Спецпроєкти

Збір коштів на відбудову країни: як працює META HISTORY museum?


За кілька місяців після початку повномасштабної війни постало питання – як зробити, аби світ не втомлювався від України? Як утримувати увагу на темі нашої боротьби, коли іноземці прагнуть відгородитися від неї? Як цю увагу перетворити на суттєву допомогу.

Багатьом навесні 2022-го здавалося, що вони знайшли відповідь – NFT. Та пів року потому залишився буквально один чинний благодійний проєкт, що продовжує збирати кошти на гуманітарну допомогу, забезпечення армії і відбудову культурних памʼяток. Одночасно він розповідає світу про всі значимі події війни, документуючи їх через твори мистецтва. 

Йдеться про META HISTORY museum – найбільший український NFT-проєкт у сфері благодійності. 

Як і заради чого працює META HISTORY museum?

Проєкт створили волонтери через місяць після початку повномасштабної війни в Україні. Фахівці з розробки, комунікацій і митці обʼєдналися, щоб розповідати правду про події, відлік яких розпочався 24 лютого 2022-го року. 

Для розповіді обрали формат творів мистецтва, бо художні образи роблять дійсність виразнішою, а сенси – ближчими людям з інших країн та культур. Разом з тим сучасне мистецтво користується попитом в NFT-сфері, що дозволяє заробляти його продажем. Завдяки особливості NFT – вони залишаються відкритими для огляду будь-кому, навіть коли переходять у чиюсь приватну власність – роботи можна демонструвати публіці необмежено довго. Тож одного разу потрапивши в блокчейн, вони вже ніколи не зміняться і не зникнуть непомітно. А враховуючи, що у планах проєкту відправка серверів з даними NFT у космос у 2025-му році, термін існування його колекцій дійсно прагне до безкінечності.

Протидія російській пропаганді, що спотворює факти про події в Україні, збір коштів та сприяння розвитку митців в NFT-сфері – головні цілі проєкту. Команда META HISTORY museum токенізувала і випустила понад 400 робіт українських та іноземних авторів. Їх продаж приніс державі більше 1 мільйона доларів. На отримані кошти благодійний фонд Aid for Ukraine та фонд Сергія Притули свого часу закуповували гуманітарну допомогу і забезпечували потреби військових. 

Зараз команда проєкту співпрацює з Міністерством Культури та Інформаційної політики України, щоб більше уваги приділити відбудові знакових культурних памʼяток, постраждалих внаслідок бойових дій. За даними міністерства, за вересень цього року вже пошкоджено або зруйновано більше 450 обʼєктів – бібліотек, музеїв, зразків архітектури та історичних споруд. META HISTORY допомагає з їх відновленням і планує продовжити цю справу після завершення війни.

В основі проєкту є і буде мистецтво. Змінюватимуться лише концепції колекцій. Аж до дня перемоги України основною для META HISTORY залишатиметься колекція Warline. Це NFT-хроніка подій війни. Її завдання – закарбувати всі важливі факти у мистецьких творах. Щоб згодом вона стала свого роду художнім літописом, за яким можна вивчати нашу новітню історію – як за підручником, тільки у блокчейні.

Інша колекція – Avatars for Ukraine – присвячена символам боротьби, духу воїнів та їх підтримці. Над нею працювали дизайнери та продюсери хітових фільмів на зразок стрічок Марвел, Стар треку та відеоігор Ліга легенд, Мортал Комбат, Сталкер. 

Спільна колекція META HISTORY з Depositphotos – The Revival Project – передає бачення 7 українських митців, як можна відбудувати близько 20 зруйнованих обʼєктів, важливих для всієї нації.

Це, наприклад, Маріупольський драматичний театр, площа Свободи у Харкові, обласна державна адміністрація у Миколаєві, Воронцовський палац в Одесі, міжнародний аеропорт Донецька. 38 концепцій трансформації споруд були перетворені на NFT, щоб гроші від їх продажу допомогли відреставрувати ці будівлі і зробити їх символами відродження України після війни.

Ще 2 колекції META HISTORY складаються з NFT, що не продаються, а будуть подаровані. Їх власниками стануть відомі музеї та знаменитості, які підтримали українців. Публічно прийнявши подарунок, вони привернуть увагу величезного числа людей, зацікавлених NFT та мистецтвом, до діяльності проєкту і до України загалом.

NFT з першої колекції – The Incredible rooster – призначені для провідних іноземних музеїв, де зберігаються кращі зразки світового мистецтва. Кожен NFT-подарунок – це 3D модель нашого відомого символа стійкості – Бородянського півня – з розписом у стилі картини митця, що виставляється в музеї, який отримає подарунок. 

Таке поєднання символізує взаємне збагачення і звʼязок культур різних націй. Разом з тим, керамічний півник говорить світу про нездоланність української нації. А формат подарунка вказує на можливість підтримки України через покупку мистецтва. 

Перші два музеї – латвійський та український – вже прийняли NFT на спеціально влаштованому для цього проєктом віртуальному заході у метавсесвіті. Їх дії підтверджують, що наша держава матиме підтримку, яка для неї важлива, на культурному та інформаційному фронті. Також можна отримати ще більше сприяння від інших країн, якщо використовуючи силу мистецтва заявляти про себе.

З допомогою другої колекції, що не продаватиметься, – The Hall, – META HISTORY віддячить знаменитостям, котрі підтримали Україну. NFT в ній мають вигляд потретів зірок, що словами або вчинками показали: вони на нашому боці.

Проєкт дякує їм і водночас нагадає мільйонам їх шанувальників про те, що більше, ніж будь-що інше, зараз потребує суспільної уваги. Адже ситуацію можливо покращити, висловлюючи свою позицію, допомагаючи благодійними внесками. І відчутним це покращення буде не лише для України, а й для всього світу. Оскільки прямий наслідок цієї війни – економічна криза – вийшла далеко за межі нашої держави. Тому подарунок зірці є, фактично, посланням благодійникам, що здатні наблизити подолання проблем.

Тож зірки, музеї, митці, філантропи, хітмейкери, колекціонери мистецтва – NFT обʼєднує довкола справи допомоги Україні значно ширше коло людей, ніж може здатися. Хоч на даний момент їх менше, ніж могло бути ще торік. У 2021-му подібний проєкт мав шанси повністю продати будь-яку з колекцій за декілька хвилин. Але цей і наступний роки ймовірно будуть менш успішними для NFT-сфери через кризу. Вже є прогнози, що ситуація зміниться десь за рік. І ринок NFT знову згадає свої кращі часи.

Правда, покупці вже будуть обережнішими – уважніше вивчатимуть сайти і спільноти проєктів в соціальних мережах, проводитимуть дослідження команди та її планів впродовж кількох тижнів, віддаватимуть перевагу покупкам зі знижками. Тобто поводитимуться, так, як ті, хто зараз купує цифрове мистецтво попри кризу. 

А найважливішим після вигляду самого твору, якщо йдеться саме про твори мистецтва, для покупців стане цінність токену. Місію благодійних та соціально важливих проєктів експерти називають серед основних, що мотивуватимуть до придбання NFT. Тобто благодійні проєкти отримають ще більший потенціал, порівняно з весною 2022 та навіть з 2021-м роком. І суми допомоги Україні вимірюватимуться числами, що значно перевищать мільйон. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь