Спецпроєкти

Мобілізація 2022: скільки триває, які є хвилі і кого не мобілізують?


21 травня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт про продовження воєнного стану та мобілізації на 90 днів – до 23 серпня.

Воєнний стан і мобілізація означають зокрема те, що чоловіки призовного віку не можуть виїжджати за кордон. На сайті президента петиція про прохання скасування цієї заборони набрала необхідну кількість голосів для розгляду. Володимир Зеленський доволі жорстко на неї відреагував:

 «Я, напевно, не до кінця розумію, до кого ця петиція – до мене, а може, ця петиція повинна адресуватися до батьків тих воїнів, яких втратили через те, що вони захистили ціною свого життя Україну, ту чи іншу область, той чи інший регіон, те чи інше місто. У більшості своїй не своє місто, де народилися».

Поки петицію розглядатимуть, законодавство щодо воєнного стану й мобілізації залишається незмінним. Тож bit.ua пояснює, скільки хвиль мобілізації передбачено і кого не мають мобілізувати, а також – хто з чоловіків має законне право виїзду за кордон.

Мобілізація – які є хвилі

Законом України про мобілізаційну підготовку і мобілізацію визначені чотири хвили:

 • перша хвиля – оперативні резервісти, колишні військовослужбовці, ветерани АТО/ООС;
 • друга хвиля – резервісти, які не були призвані в першу хвилю, а також військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 рокі або ті, хто служили за контрактом;
 • третя хвиля – офіцери запасу і військовозобов’язані, які закінчили воєнні кафедри вишів;
 • четверта хвиля – всі громадяни, які не мають обмежень за віком та станом здоров’я. 

Яка зараз хвиля мобілізації?

Власне, дани трохи різняться. 15 березня Командування ЗСУ повідомило про мобілізацію військовозобов’язаних (не резервістів першої черги) та інших категорій, тобто формально це друга хвиля мобілізації.

Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач пояснив, що хвиль мобілізації не було, вона у нас одна.

«В один період (часовий — ред.) ми більше мобілізовували, в другий менше, зараз ще менше мобілізовуємо. І наступної хвилі наразі не передбачається. Якщо навіть припустити, що вона буде, то мобілізовуватимуть не тільки офіцерів. Все залежить від обстановки, яка на бойових порядках, і від потреби у військовослужбовцях. Можливо це будуть офіцери, можливо це будуть сержанти, можливо, солдати», – пояснив він.

Хто не підлягає призову?

Розберемося, кого не можна призвати до військової служби на загальних підставах. 

Це такі категорії людей:

 • особи з інвалідністю (можуть піти до армії за власним бажанням, але мобілізувати їх не мають права);
 • військовозобов’язані, які мають на вихованні трьох неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18-ти років;
 • виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину (такі батьки та опікуни не можуть призиватися примусово);
 • виховують повнолітню дитину з інвалідністю I або II групи;
 • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітніх дітей, сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • зайняті постійним доглядом за недієздатними особами;
 • народні депутатів та заброньовані державою за певними установами, підприємствами та організаціями (наприклад, об’єктами критичної інфраструктури);
 • здобувачі освіти, аспіранти, докторанти;
 • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, які мають вчене звання або науковий ступінь;
 • педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти;
 • ті, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції (уточнення також прописані в законі).

Чоловіки, які підпадають під ці категорії, мають право виїжджати за кордон під час воєнного стану. Звісно, перед виїздом краще уточнити нюанси – які документи потрібні, чи є обмеження тощо. Вичерпну інформацію можна знайти у чат-боті «Юридичний порадник для ВПО».

Хвороби, через які можуть визнати непридатність до служби

У законодавстві України є такий перелік хвороб, які визначають ступінь придатності до військової служби:

Деякі інфекційні та паразитарні хвороби – кишкові інфекційні хвороби, туберкульози, інфекційні хвороби, що передаються статевим шляхом, ВІЛ тощо.

Новоутворення та їхні наслідки – злоякісні новоутворення всіх локалізацій; злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної та споріднених їм тканин, мієлодиспластичні синдроми тощо;

Хвороби крові і кровотворних органів та окремі порушення з залученням імунного механізму, їхні наслідки – анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани; інші хвороби крові та кровотворних органів і т.п.

Хвороби ендокринної системи, розлади харчування та порушення обміну речовин, їх наслідки – усі хвороби щитоподібної залози (за виключенням новоутворень); усі типи цукрового діабету, порушення обміну речовин (усі види ожиріння, функціональна гіпербілірубінемія, ліпоматоз) тощо.

Розлади психіки та поведінки, їх наслідки – усі види деменцій, шизоафективні розлади, неврастенія і т.д.

Хвороби нервової системи, їх наслідки – менінгіти, енцефаліт, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз тощо.

Хвороби ока та придаткового апарату, їхні наслідки, як-от хвороби повік, розрив сітківки, сліпота та знижений зір одного чи обох очей тощо.

Хвороби вуха та сосковидного відростка – гнійний отит, перфорація барабанної перетинки, хвороба Меньєра тощо.

Хвороби системи кровообігу – некоронарогенні хвороби серця, легенева емболія, усі форми легенево-серцевої недостатності, хвороби легеневих судин тощо.

Хвороби органів дихання – гострі респіраторні інфекції верхніх та нижніх дихальних шляхів, грип та пневмонія, викривлення носової перетинки, хронічний синусит і т.д.

Хвороби органів травлення – порушення розвитку та прорізування зубів, ратиновані та імпактні зуби, хвороби губи, слизової оболонки рота та язика і т.п.

Хвороби шкіри та підшкірної клітковини – лишаї, дерматити, псоріаз тощо.

Повний перелік, в якому багато уточнень, можна подивитися за посиланням.

Ці хвороби звільняють від призову?

Не зовсім. По-перше, все залежить від важкості хвороб: за деяких захворювань у легкій формі навіть в мирний час чоловік вважається придатним до призову. По-друге, умови призову змінюються під час воєнного стану.

Адвокат юридичної компанії «Міллер» Олексій Носов в коментарі НВ пояснивпід час воєнного стану є тільки два типи білих білетів – придатний чи непридатний.

Це визначає «категорію» придатності залежно від захворювання:

«В» – призовник обмежено придатний (у мирний час просто перебуває на військовому обліку;

«Г» – призовник тимчасово не придатний (у випадку загострень хронічних захворювань, хірургічних втручань та ін);

«Д» – призовник не придатний до військової служби назавжди і повністю звільняється від призову.

Майор Сергій Журавель, який працює в закарпатському центрі комплектації, пояснив НВ – зараз не призиватимуть тільки тих, хто непридатний і знятий з військового обліку. Тобто за умов воєнного часу можуть призвати навіть обмежено придатну людину. 

Втім, це вирішується індивідуально, адже є медогляд, на якому потенційно можуть виявити проблеми зі здоров’ям, що роблять людину непридатною для призову.

Як мають вручати повістку?

Пояснює юрист Олексій Носов (компанія «Міллер»):

 • Телефонний дзвінок – не повістка. Повістку мають вручати особисто, і на ній повинен бути підпис керівника територіального центру комплектування, куди приписана людина. 
 • Повістка повинна бути на певну особу, а не пуста. “Порожню” можна і треба оскаржувати.
 • Якщо вручили повістку не за місцем проживання, людина може пояснити, що вона згодом повернеться до міста/села, де прописана, і стати на облік саме там.
 • Якщо повістку все ж вручили (людина прийняла її особисто), то неявка до військкомату може розцінюватися як ухилення. Не вважається ухиленням в разі, коли призовник має документи про відстрочення мобілізації.

Куди звертатися, якщо вручили повістку з порушеннями?

У Міноборони просять повідомляти про проблеми в роботі ТЦК. Це можна зробити за посиланням і/або через телефони гарячої лінії:

0 800 500 410;
0 800 500 442.

Якщо повістку вручили за правилами, куди йти?

До військкоматів чи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). 

Якщо людина не підлягає мобілізації, все одно потрібно піти до ТЦК – надати документи, що підтверджують підстави для звільнення від мобілізації.

Ухилення від мобілізації – яке покарання?

 • за нез’явлення за викликом до ТЦК для визначення призначення у воєнний час  – адміністративна відповідальність у вигляді штрафу 3 400−5 100 грн з подальшим доставлянням до ТЦК;
 • якщо зателефонували і повідомили про необхідність з’явитися до ТЦК (і якщо є докази виклику), а призовник не з’явився – кримінальна відповідальність у вигляді штрафу 5 100−8 500 грн або виправних робіт (до одного року);
 • у  випадку подальшого ухилення від проходження військової служби (зокрема після проходження медкомісії) – можуть притягнуто до кримінальної відповідальності (позбавлення волі на строк від 3 до 5 років).

Фото в матеріалі: ФБ Міноборони України

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь