Спецпроєкти

Тварини в умовах війни: чим можна допомогти та як отримати допомогу

Починаючи з 24 лютого 2022 року українці щодня доводять усьому світові, наскільки непохитним є наш дух і наскільки безмежною є наша людяність. Адже ми допомагаємо нашим захисникам, людям, які постраждали від наслідків війни, а також тваринам.

Будь-яка допомога чотирилапим друзям важлива, адже цінним є кожне врятоване життя – особливо, коли йдеться про тих, хто не в змозі захистити самого себе. Як допомогти тваринам в умовах війни, розповідаємо у цьому матеріалі.

Порятунок тварин

Першочерговим завданням для багатьох громадських організацій та волонтерів став порятунок тварин, на життя яких вплинула війна. Потреби у цих тварин різні: хтось залишився просто неба через смерть господарів, чиїсь власники евакуювались без своїх улюбленців, а хтось залишається на небезпечних територіях і потребує допомоги з харчуванням, ліками та доглядом.

Ось лише декілька із організацій, до діяльності яких може долучитись кожен небайдужий:

 • UAnimals – всеукраїнський рух, що об’єднав тисячі зоозахисників, працює у декількох напрямках. Зокрема активісти займаються порятунком тварин із зони бойових дій, їхньою евакуацією, забезпеченням котів та собак із притулків усім необхідним. 
 • UPAW – об’єднаний ресурс, на якому зібрані запити про допомогу від організацій та притулків для тварин. Ця система допомагає закривати потреби тварин у різних регіонах України.
 • Милосердя – притулок для тварин у Львові, що активно опікується загубленими та покинутими внаслідок війни тваринами.
 • Зоопатруль UA – об’єднання волонтерів, які допомагають тваринам, залишеним власниками вдома. Учасники Зоопатрулю на прохання господарів доставляють їжу та воду в оселю, де залишились коти та собаки.
 • Dogs Adopt Kyiv – київська організація, волонтери якої знаходять та рятують собак, яких покинули господарі.
 • Happy paw – благодійний фонд, що збирає кошти для розбудови притулків, а також на лікування і харчування безпритульних тварин.
 • Animal House – телеграм-канал, творці якого співпрацюють з притулками та допомагають в прилаштуванні бездомних тварин.
 • Kyiv Animal Rescue Group – об’єднання волонтерів, які рятують безпритульних та тяжкохворих тварин.
 • Допомога тваринам України – волонтерський рух, що надає допомогу тваринам, постраждалим від наслідків війни, зокрема і на окупованих територіях.

Евакуація з тваринами

На жаль, не всі власники мають змогу евакуюватись із небезпечних територій разом зі своїми улюбленцями. На допомогу таким людям приходять небайдужі волонтери із різних куточків України, які готові ризикувати навіть своїм життям заради порятунку чотирилапих друзів. Серед таких організацій:

 • Ukraine Animal Rescue Information – загальноукраїнська група, на сторінці якої публікується інформація про врятованих тварин. Також завдяки комунікації в групі є можливість знайти волонтерів, що допоможуть з евакуацією тварини.
 • Олексій Суровцев – актор та волонтер, який займається годуванням, пошуком та евакуацією тварин з деокупованих населених пунктів.
 • Перевеземо всіх – телеграм-група, учасники якої шукають та пропонують допомогу з евакуації як людей, так і тварин.

Також під час війни низка кінологів, волонтерів та представників громадських організацій надавали українцям інформаційну підтримку. Наприклад, кінологи радили, як поводитися з твариною під час евакуації, освітні портали розповідали, що необхідно взяти із собою в дорогу, а міжнародні фонди надавали інформацію про те, як отримати допомогу для тварини за кордоном.

Стерилізація

Особливо гострою в умовах війни стала проблема стерилізації безпритульних тварин. Через збільшення кількості котів та собак на вулицях стало значно складніше контролювати їхню популяцію. До того ж у постраждалих від війни регіонах є ризик здичавіння собак, які об’єднуються у зграї і можуть нести небезпеку для людини.

Тому зараз діють проєкти, які займаються стерилізацією бездомних тварин:

 • МКП «Центр стерилізації тварин» – ветеринарно-стерилізаційний центр, який активно допомагає безпритульним тваринам під час війни.
 • UAnimals – одним із напрямків діяльності організації є стерилізація тварин. Сьогодні UAnimals реалізує проєкт з безоплатної стерилізації у низці міст України.
 • Сіріус – притулок для бездомних тварин, представники якого ініціювали акцію із безоплатної стерилізації та вакцинації від сказу.
 • Захисти свою тварину – програма допомоги тваринам у різних містах України, що реалізується за підтримки Міжнародного фонду захисту тварин IFAW. Господарі, що потребують допомоги, можуть подати заявку на стерилізацію, вакцинацію від сказу та чіпування свого улюбленця.

Ветеринарна допомога

Отримати консультацію ветеринарного лікаря, дізнатись про найближчі відчинені аптеки, попросити про допомогу з ліками – це ті проблеми, з якими все частіше стали зіштовхуватись волонтери та власники тварин в умовах війни.

Де отримати допомогу:

 • Ветдопомога собакам та котам у біді – об’єднання, що займається швидкою ветеринарною допомогою тваринам, які знаходяться у зоні бойових дій. Також у телеграм-групі надають онлайн-консультації.
 • Vet Help – об’єднання ветеринарних лікарів-волонтерів, що надають безоплатні онлайн-консультації господарям тварин із зони бойових дій.
 • Едуард Котляров – ветеринарний лікар, який ділиться корисними порадами щодо догляду за тваринами в умовах війни та проводить консультації.
 • Pets and People – кінологічна онлайн-школа, викладачі якої діляться важливою інформацією про дресирування домашніх улюбленців та пошук взаєморозуміння з ними.
 • Допомога власникам тварин – телеграм-канал, у якому зібрана корисна інформація щодо догляду за тваринами. Також у групі є можливість отримати консультацію ветеринарного лікаря.

Підтримка тварин, які допомагають людям

Але не завжди тварини – це ті, хто потребує допомоги. Серед них є й такі, які здатні допомогти людині та врятувати її від небезпеки. Йдеться про тварин, які працюють разом із військовими, рятувальниками, поліцейськими та іншими фахівцями. З початку війни цих собак також підтримали волонтери і організації.

Ось деякі з них:

Допомога військовим кінологам – всеукраїнська група, в якій поширюють інформацію про роботу військових кінологів, а також організовують збори на їхню підтримку.

Стратегічні костюми для собак – об’єднання волонтерів, що безоплатно (або ж за донати) шиють стратегічні костюми для службових собак.

Royal Canin Foundation – фундація Royal Canin підтримує проєкти, спрямовані на підтримку домашніх тварин та посилення їх позитивного впливу на життя людей у всьому світі. Цьогоріч фундація допомагає долати українцям наслідки війни та спрямувала свою підтримку на покращення роботи собак-пошуковців, яких готують в Навчальному кінологічному центрі ДСНС у місті Ромни Сумської області. На кошти фонду буде оновлюватись обладнання центру та залучатись міжнародні експерти для підвищення кваліфікації українських рятувальників.

Кіт Степан – інстаграм-зірка, що збирає кошти на допомогу українським тваринам, зокрема – на порятунок тварин із Миколаївського зоопарку.

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений Степан (@loveyoustepan)

U.S. – Ukraine Foundation – благодійна організація зі США, що передає бронежилети, захисні окуляри, взуття, навушники та медичні набори для службових собак України.

Попри величезну кількість благодійних організацій, які допомагають тваринам, в Україні все ще лишається багато чотирилапих, які потребують піклування. Якщо вас хвилює життя тварин в умовах війни, оберіть добрі справи, які вам під силу зробити. 

Благодійні внески, харчування для котів і собак, ветеринарні консультації, прилаштування безпритульних тварин, транспортування – будь-яка допомога має значення. Адже це саме те, що найбільше відрізняє нас від ворога – ми цінуємо життя кожного. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь