Необмежені можливості: як технології змінюють життя людей з інвалідністю
Світ рухається в бік інклюзивності: недоречні терміни на кшталт «інваліди» чи «люди з обмеженими можливостями» вже виходять з ужитку, а технології допомагають тим, хто має інвалідність, за максимом реалізовувати свої мрії та плани.
Пояснюємо, як прогрес створює нові можливості для людей з інвалідністю.
Екзоскелети і їхня доступність
Екзоскелети – роботизовані пристрої, які допомагають людям з інвалідністю ходити – все активніше розробляються останніми роками. Їхні прототипи з’явилися ще у 60-х, та зараз, звісно, в рази удосконалилися завдяки розвитку технологій.
Розробкою екзоскелетів займається група з Каліфорнійського технологічного інституту, яку очолює Аарон Еймс. За словами самого Еймса, наука та технології вже найближчим часом кардинально змінять життя людей з інвалідністю.
Цьогоріч з’явилися екзоскелет від команди робототехників на чолі з Жаном-Луї Констанца. Син інженера Оскар, який пересувається за допомогою крісла колісного, спитав батька, чи не може той зробити для нього робота, що допоможе йому гуляти.
Констанца разом з друзями-робототехніками заснував компанію Wandercraft, і вже за кілька років вони представили екзоскелет, який дав можливість Оскару самостійно підніматися та ходити. Поки пристрій доволі важкий для постійного використання в побуті, та інженери активно його вдосконалюють.
Наразі екзоскелети не є масовими і коштують доволі дорого: ціна може доходити до сотень тисяч доларів. Втім, як запевняє Аарон Еймс, масове виробництво може знизити їхню вартість, і вони стануть доступні майже кожному.
Гаджети для людей з інвалідністю
Крім пристроїв, що допомагають пересуватися, є багато гаджетів для людей, які погано бачать або чують, мають порушення рухового апарату, травми хребта або перенесли інсульт.
Серед таких гаджетів: кубик Рубика зі шрифтом Брайля; дисплей, який перекладає дані з комп’ютера шрифтом Брайля; ложка проти струшування; звукова сорочка та інші.
Детальніше про ці гаджети ми розповідали в цій статті.
3D-друк
У світі приблизно 30 мільйонів людей мають потребу у протезуванні кінцівок. Проблема у браці спеціалістів, недостатньої розвиненості технологій, коштів на виробництво самих протезів тощо.
Ці проблеми може вирішити 3D-друк: він є дешевшим, адже самі принтери та матеріал для протезів не надто дорогі. До того ж файли для друку кінцівок є у відкритому доступі в інтернеті.
Ми писали велику статтю про те, як 3D-друк може допомагати людям з інвалідністю. Також в ній є лінки на проєкти друку кінцівок. Почитати матеріал можна за посиланням.
Польоти в космос
Восени 2021-го в Південній Каліфорнії відбувся параболічний політ, який дозволив перевірити, як люди з інвалідністю почуватимуться в умовах невагомості. Такі польоти є одним з тренуванням майбутніх космонавтів.
Ерік Інгрем, виконавчий директор SCOUT Inc, був пасажиром цього незвичного рейсу. Ерік народився з синдромом Фрімена-Шелдона – доволі рідкісним захворюванням, що вражає суглоби. Інгрем пересувався за допомогою крісла колісного та мріяв, що колись зможе пережити стан невагомості і побути в космосі.
Політ організувала некомерційна ініціатива AstroAccess, головна мета якої – зробити космічні подорожі доступними абсолютно для всіх. Тривалий час для польотів відбирали зазвичай лише повністю фізично здорових людей, найчастіше чоловіків. Та державні космічні агентства і інвестори створюють можливості для значного більшого кола осіб.