Скільки українців стикалися з відключеннями електрики і де її вимикають найчастіше – опитування
Скільки українців стикалися з відключеннями світла, де електрики не було найчастіше і чи є плани переїжджати в разі тотального блекауту? Ці та інші питання під час дванадцятої хвилі дослідження соціально-політичних та міграційних настроїв українців ставила дослідницька компанія Gradus Research. bit.ua публікує результати опитування.
Нема світла: скільки українців відчули на собі наслідки відключення електрики
Майже дві третини (64%) українців стикалися із відключенням світла останніми днями. Про брак чинного графіку відключень говорять 42% опитаних.
На скільки відключали світло:
- до 4 годин – у 64%;
- від 5 до 8 годин – у 20%
- більше 8 годин – в 11%.
Найчастіше з відключенням світла стикалися люди, які наразі проживають у Києві, на Сході та на Півночі (83%, 79% та 74% відповідно).
65% повідомили, що у разі відключення електроенергії у холодну пору року залишаться на своєму поточному місці проживання.
Тепло вдома: хто як обігрівається в холодну пору
Близько половини опитуваних – 55% – залежать виключно від центрального опалення, при цьому половина з них не має альтернатив, а у другої половини напоготові електричні обігрівачі.
Інші альтернативні варіанти, як то дрова, газові чи бензинові обігрівачі мають лише 4% серед тих, в кого житло на центральному опаленні. Ще 33% мають автономне опалення, а у 5% щасливчиків – можливість одночасно користуватися і тим, і тим.
Відчуття безпеки
Через постійні масовані атаки по Україні російськими ракетами частка людей, які відчувають себе у безпеці, постійно знижується. Зараз їх всього чверть від опитаних – порівняно з 30% на початку жовтня.
Половина респондентів відчуває небезпеку час від часу, а 19% – почувається в небезпеці постійно чи переважну частину часу.
Підтримка дій влади
Водночас показники ефективності дій української влади від початку війни загалом та у царині військового захисту зокрема залишаються на високому рівні.
Найвищий відсоток довіри у ЗСУ (65%), Президента України (47%) та волонтерських організацій (26%) впродовж усього періоду замірів. Зараз довіра до Збройних сил найвища.
Стабільно високий відсоток українців продовжує зберігати оптимістичний настрій:
- 64% вірить, що Україна зможе побудувати сильну економіку,
- 63% – що Україна стане членом Євросоюзу до 2030 року,
- 59% – що держава відбудує усе зруйноване після війни або компенсує витрати на відбудову.
Працевлаштування і рівень доходів
37% українців не працевлаштовані, з них 36% втратили роботу з початку повномасштабної війни.
Серед тих, хто залишився вдома, а також серед жителів Західного, Центрального регіонів і Києва значущо вища частка тих, хто має роботу й активно працює. А от вихідців зі Сходу та Півдня значущо більша частка тих, хто працевлаштований, але тимчасово не працює.
Найбільша частка українців, які не мають роботи – серед тих, хто виїжджав за кордон.
78% опитаних заявляють про зменшення доходу від початку повномасштабного вторгнення. А відсоток працевлаштованого населення, що отримує зарплатню, зріс до 81%.
Повний звіт доступний на сайті Gradus Research за посиланням.