Спецпроєкти

Українські письменники Артем Чех та Артем Чапай відмовилися виступати на Фестивалі PEN у Нью-Йорку через участь росіян


Українські письменники Артем Чех та Артем Чапай, які боронять Україну в лавах ЗСУ, відмовилися виступати разом із росіянами на Фестивалі міжнародної літератури PEN у Нью-Йорку.

Про ситуацію, що виникла перед фестивалем, розповіла українська режисерка, письменниця і дружина Артема Чеха Ірина Цілик.

За її словами, ще на етапі запрошення українських учасників було обговорено, що вони не братимуть участь у фестивалі, якщо будуть також запрошені росіяни. Організатори з усім погодилися, але в останній момент виявилося, що у програмі запланований новий захід, в якому беруть участь один китайський автор та троє росіян.

Скрін зі сторінки Ірини Цілик

Українським учасникам запропонували винести їхній захід за рамки фестивалю. Пізніше з’ясувалося, що захід за участі росіян все ж скасували. Крім цього, організаторка заходу Маша Гессен вирішила вийти з опікунської ради PEN America. Українські автори врешті-решт змогли виступити на PEN, як і планували.

«Мабуть, варто ще раз прямим текстом розжувати, що ми нікого не кенселили й не шантажували. Ми просто попередили фестиваль, що не можемо собі дозволити піти проти своїх принципів, особливо зважаючи на те, що все було проговорено з самого початку», – пояснила Цілик.

Режисерка також прокоментувала статтю у виданні Atlantic, автор якої «інакше розставляє акценти» ситуації:

«Він очевидно не може приховати свого розчарування, що через «жорстоких українців” Маша Гессен пішла на конфлікт із ПЕН та вийшла з їхнього складу. І хоча він пише, що Гессен не має претензій до українських учасників, деякі фрази можна вішати в рамочку, тут все, як ми любимо. “Gessen, who uses they/them pronouns, said they could understand Ukrainians acting in this way. After all, the Ukrainians’ country had been invaded, hundreds of thousands of their fellow citizens brutally murdered – the desire to be cruel to Russians was perfectly comprehensible”». 

У PEN прокоментували ситуацію, зокрема вихід з опікунської ради Маші Гессен:

«Ми засмучені тим, що Маша Гессен вирішила вийти з опікунської ради PEN America. Вона з відзнакою служить протягом дев’яти років, відстоюючи нашу місію вільного самовираження та цінності організації на кожному кроці. Ми глибоко вдячні за їх незліченні внески та послуги, включно з нашою роботою щодо Росії та Євразії.

[…] Запрошені українські письменники є військовослужбовцями. Вони заздалегідь повідомили нас, що можуть брати участь з нами, якщо на «заході» не буде росіян. Ми помилково сприйняли, що це їх панель, а не весь фестиваль, який включав понад 40 подій на різних майданчиках. Ми глибоко шкодуємо та беремо на себе відповідальність за цю помилку в тлумаченні».

Також в заяві PEN йдеться, що організація була і залишається «глибоко відданою тому, щоб незалежні голоси як українських, так і російських письменників продовжували чути в контексті цього конфлікту».

Раніше ми повідомляли, що команда фільму «Це побачення» відмовляється від участі у фестивалях, де демонструють російські стрічки.

Фото з обкладинки: Literaturfest München

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь