Спецпроєкти

Ще більше приводів вийти з «тіні» – роз’яснення нового законопроєкту про фриланс


18 липня Верховна Рада прийняла законопроєкт №5161, який напряму стосується всіх українських фрилансерів. Він регулює питання нестандартних форм зайнятості для фахівців, які виконують роботу на непостійній основі, і пропонує нову форму трудових відносин. Наразі законопроєкт очікує на підпис Президента України.

Команда застосунку для бухгалтерського та податкового обліку ФОП 3-ої групи Fairo пояснюють, в чому особливості новоухваленого законопроєкту. 

Навіщо Україні цей законопроєкт і які переваги він дасть фрилансерам?

Реалії ринку праці такі: кожен/-на п’ятий/-а українець/-ка не декларує трудові відносини з роботодавцем. У кращому випадку вони укладають цивільно-правові угоди про виконання робіт.

Завдання нового закону – «витягнути» таких фахівців із тіні й оформлювати їх відповідно до законодавства про працю. 

Це необхідний крок для держави, бо потенційно більше людей будуть офіційно працевлаштовані. А це значить стабільне надходження коштів до державного бюджету та соціальних фондів у вигляді податків, забезпечення соціальних потреб громадян України та створення сприятливого середовища для розвитку економіки.

Офіційне працевлаштування дає фрилансерам соціальні гарантії – належний режим роботи, найм та звільнення, час відпочинку, виплати заробітної плати, соціальне страхування, відпустка та лікарняні.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом 

Новий закон пропонує особливу форму трудового договору з нефіксованим робочим часом. В його межах фрилансер має працювати виключно, коли у роботодавця є завдання. Та договір не дає гарантій, що він буде надавати роботу виконавцю постійно.

Укладати такі договори фрилансер може необмежено: роботодавець не має права забороняти працівникові мати трудові відносини на аналогічних умовах з іншими.     

У подібному договорі обов’язково мають бути зазначені: 

  • спосіб та строк повідомлення фрилансера про наявність роботи;
  • спосіб та строк повідомлення від фрилансера про готовність приступити до роботи;
  • базові години та дні, в які фахівець може працювати.

Якщо роботодавець вимагатиме виконання роботи у дні чи години, не зазначені в договорі, чи повідомить про наявність роботи не у заздалегідь визначені терміни, фрилансер матиме право відмовитися від її виконання. 

Згідно із законом кількість робочих годин фрилансера не може бути більша ніж 40 годин на тиждень, а кількість днів не більша за шість на тиждень.

Мінімум, який спеціаліст має відпрацювати протягом календарного місяця – 32 години. А якщо фрилансер працював менше, то йому все одно мають виплатити заробітну плату за 32 години.   

Коментарі команди Fairo

Це правове рішення — серйозний прорив на українському ринку фрилансу. Воно виводить гнучкий формат самозайнятості на офіційний рівень, зберігаючи його ключові переваги й надаючи соціальні гарантії. Відтепер працювати у кількох короткострокових проєктах одночасно і самостійно вибирати дні й часи роботи можна, не жертвуючи лікарняними, відпустками та іншими соціальними перевагами. 

Поки всі переваги законопроєкту №5161 недоступні українським фрилансерам, попри його прийняття Верховною Радою. Юрист Fairo пояснює, що законопроєкт не є законом і набуде чинності тільки після підпису президента.

Раніше ми писали про нові правила ЄС щодо українських водійських документів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь