Діти в житті сучасної жінки та право на фразу «не ваша справа»
«Старонароджуюча жінка» після 25. «У дівках», якщо ти не заміжня в 30. «Нікому не потрібна з причепом», якщо ти мама-одиначка. І будьте впевнені, що ви ніколи не задовольните суспільство. Це ящик Пандори.
Так уже склалося, що ми краще заженемо себе в глухий кут і знайдемо масу комплексів, ніж усвідомимо, що наше життя належить тільки нам і ніхто не має права нав’язувати іншій людині свої канони. Навіть якщо це найближче коло людей. Тема шлюбу та дітей є максимально інтимною й вимагає делікатного поводження, що в нас абсолютно не заведено.
Чому не одружуєтеся?
Це запитання дівчині не ставлять хоча б тому, що не вона собі повинна освідчуватися, а хлопця ж ви просто ставите в незручне становище, адже буває, що людям зовсім комфортно й без цього, або ж просто ще не настав час.
Вийшли заміж — вас дістануть запитанням про дитину
Коли ви завагітнієте, доконають, що ви досі не народили. Народили – не дай боже відмовитеся від грудного вигодовування або припините його до повноліття дитини! І начебто вже все – фіналочка, розслабитися й жити в задоволення. Але далі йде – а за другим коли підете? А краще відразу і третього, так простіше. Куди підете? Кому краще?..
Ставити запитання «коли заведете дитину?» щонайменше не можна через імовірність, що в людей є певні проблеми зі здоров’ям, через які це зробити ще не виходить, і їм явно не хочеться ділитися своїм болем зі сторонніми.
А навіть якщо люди просто не хочуть дітей і це їхній вибір, який має право на життя, то що тоді?
Чайлдфрі не завжди про нарцисизм. Деякі люди об’єктивно усвідомлюють, що батьківство точно не для них і вони не здатні виховати малюка, відповідно, роблять вибір у бік абсолютної віддачі в чомусь іншому. За такого розкладу краще не народжувати дітей, ніж змушувати крихіток почуватися непотрібними. Нормальна практика в багатьох цивілізованих у цьому питанні країнах.
Усім нам відомий чайлдфрі-прихильник Фрідріх Ніцше колись сказав чудову фразу: «А чи досить ми люди, щоб мати право хотіти дитину?». Дитина – великий дар, який потрібно чекати, розуміючи, яку відповідальність він із собою принесе, й мати відповідну підготовку до цього. Про останнє — інколи люди усвідомлено та серйозно готуються до продовження роду та створюють фінансову подушку, яка допоможе дати дитині в житті більше й самим водночас обійтися без жертв.
До речі, кілька слів про жертвоприношення в ім’я дітей — його не повинно бути апріорі.
По-перше, тому що все, що ми робимо, — ми робимо зі своїх власних егоїстичних переконань: малюк не просить нас кинути роботу, цілодобово ходити в піжамі, не мити волосся, забути про побачення з його татом і відмовитися від спілкування з друзями. Ми самі наважуємося на щось «в ім’я сім’ї» та часто це робимо, щоб виправдати своє бажання плисти за течією. Але в будь-якому разі тільки ми й несемо відповідальність за це.
По-друге, дитина набагато щасливіша тоді, коли щасливі її батьки, особливо мама, з якою в неї міцний зв’язок. Реалізована мама, що має час на хобі та догляд за собою й можливість розвиватися на роботі, — набагато більше може дати дитині, ніж утомлена жінка, яка вважає допомогу у вигляді доставки продуктів і їжі / клінінгових компаній / садків і нянь недоречною для справжньої берегині домашнього вогнища. Ви можете проводити з дитиною 24/7 зі шваброю в руках і не доходячи до ванни, періодично на неї зриватися, а можете не розпорошуватися й з абсолютною віддачею присвячувати кілька годин на день, граючи, навчаючись і насолоджуючись компанією одне одного.
Я, як мама 4-річної доньки, розумію та приймаю всі перелічені вище варіанти й віддаю звіт тому, що якщо людина робить усвідомлений вибір у своєму житті та може його пояснити, то ніхто не має права за це її судити.
Колись, п’ять років тому, коли я була вагітною, один лікар радянського виховання мені заявив: «Пощастило тобі, ще кілька місяців – і була б старонароджуюча». Ну все, думаю, охрініти, моє найвище досягнення! (На секундочку, щоб ви знали, «старонароджуюча» вважається дівчина, яка народжувала після 25 років). Тобто ключовим питанням є тільки твій вік, а не фінансова, психологічна й соціальна підготовленість! Можливо, тому народжувати дітей, не запам’ятовуючи їхніх імен, щоб мати пасивний заробіток, у нас є популярним бізнесом, який прикривається статусом героїні, яка витягує демографічне становище в країні…
У добу, коли Ілон Маск запускає ракети в космос, за допомогою робота проводять операції на серці, а цифровий одяг підкорює світ моди, стереотипні канони досі псують нам життя. Ми всі маємо право вибору та право не впускати у своє життя безпардонних людей, адже наше життя — це не набір гештальтів, які скоріше потрібно закрити.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.