Спецпроєкти

Купити нерухомість в Україні під час війни: чи варто це робити і що враховувати


До повномасштабної війни попит на купівлю житла в Україні був достатньо високим. Після 24 лютого цього року бажаючих придбати квартиру передбачувано стало менше. Втім, ринок нерухомості все ж стає активнішим, і деякі люди повертаються до планів обзавестися власним житлом. 

bit.ua пояснює, чи варто зараз купувати нерухомість і що робити, якщо ви все ж таки зважилися на це.

Що зараз відбувається з ринком нерухомості в Україні?

Ринок нерухомості з початком повномасштабної війни завмер: будівництво зупинилося, а перші кілька місяців купити чи продати житло було неможливо. Міністерство юстиції закрило доступ до держреєстру прав на нерухоме майно – щоб унеможливити незаконне заволодіння житлом. Тільки за два місяці доступ до системи повернули.

Почало потроху оживати будівництво: вже у травні в різних містах України будівельні роботи відновилися у 44% новобудов.

Ціни на нерухомість – як на продаж, так і на оренду – за перші місяці війни знизилися. У квітні цього року ціни на первинну нерухомість почали зростати по 5% на місяць, що є доволі суттєвим стрибком. Таким чином забудовники намагалися «підігнати» заявлені ціни під інфляцію, девальвацію гривні та подорожчання будівництва, пояснюють у звіті Національного банку України про фінансову стабільність. 

Ціни на нерухомість стабілізувалися в Україні на початку літа – та знову починають потроху зростати, але не такими темпами, як навесні.

Попит на купівлю житла

Попит на купівлю квартир в Україні зараз не дуже високий: це стосується як первинного, так і вторинного житла. 

Якщо в червні (коли ціни на нерухомість якраз стабілізувалися), було більше бажаючих придбати житло, вже в липні попит знову впав. Це пов’язано зокрема з обстрілами регіонів армією рф: атаки ворога тоді посилилися, і люди вирішили відкласти питання купівлі житла.

Попит на первинну нерухомість залишається низьким через загрозу обстрілів, припинення частини будівництв, у деяких випадках – через завищену ціну. Втім, купувати вторинну нерухомість теж не поспішають: і пропозицій, і попиту на ринку зараз значно менше. З іншого боку, все ж попит на вторинку вищий – адже не потрібно чекати від забудовника інформації про відновлення робіт тощо.

Чи є сенс купувати нерухомість?

Під час повномасштабної війни однозначної відповіді на це питання навряд чи знайдеться.

З одного боку, купити житло стало простіше: раніше це можна було зробити тільки в тому місці, де розташована оселя, а зараз є можливість укласти угоду за місцем реєстрації покупця або продавця. Також тимчасово знизилися і ціни в деяких регіонах – і ріелтори прогнозують, що вартість не зросте до довоєнної найближчим часом.  

З іншого боку, за умов непередбачуваних дій армії рф ніхто не може гарантувати, що придбана квартира залишиться цілою – навіть якщо вона розташована в умовно безпечному місці.

Багато чого залежить і від того, купуєте ви квартиру для себе/родини чи плануєте здавати її. У другому випадку потрібно розуміти, наскільки це вдала інвестиція і чи окупиться квартира за певний час. На жаль, через непередбачувані чинники точно дізнатися, чи буде купівля під оренду вдалою, неможливо на 100%.

Власне, купувати житло чи ні, вирішуєте саме ви. Зважте всі за і проти, слідкуйте за новинами на ринку нерухомості, радьтеся з перевіреним ріелтором, який допоможе перевірити документи на квартиру та підказати, чи не є ціна на неї завищеною. 

Антон Антропов, рієлтор:

Покупка квартир досить впала в попиті, але насправді не всі забудовники знизили ціні. Найбільший попит на квартири в ціновому сегменті від 80 до 150 тисяч доларів. Не переоцінюйте свій бюджет при покупці нерухомості: у будь-якому разі будуть додаткові розходи – оплата податків, послуг рієлтора та нотаріуса, ремонт в новій оселі, тощо. Про все це варто думати заздалегідь.

Все ж вирішили купувати житло – от на що одразу варто звертати увагу

Якщо це новобудова:

  • Перевіряйте документи та ліцензії. На будівництво обов’язково мають бути дозвіл та ліцензія, договір оренди або право власності на земельну ділянку. 
  • Відповідність проєкту дійсності. Зайві добудовані поверхи чи різниця у площі – те, що видає недобросовісного забудовника.
  • Уточніть статус ділянки на Публічній кадастровій карті.

Якщо це вторинне житло:

  • Перевіряйте документи на право власності або довіреність. Це варто робити з ріелтором чи нотаріусом. Уточнюйте, скільки власників у квартирі – усі вони мають дати згоду на продаж. Якщо власників декілька, вони всі мають бути присутні на угоді. Якщо це неможливо, то потрібна довіреність на продажу їхньої частки. Якщо це не власник, але квартира куплялася у шлюбі, потрібна згода чоловіка/жінки.
  • Одразу розбирайтеся з рахунками – навряд ви плануєте виплачувати чужі борги за комуналку.
  • Ретельно огляньте не тільки квартиру, а й будинок. Перевірте його стан – під’їзд, сходи, ліфт, стіни. Поцікавтеся, хто живе у сусідніх квартирах – та будьте готові, що вам можуть не сказати прямо про галасливу парочку, яка живе поверхом вище і будитиме вас щоночі.

Загальна порада для будь-якого типу житла – заздалегідь радьтеся з ріелтором, щоб зрозуміти, чи відповідає ціна квартири ринковій. Можливо, власник її завищує, і доцільніше пошукати варіанти зі схожими умовами, але дешевші. Але й нерухомість в рази дешевша від ринкової ціни – теж привід поцікавитися у власника, чому так і які недоліки житла він замовчує.

Альона Чміль
фахівець з продажу та купівлі нерухомості
Фахівець з продажу та купівлі нерухомості. Супроводжує на всіх этапах угоди для покупця та продавця, співпрацює з власниками на здачу в оренду квартир. Контактний номер: +380990241805
Антон Антропов
ріелтор агенції FLATPRIME
Допомагає клієнтам/-кам з пошуком житла для оренди чи купівлі і може вирішити всі супутні проблеми. Контактний номер +380506801303.

Угода про купівлю житла – що потрібно знати?

Угоду має обов’язково посвідчити нотаріус, щоб її визнали дійсною.

Важливий момент – посвідчувати угоди у сфері нерухомості мають право не всі нотаріуси. Є перелік спеціалістів, які можуть посвідчувати договори про купівлю-продаж, обмін чи дарування нерухомості під час воєнного стану. Фахівці поза цим переліком не мають права виконувати такі дії.

Перелік нотаріусів – на сайті Міністерства юстиції України.

Посвідчити договір про купівлю-продаж нерухомості можна за місцем знаходження нерухомості, місцем реєстрації покупця або продавця. Це червневе оновлення: раніше в Україні можна було підписати договір щодо передачі майна тільки за його місцезнаходженням.

Консультували при написанні статті: Антон Антропов, Альона Чміль

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь