Спецпроєкти

Що таке бодінейтральність і чому нова ідея замінить бодіпозитив


Поки рух бодіпозитиву продовжує ділити жінок (а почасти й чоловіків) на два табори – тих, хто його підтримує, і тих, у кого він викликає спротив – з’являється новий рух «бодінейтральність». Він пропонує виключити зовнішність із дискусії, змістити фокус на те, що тіло для вас робить, а не на те, який вигляд воно має, і сконцентруватися на своїх відчуттях. 

Розбираємось, які цінності в адептів цього руху.

У 1970-х Національна Асоціація допомоги повним американцям (NAAFA) почала рух за адекватне сприймання суспільством повних тіл. Гасло «Здоров’я будь-якого розміру» допомогли позбавити дискримінації мільйони людей. У 2000-х косметична марка Dove чи не вперше за історію реклами використала в рекламних роликах жінок, не пов’язаних із модною індустрією. Кампанія називалася «Справжня краса», а жінки в роликах мали такий вигляд, як і звичайні жінки. 

Тепер таким маркетинговим кроком вже нікого не здивуєш. Бренд спідньої білизни, купальників та домашнього одягу Oysho більше не використовує фотошоп у своїх лукбуках. Модель plus-size Ешлі Грем – одна з найуспішніших жінок сучасносності з багатомільйонними контрактами та фотосесіями для обкладинок глянцю. У 2017 році вона випустила книжку «Нова модель: автобіографія найвідомішої моделі plus-size» («A New Model: What Confidence, Beauty, and Power Really Look Like»). На подіумах та обкладинках глянцю з’являються жінки 60+.

Утім, в Україні зараз це радше винятки з правил. Масова культура та стандарти краси прийшли до нас зі США, та поки ми ще залишаємося під цим впливом.

Чим бодінейтральність відрізняється від бодіпозитиву?

Бодінейтральність на противагу бодіпозитиву закликає сприймати тіло просто як тіло. Не агітуючи любити себе 24/7 абсолютно з усіма недоліками.

Тіло дає нам можливість функціонувати, працювати, любити, дбати про дітей. Воно виконує функції. Тілесний нейтралітет – це сприймання тіла як друга та помічника, без оцінок його зовнішнього вигляду. Воно служить нам не залежно від зморшок, розтяжок, пігментних плям на шкірі чи зайвих кілограмів. 

«Спробуйте змінити фокус уваги зі спроб полюбити власне тіло, і замість цього поставте за мету зробити картину тіла меншою частиною вашого фокусу уваги», – пропонують адепти руху за нейтральне ставлення до тіла. 

«Навряд чи любов до свого тіла можлива завжди, особливо для тих із нас, хто має бідну уяву про нього. Але нам постійного говорять, що не потрібно соромитися того, який вигляд має наше тіло, і це може стати додатковим тягарем для тих, хто відчуває відразу, а не сповнений любові до себе».

Як дізнатись більше про бодінейтральність?

У 2019 році світ побачила книжка Аннушки Різ «Краса без прикрас». У ній авторка розповідає про течію боді-нейтралітету, говорить про те, як відповідати на образи про тіло, як говорити про себе й зовнішність. 

Інстаграм – платформа, яка довгий час популяризувала модельні й ідеальні стандарти краси, сьогодні дає простір та місце блогерам та інфлюенсерам, які підтримують руз нейтрального ставлення до тіла.  

У соцмережі чимало лідерів думок, які сповідують нейтральне ставлення до тіла чи шкіри й виступають за те, щоб кілограми, акне та зморшки не були аж надто значущими в їхній оцінці.

Одні з найпопулярніших:

@gabifresh – у профілі свого інстаграму зазначена як «товста дівчина», блогерка має близько 900 тисяч підписників, ділиться своїми фото в різних модних образах і не зважає на зайву вагу.

@myfacestory – Калі художниця і мама, спокійно демонструє свою шкіру зі слідами акне й не соромиться викладати фото без фільтрів.

@chessiekingg – блогерка недавно стала мамою й легко викладає фото свого тіла без фотошопу.

Український інстаграм, очевидно, поки пригладається до трендів бодіпозитиву та бодінейтральності. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь