Спецпроєкти

Нацбанк скасував обмеження на встановлення курсу. Що це означає?


Національний банк України з 21 травня скасував обмеження на встановлення курсу, згідно з яким банки могли продавати готівкову іноземну валюту клієнтам із відхиленням від офіційного не більше ніж на 10%, повідомила пресслужба Нацбанку.

Також скасовано аналогічні обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти в гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном.

“Зняття обмежень на встановлення курсів, за якими банки продають валюту населенню, покращить умови роботи легальних суб’єктів ринку. Це сприятиме посиленню конкуренції, підвищенню ліквідності легального сегменту та зменшенню обсягу нелегальних операцій. Усе це зробить валютний ринок стійкішим та сприятиме зниженню амплітуди курсових коливань у його готівковому сегменті”, – навела слова заступника голови НБУ Юрія Гелетія пресслужба.

Курс валют на 21 травня 2022 року

Дані взяті з https://minfin.com.ua

22 травня Нацбанк на сторінці в Facebook надав роз’яснення щобо останніх змін. Офіційний курс гривні до долара в Україні залишається фіксованим – на рівні 29,25 грн/$. Банки мають проводити операції з купівлі-продажу безготівкової валюти з клієнтами за курсом, який знаходиться в діапазоні, де нижня межа – офіційний курс, а верхня – офіційний курс +1%.

“Більшість операцій на валютному ринку здійснюється саме в його безготівковому сегменті, де, зокрема, продають та купують безготівкову валюту експортери та імпортери. Таким чином імпортери можуть закуповувати валюту за курсом, який близький до курсу продажу валюти експортерами. У разі виникнення дефіциту валюти на ринку НБУ закриває його продажом валюти зі міжнародних резервів”, – додали в прес-службі НБУ

Готівковий же ринок під час воєнного стану працює в обмеженому режимі. Банки можуть продавати через каси іноземну валюту лише в тому обсязі, в якому купили її у населення. До війни між готівковим та безготівковим сегментами ринку існувало майже вільне перетікання готівкової валюти, а населення вільно купувало валюту. Зараз валютні обмеження НБУ поставили “завісу” на такі перетікання та обсяг продажу готівкової валюти банками.

“Однак слід враховувати, що зараз на готівковому ринку здебільшого купують валюту для спекулятивного заробітку, фінансування “сірого” імпорту, який не належить до критичного, а також переведення заощаджень в іноземну валюту. Жоден з цих напрямів не є критичним пріоритетом для підтримки економіки під час війни. Тому Національний банк не витрачає дефіцитні міжнародні резерви для згладжування коливань у цьому сегменті ринку”, – заявили в НБУ.

Зняття обмежень на встановлення курсів вирівнює умови для банків порівняно з обмінниками, що, у свою чергу, сприяє підвищенню ефективності готівкового ринку та зменшенню коливань обмінного курсу на ньому.

Крім того, Національний банк України відучора, 21 травня, зняв обмеження на встановлення курсу, за яким банки списують з рахунків клієнтів кошти у гривні, якщо клієнти розраховуються гривневими картками за кордоном або знімають із карток готівкову валюту. “Таким чином, НБУ створює можливості для зближення курсу конвертації валюти для громадян, які тимчасово перебувають за кордоном, і курсу купівлі готівкової валюти для громадян, які залишаються в Україні”, – йдеться в повідомленні.

Також тимчасово зменшено щомісячний ліміт на зняття за кордоном готівки з гривневих рахунків, відкритих в українських банках, до 50 тис грн в еквіваленті (раніше ліміт складав 100 тис грн). В НБУ вважають, що це дозволить знизити ризики непродуктивного відпливу капіталу, зменшити можливості для спекуляцій та обходу валютних обмежень, а відтак “захистити міжнародні резерви України”.

Водночас ліміт на зняття готівки з валютних рахунків незмінний – 100 тисяч грн в еквіваленті. Зміни не стосуються використання карток за кордоном для оплати товарів чи послуг.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь