Спецпроєкти

Необмежені можливості: як технології змінюють життя людей з інвалідністю


Світ рухається в бік інклюзивності: недоречні терміни на кшталт «інваліди» чи «люди з обмеженими можливостями» вже виходять з ужитку, а технології допомагають тим, хто має інвалідність, за максимом реалізовувати свої мрії та плани. 

Пояснюємо, як прогрес створює нові можливості для людей з інвалідністю.

Екзоскелети і їхня доступність

Екзоскелети – роботизовані пристрої, які допомагають людям з інвалідністю ходити – все активніше розробляються останніми роками. Їхні прототипи з’явилися ще у 60-х, та зараз, звісно, в рази удосконалилися завдяки розвитку технологій.

Розробкою екзоскелетів займається група з Каліфорнійського технологічного інституту, яку очолює Аарон Еймс. За словами самого Еймса, наука та технології вже найближчим часом кардинально змінять життя людей з інвалідністю.

Цьогоріч з’явилися екзоскелет від команди робототехників на чолі з Жаном-Луї Констанца. Син інженера Оскар, який пересувається за допомогою крісла колісного, спитав батька, чи не може той зробити для нього робота, що допоможе йому гуляти. 

Констанца разом з друзями-робототехніками заснував компанію Wandercraft, і вже за кілька років вони представили екзоскелет, який дав можливість Оскару самостійно підніматися та ходити. Поки пристрій доволі важкий для постійного використання в побуті, та інженери активно його вдосконалюють.

Наразі екзоскелети не є масовими і коштують доволі дорого: ціна може доходити до сотень тисяч доларів. Втім, як запевняє Аарон Еймс, масове виробництво може знизити їхню вартість, і вони стануть доступні майже кожному.

Гаджети для людей з інвалідністю

Крім пристроїв, що допомагають пересуватися, є багато гаджетів для людей, які погано бачать або чують, мають порушення рухового апарату, травми хребта або перенесли інсульт.

Серед таких гаджетів: кубик Рубика зі шрифтом Брайля; дисплей, який перекладає дані з комп’ютера шрифтом Брайля; ложка проти струшування; звукова сорочка та інші.

Детальніше про ці гаджети ми розповідали в цій статті.

3D-друк

У світі приблизно 30 мільйонів людей мають потребу у протезуванні кінцівок. Проблема у браці спеціалістів, недостатньої розвиненості технологій, коштів на виробництво самих протезів тощо. 

Ці проблеми може вирішити 3D-друк: він є дешевшим, адже самі принтери та матеріал для протезів не надто дорогі. До того ж файли для друку кінцівок є у відкритому доступі в інтернеті.

Ми писали велику статтю про те, як 3D-друк може допомагати людям з інвалідністю. Також в ній є лінки на проєкти друку кінцівок. Почитати матеріал можна за посиланням.

Польоти в космос

Восени 2021-го в Південній Каліфорнії відбувся параболічний політ, який дозволив перевірити, як люди з інвалідністю почуватимуться в умовах невагомості. Такі польоти є одним з тренуванням майбутніх космонавтів.

Ерік Інгрем, виконавчий директор SCOUT Inc, був пасажиром цього незвичного рейсу. Ерік народився з синдромом Фрімена-Шелдона – доволі рідкісним захворюванням, що вражає суглоби. Інгрем пересувався за допомогою крісла колісного та мріяв, що колись зможе пережити стан невагомості і побути в космосі.

Політ організувала некомерційна ініціатива AstroAccess, головна мета якої – зробити космічні подорожі доступними абсолютно для всіх. Тривалий час для польотів відбирали зазвичай лише повністю фізично здорових людей, найчастіше чоловіків. Та державні космічні агентства і інвестори створюють можливості для значного більшого кола осіб.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь