Спецпроєкти

Як уникнути вагітності після незахищеного сексу


Чим менше у сексуальних стосунках сумнівів і переживань, тим вища якість сексу. Якщо екстрена контрацепція не потрібна вам просто зараз, знання про те, як діяти в «аварійних» ситуаціях, допоможе покращити сексуальне життя в майбутньому. Тут ми розберемося з теорією, а наприкінці складемо практичну інструкцію, як уникнути вагітності після незахищеного сексу.

уникнути вагітності

Як уникнути вагітності, якщо порвався презерватив?

Так, такі ситуації також бувають. У будь-якому випадку на майбутнє не забувайте перевіряти цілісність упакування кондому та користуватися змазкою на водній основі (силіконова руйнує структуру латексу).

Поки що давайте розберемося, що робити і чого не варто робити, якщо статевий акт закінчився без контрацепції.

Г арячаванн а , спринцювання або 100 присідань одразу після сексу ?

Народні методи екстреної контрацепції ніколи не дають бажаного результату.

Ситуація, в якій хтось спробував «дістати» сперму зі своєї піхви, після чого не завагітнів, називається «пронесло», а не «контрацепція».

Особливо небезпечними є кислотні спринцювання – якщо хтось із ваших знайомих раптом зізнався, що збирається уникнути вагітності, скориставшись розчином марганцівки або лимонного соку – позичте людині за потреби грошей на таблетку і врятуйте її піхву.

після незахищеного сексу

Екстрений контрацептив – як працює

Не один, а аж три види екстрених контрацептивів випускаються на українському ринку. Вони по-різному діють і підходять для різних випадків, але все по черзі.

Для того, щоб сталося запліднення, в жіночому організмі має відбуватися овуляція, тривалість якої становить близько 12 годин на місяць (максимум – добу).

Оскільки сперматозоїди «живуть» у матці та трубах приблизно 3-5 днів, завагітніти можна у двох випадках: якщо овуляція відбувається в момент еякуляції, або якщо вона настане в період, коли сперматозоїди ще будуть активними.

Відповідно, «боротися» з заплідненням варто таким чином:

Варіант №1. Спробувати запобігти заплідненню = купити без рецепта класичну «аварійну» пігулку, діюча речовина якої називається левоноргестрел (один із найпопулярніших препаратів – «Постінор») – ціна питання близько 220 грн. Чим швидше ви її приймете, тим краще – зазвичай в екстреної контрацепції

Варіант №2. Навіть якщо запліднення відбудеться, не дати яйцеклітині закріпитися в порожнині матки = встановити внутрішньоматкову спіраль – цей процес разом із вартістю самої спіралі коштуватиме приблизно 2000 грн.

Є ще варіант – сходити до лікаря та отримати рецепт на таблетки з діючою речовиною уліпристалу ацетат. Вони, на жаль, є досить дорогими, і в українських аптеках зараз їх не так просто знайти.

 

порвався презерватив

Подивіться також:

Який саме контрацептив підходить мені

Найпоширеніший у пацієнтів, звичайно, варіант номер 1 – тут і рецепт не потрібен, і фінансові витрати найменші, і за бажанням до лікаря можна зовсім не звертатися.

Важливий фактор, окрім ціни та ефективності, – час, що минув після незахищеного статевого акту. Якщо минуло 4-5 днів, то з більшою ймовірністю завдання вирішить таблетка з ацетатом уліпристала – та сама, яка за рецептом лікаря.

А ось найефективніший спосіб, при цьому найдорожчий – спіраль. Крім того, що внутрішньоматкова спіраль запобігатиме небажаній вагітності майже напевно, вона ще й працюватиме як звичайний контрацептив дуже довгий час після встановлення (до 10 років, залежно від виду спіралі).

контрацептив

Чи спрацює екстрений контрацептив, якщо скористатися ним не відразу

Ефективність контрацептиву – складне поле для досліджень, бо навіть задля користі для всього людства неетично ризикувати життям окремих людей, напихаючи їх поперемінно спермою та таблетками.

Точно можна сказати, що можливо уникнути вагітності, якщо вживати заходів від 0 до 5 днів, причому постаратися зробити це якомога раніше. Про ефективність «аварійних» контрацептивів відомо ось що:

Таблетки з ацетатом уліпристалу та з левоноргестрелом рятують від небажаної вагітності майже з однаковою ефективністю першу добу після еякуляції. Але чим більше часу проходить, дедалі ефективнішим виявляється дорожчий (і той, що вимагає рецепту) варіант з уліпристалом.

Третій варіант – внутрішньоматкова спіраль – це альфа-контрацептив у світі екстреної контрацепції. Імовірність завагітніти після введення спіралі протягом перших 5 (!) днів після незахищеного сексу – 0,09%. Іншими словами – можна вважати, ситуацію врятовано.

Мінусів як мінімум два. Перший – висока вартість, другий – відповідальність за наслідки: оскільки спіраль – довгостроковий метод контрацепції, її не можна позбутися раніше номінального терміну – тож якщо ти, скажімо, встановиш спіраль на 5 років і раптом захочеш завести дитину, то нічого не зможеш з цим вдіяти.

що робити якщо кінчив у неї

Якими бувають побічні ефекти від екстреної контрацепції

Побічні ефекти кожен пацієнт переносить по-різному, але хороша новина в тому, що можна і зовсім нічого не відчути.

Найбільш розповсюджені симптоми після прийому таблеток – головний біль (до 20% випадків), болюча менструація та нудота (до 15%), втома, підвищена чутливість сосків та біль у животі (близько 5%). Місячні можуть настати на кілька днів раніше чи пізніше.

Чи можна таблетку «morning after» вживати двічі на місяць, якщо раптом такі обставини? Думки фахівців із цього приводу розходяться. Аліса Дуєк, американська акушерка-гінекологиня, в інтерв’ю BuzzFeed не виключає такої можливості. За її словами, немає досліджень, які однозначно підтверджують негативні довгострокові наслідки використання екстреної контрацепції – природно, при вживанні в розумних дозах.

При цьому Наталія Лелюх, українська лікарка акушерка-гінекологиня, застерігає читачів від небезпеки, яку може нести захоплення екстреними контрацептивами. На запитання, чи можна використовувати таблетки «morning after» кілька разів на місяць, вона категорично відповідає: «У жодному разі! Це небезпечно для репродуктивного здоров’я і має високий рівень ризику тромбозів», а також додає, що ускладненнями від безвідповідального прийому «аварійних» контрацептивів можуть стати інсульт або інфаркт.

Що однозначно варто зробити, то це отримати консультацію лікаря перед вживанням другої таблетки за короткий проміжок часу.

як уникнути вагітності

Міфи про те, як уникнути вагітності

Добре було б позбутися кількох поширених помилкових суджень, упереджень:

Аварійна контрацепція не працює у пацієнтів із зайвою вагою? Дослідження Європейського агентства лікарських засобів не знаходять зв’язку між вагою та дією контрацепції, хоча саме по собі це переконання все ще популярне.

Аварійний контрацептив врятує від всіх небажаних наслідків незахищеного сексу? Ні таблетка, ні спіраль не убезпечать від зараження захворюваннями, які передаються статевим шляхом – тож ні. Незахищений секс із малознайомим партнером – небезпечна штука. Не забувайте користуватися презервативами та здавати аналізи на ЗПСШ.

Прийом «аварійки» зіпсує гормональний фон і негативно позначиться на організмі? Можливо, цей поширений страх пов’язаний зі справжнім оперативним абортом, бо він таки пов’язаний із ризиками для здоров’я – і ці побоювання «перекочували» у сферу «аварійних» контрацептивів. Насправді у випадку вживання таблетки нічого страшнішого, ніж побічні ефекти (див. вище), не станеться.

Аварійна контрацепція – це аборт? Ні, жоден із описаних у цій статті способів – не аборт. Пояснимо це так: на планеті чимало людей, які вважають навіть презервативи абортивним методом. Але з науковим визначенням аборту таке судження ніяк не пов’язане.

не хочу народжувати

Вкінці кінців

«У мене стався незахищений секс , але завагітніти дуже не хочеться. Що робити?»

  • Нічого не боятися. Усвідомити, що шанси запобігти небажаній вагітності все ще високі, якщо вжити заходів одразу впродовж першого і до п’ятого дня після сексу. Не соромитися ситуації. З наукової точки зору екстрена контрацепція – на 100% не аборт, а саме контрацепція.
  • Вибрати контрацептив, звернути увагу на протипоказання (навіть перед покупкою препарату, який продається без рецепта, корисно проконсультуватися з лікарем).
  • Вжити заходів якнайшвидше.
  • Не боятися легкої побічки та затримки місячних до 7 днів. На 7 день затримки записатися до лікаря, купити тест на вагітність.

Оскільки ми вже в усьому розібралися, даруємо останню практичну пораду: якщо вам доведеться подорожувати або їхати у відрядження, розглянте варіант купівлі таблетки левоноргестрелу і візьміть її з собою – кому потрібні проблеми з пошуком нічних аптек чужою мовою в незнайомому місці, якщо можна перестрахуватися ще з дому. Тільки термін придатності варто вибрати подовше. І хай покупка «про всяк пожежний» буде єдиним зіткненням із екстреною контрацепцією. Будь здорова!

Подивіться також:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь