також желе, яке готують із желатином.

Але для підтримки високого рівня колагену в організмі, стимулювання природного процесу вироблення колагену, його засвоєння зі згаданих страв, варто також вживати такі продукти:

  • різноманітні овочі, фрукти та ягоди червоного кольору: полуниця, помідори, червоний перець, вишні, малина тощо;
  • фрукти із високим вмістом вітаміну С: ківі, апельсин, ананас, манго та інші;
  • яйця;
  • горіхи;
  • молочні продукти: сир, молоко, сметану, йогурти;
  • рибу – особливо лосось, тунець та форель;
  • м’ясо та субпродукти;
  • чаї.

Всі ці продукти забезпечують нормальний рівень колагену в організмі людини, стимулюють його вироблення, допомагають засвоєнню або є антиоксидантами.

Також варто пити стільки води, скільки хочеться. Підтримувати водний баланс організму це найпростіший спосіб допомагати йому утворювати новий колаген.

коллаген польза и вред

Колаген: відгуки лікарів

У 2019 році дослідниця із Каліфорнійського університету Франческа Чой провела аналіз одинадцяти рандомізованих і плацебоконтрольованих досліджень на тему «колаген користь і шкода», точніше на тему ефективності харчових добавок, які містять колаген.

Виявилось, що вживання добового дозування колагену від 2,5 г до 10 г протягом періоду від чотирьох до двадцяти чотирьох тижнів дає помітні результати. При чому ефективність показали як гідролізат колагену, пептид колагену і дипептид колагену. А це три форми колагену, яку пропонують в аптеках різні виробники. У цих дослідженнях всі три варіанти демонструють приблизно однакову ефективність.

У одному із досліджень, які включила до аналізу Франческа Чой, а саме у дослідженні Ерхарда Прокша від 2014 року є одна дуже цікава деталь. Старші учасниці експерименту, а в його експерименти брали участь тільки жінки, показали вищий рівень еластичності шкіри, ніж у молодших. Тобто, шкіра вікових дам відреагувала на колаген краще.

Ніяких серйозних ускладнень у ході цих одинадцяти наукових експериментів, які аналізували у Каліфорнійському університеті, не зафіксовано. Проте все ще лишається відкритим питання точного дозування і тривалості курсу.

Хочеться згадати й ще про один медичний експеримент. У ньому брали участь люди із пролежнями. Рандомізовані дослідження, проведені в кількох клінічних центрах, показали ефективність доповнення раціону хворих із пролежнями 10 г пептидів колагену, залізом та вітаміном С. Відновлення шкіри відбувалось швидше, у тих, хто одужував; а нові пролежні з’являлись повільніше у тих, хто перебував у нерухомому стані.

Звичайно, що вживати чи ні, зважувати тільки вам, але сподіваємось, що цей наш матеріал відповів на питання про колаген: користь і шкода.

У будь-якому випадку, ми радимо проконсультуватись із лікарем, а не призначати собі якісь курси вітамінів, мікро- і макроелементів, колагену чи ще чогось. Оскільки самолікування може нашкодити здоров’ю.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь