Спецпроєкти

«Дік Лоран мертвий». У Києві покажуть стрічку Девіда Лінча «Загублене шосе»


Сьогодні, 20 січня, режисер, художник і музикант Девід Лінч святкує свій 78-й день народження. Вже за кілька днів у київському «Жовтні можна буде подивитися фільм Лінча «Загублене шосе». bit.ua розповідає про стрічку та чому її варто подивитися (або переглянути).

Фред-Піт та Рене-Еліс. Що тут відбувається?

«Загублене шосе» 1997 року – це нелінійна оповідна головоломка, яка розгортається як сюрреалістичний сон. Шлюб саксофоніста Фред Медісон (Білл Пулман) важко назвати щасливим: чоловік згорає від ревнощів, підозрюючи, що його дружина Рене (Патриція Аркетт) зраджує, і параноїдально намагається знайти підтвердження цьому в її поведінці. 

Опустимо спойлер – і перейдемо до моменту, в якому замість Фреда (буквально) головним героєм стає Піт Дейтон (Бальтазар Гетті) – молодший механік, який не пам’ятає свого минулого. Він закохується в Еліс – фатальну жінку, схожу на Рене як дві краплі – і передбачувано ці стосунки ведуть його життя в нікуди, звертаючи на шосе, співзвучно з назвою фільму.

Сюжетна лінія Піта і Еліс нагадує одну з, на думку деяких, найневдалішу історію стосунків у творчості Лінча і, можливо, зайву конкретно у серіалі «Твін Пікс». Маються на увазі стосунки між Джеймсом Герлі та Евелін Марш: так само недосвідчений юний хлопець має почуття до загадкової фатальної жінки, якій не має віри. 

Кадр з Twin Peaks

Якщо ця сюжетна лінія, як і загалом другий сезон «Твін Пікса», не є видатною, у «Загубленому шосе» Лінчу вдало вдається переплести історії Фреда, Рене, Піта та Еліс, створивши історію, яка нагадує жахливий сон, про оманливість того, що ми вважаємо реальністю.

Фільм розгортається циклічно та сноподібно, події повторюються, а персонажі знову з’являються у змінених формах. Загадкова Людина (Роберт Блейк), з якою зіштовхуються і Фред, і Піт, додає надприродний елемент до розповіді.

Нелінійна структура фільму та сюрреалістичні послідовності – те, що так любить Лінч і, власне, те, чому чимало людей після перегляду його робіт залишаються з питанням «що тут відбувалося взагалі»?

Однозначної відповіді немає: режисер, хоч і любить давати підказки та пояснення до своїх стрічок, ніколи не каже прямо, що мав на увазі – та в цьому і не має потреби. Фільм Лінча – це той випадок, коли розгадувати головоломки (ким все ж була Рене-Еліс? чому Фред перетворився на Піта? ким є той загадковий чоловік?) і просто сприймати те, що відбувається на екрані, як цілісну картину, яка не потребує інтерпретацій – однаково захопливо.

«I Put A Spell On You» та «Hollywood Sunset». Як звучить «Загублене шосе»

Як і для багатьох робот Лінча, частину музики писав нині покійний Анжело Бадаламенті. Крім цього, у фільмі звучать треки Rammstein, Меріліна Менсона, Девіда Бові, Баррі Адамсона, The Smashing Pumpkins, Nine Inch Nails та окремо Трента Резнора. 

У стрічку не увійшла музика британського гурту (дуету) Coil, хоча Резнор наполягав, щоб у фільмі звучали їхні треки. Учасник колективу Джон Беленс згадував, що фонтмен Nine Inch Nails дійсно хотів допомогти їх створити саундтрек до стрічки, але Лінч не був в цьому зацікавлений:

«Він хотів [музику] Девіда Боуї, Мериліна Менсона, він хотів будь-кого, кого міг отримати. Він просто сказав: “Ці люди дійсно великі”. Я хочу, щоб цей фільм був дійсно великим». Йому було наплювати на цілісність».

На жаль, ми не дізнаємося, як би змінилося сприйняття фільму з музикою Coil – можемо хіба припустити, що потойбічний саундтрек від британського дуету посилив химерну атмосферу нічного марення. Втім, «Загублене шосе», в якому кілька разів (і щоразу не до кінця) повторюється однойменний трек Rammstein та є фірмова музика Бадаламенті, залишається органічним – очевидно, саме таким, яким його хотів чути і бачити Лінч.

Де і коли подивитися стрічку?

Фільм «Загублене шосе» виходить у прокат 25 січня 2024 року. 27 січня у кінотеатрі «Жовтень» відбудеться спеціальний показ стрічки з оригінальною звуковою доріжкою (англійською) та українськими субтитрами. Перед фільмом планується вступна мінілекція кінокритика Андрія Алферова.

Придбати квитки на спецпоказ можна тут.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь