Спецпроєкти

День журналіста в Україні: як українські медійники висвітлюють війну


З 1994 року в Україні 6 червня святкують День журналіста. За два роки до запроваждення пам’ятної дати Національну спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів. 

Зараз у нашій країні повномасштабна війна, і під час неї робота журналістів як ніколи важлива. Українські медіа здебільшого не припиняли роботу. Навіть під час активних бойових дій журналісти писали новини, сидячи в бомбосховищах, вели воєнні хроніки, їздили до гарячих точок, робили фоторепортажі, спілкувалися з тими, хто пройшов через пекло – мирними жителями, які ледве вибралися з окупованих міст, волонтерами, медиками, військовими.

Українські журналісти довели, що вони, як і наша країна, незламні. 

Вітаємо всіх колег з професійним святом. Бажаємо не забувати про стандарти журналістики, ніколи не здаватися, не стикатися з професійним вигоранням та не забувати, яку важливу роботу ми зараз робимо на інформаційному фронті.

Відзнаки українських журналістів у 2022-му

Усі українські журналісти та журналістки відзначені Пулітцерівською премією 2022 року.

«За відвагу, витривалість та відданість українських журналісток та журналістів правді під час безжального вторгнення володимира путіна на їхню країну та його пропагандистської війни в росії. Попри бомбардування, викрадення, окупацію та навіть смерть колег, вони наполегливо намагаються дати точну картину жахливої реальності, чим роблять честь Україні та журналістам усього світу», — зазначається у нагороді.

Лауреатами щорічної премії Ґонґадзе стали фотожурналісти Мстислав Чернов і Євген Малолєтка. Вони висвітлювали блокаду Маріуполя – і саме завдяки ним світ побачив знімки знищеного армією рф Маріупольського пологового будинку, скривавлених породіль та смерті мирних жителів.

Малолєтка і Чернов були останніми журналістами, яких евакуювали з Маріуполя під загрозою бути знайденими російськими солдатами.

Обережно! Чутливий контент. 
Фото: Євген Малолєтка

01/5

Згадуємо імена журналістів, які загинули з 24 лютого в Україні через розв’язану рф війну

1. Євген Сакун, оператор телеканалу LIVE. Загинув 1 березня під час російського ракетного обстрілу телевежі в Києві.

2. Брент Рено, документаліст, колишній кореспондент The New York Times, репортер Time. Розстріляний росіянами 13 березня в Ірпені на блокпосту.

3. П’єр Закжевскі, оператор телеканалу Fox News, громадянин Ірландії. Загинув 14 березня під час артилерійського обстрілу російських військ у селі Горенка Київської області.

4. Олександра Кувшинова, українська фіксерка, журналістка. Загинула 14 березня разом з П’єром Закжевскі під час артилерійського обстрілу з боку російських військ у селі Горенка Київської області.

5. Оксана Бауліна, журналістка російського The Insider, Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального. Загинула 23 березня під російським обстрілом у Києві.

6. Максим Левін, фоторепортер, воєнний кореспондент. Працював з багатьма міжнародними агенціями та українськими виданнями, зник 13 березня, 1 квітня знайдено вбитим.

7. Мантас Кведаравічюс, литовський режисер та документаліст. Убили в Маріуполі.

8. Фредерік Леклер-Імхофф, французький тележурналіст каналу BFMTV. Загинув від осколкового поранення під час обстрілу, коли висвітлював евакуацію мирного населення з українського міста Сєвєродонецьк, 30 травня.

(медійники, які загинули як учасники бойових дій або як цивільні особи внаслідок російських обстрілів):

9. Олександр Литкін, журналіст «‎КNК Медіа». Загинув 13 лютого в с. Романівка внаслідок обстрілу військовослужбовцями збройних сил рф.

10. Ділєрбек Шакіров, цивільний журналіст інформаційного тижневика «‎Навколо тебе». Був розстріляний 26 лютого в передмісті Херсона з автоматичної зброї.

11. Сергій Пущенко, графік і живописець, культуролог, заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки журналістів України, лауреат журналістських премій, волонтер і ветеран АТО. Загинув 2 березня у Василькові разом із побратимами з тероборони.

12. Віктор Дудар, військовий журналіст. Загинув 6 березня під час боїв з російськими загарбниками під Миколаєвом.

13. Павло Лі, актор, ведучий телеканалу «‎Дом». Вступив на початку війни до лав територіальної оборони, загинув 6 березня під Ірпенем під час евакуації людей.

14. Віктор Дєдов, оператор телеканалу «‎Сігма». Загинув 11 березня в Маріуполі внаслідок обстрілу будинку.

15. Олег Якунін, редактор запорізького сайту misto.zp.ua. Загинув 18 березня, захищаючи Україну від російських окупантів.

16. Лілія Гумянова, викладачка журналістики та завідувачка художнього відділу Лівобережного районного будинку дитячої та юнацької творчості. Загинула 19 березня внаслідок російських обстрілів Маріуполя.

17. Юрій Олійник, оператор 24 каналу. Загинув 23 березня в боях біля Попасної Луганської області.

18. Сергій Заїковський, публіцист, історик, перекладач. Загинув 24 березня в бою з російськими окупантами під Києвом.

19. Денис Котенко, співробітник пресслужби Міністерства ветеранів. Загинув 24 березня в бою з російськими окупантами під Києвом.

20. Євген Баль, журналіст, письменник, волонтер. 2 квітня помер унаслідок катувань російських військових у Маріуполі.

21. Роман Нежиборець, відеоінженер чернігівського каналу «‎Дитинець». У селі Ягідне біля Чернігова вбили у квітні російські військові.

22. Зореслав Замойський. Його тіло з ознаками насильницької смерті знайшли 13 квітня в Бучі.

23. Валерія Глодан. Випускниця факультету журналістики, яка перебувала у декретній відпустці. Загинула 23 квітня із своєю мамою і 3-місячною донькою-немовлям 2 внаслідок ворожого ракетного обстрілу в Одесі.

24. Віра Гирич, журналістка Радіо Свобода. Загинула внаслідок російського обстрілу Києва 28 квітня.

25. Олександр Махов, журналіст каналів «‎Україна», «‎Україна24», «‎Дом». Загинув 4 травня через обстріли. Ветеран війни на Донбасі. З початком повномасштабної російської агресії 2022 року знову пішов на фронт.

2.6 Наталя Харакоз загинула в заблокованому росіянами Маріуполі. Журналістка, письменниця, членкиня НСЖУ та Національної спілки письменників України, керівниця літературного клубу «‎Азов’є».

27. Євген Старинець, ексменеджер філії «‎Суспільне Черкаси», військовослужбовець. Загинув 30 квітня в боях за Попасну (Луганщина).

28. Максим Мединський, комунікаційник, військовослужбовець. Трагічно загинув під час оборони країни.

29. Оксана Гайдар (псевдонім Руда Пані). Загинула під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району на Київщині між 11 і 12 березня.

30. Костянтин Кіц, оператор луцького каналу «‎Аверс». Загинув, захищаючи на фронті Україну.

31. Роман Жук, фотокор та відеограф із Мукачева, одним із засновників волонтерського проєкту «‎Chysto.de». Солдат, розвідник артилерійського взводу 128-ої окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Загинув 26 травня.

32. Віталій Дерех, журналіст із Тернополя. Мобілізований військовослужбовець загинув внаслідок авіаудару в районі Попасної 28 травня.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь