Книжки для тих, хто давно навчався у школі
Якщо ви не дуже старанно навчались у школі або вже давно сиділи за партою, ці книжки допоможуть ліквідувати прогалини в предметах чи освіжити знання. Їх корисно прочитати в будь-якому віці.
«Література! Мандрівка світом книжок», Катарина Маренгольц, Дон Парізі
Усіх книжок не перечитати, та й не потрібно. Але не завадить знати хоча б сюжети найвідоміших творів світу. Саме із цією метою культурологиня та радіожурналістка, яка захоплюється літературою, написала цю книгу. А дизайнерка Дон Парізі створила прикольні ілюстрації.
Катарина зібрала твори світової класики за останні сімсот років – від «Божественної комедії» до «Гаррі Поттера». До кожної книжки тут є: інформація про письменника, зміст твору, цікава інформація про його створення й історичні події, які відбувались у світі під час написання твору. Маренгольц відіграє роль літературного гіда. Завдяки її допомозі переконалася, що «Уліс» Джойса та «Мобі Дік» Мелвілла навіть не змушуватиму себе читати. Освіжила в пам’яті сюжети раніше прочитаних книг. Створила список творів, про які навіть не чула, але планую прочитати, бо їхній зміст зацікавив. А для читачів-початківців автор ділиться рекомендаціями, що варто прочитати перед тим як почати книгу саме цього письменника. Одним словом, «Література! Мандрівка світом книжок» – чудове видання.
Предмет: література.
«Как не умереть молодым. Судмедэксперт о смерти, которой можно избежать», Олексій Решетун
Книгу судмедексперта досить легко прочитати за вечір. І вона обов’язкова для будь-якого віку – круто вправляє мізки, у відгуках її нерідко називають «видання, яке має опинитись у руках вашого молодшого брата». Автор зібрав найпопулярніші згубні звички: вживання алкоголю, наркотиків, куріння, віра в «а що як пронесе». І в кожній розклав все по поличках на прикладах героїв, з якими знайомий, на прикладах із власного досвіду судмедексперта та на наукових даних.
Завдяки виданню вперше дізналася про алкогольну кардіоміопатію – це коли клітини серця (кардіоміоцити) під впливом алкоголю вмирають, а на їхньому місці з’являються «латочки». Серце збільшується в розмірі, але «латочки» не дозволяють йому скорочуватись так, як потрібно, воно просто «хлюпає, не забезпечуючи кровообігу». Поважаю позицію Решетуна щодо «легких» наркотиків і легалізації в різних країнах світу (багато неочікуваних фактів про ті ж Нідерланди). У відповідному розділі він пише й про вплив травки на мозок, і про замісну терапію, і про те, що з людьми роблять важкі наркотики. Волосся встає дибки. «Пресса писала о случае, когда два наркомана убили третьего и отрезали ему голову просто из любопытства. Что сказать, любознательный народ…». Чесно кажучи, після книги ні випивати, ні курити, ні чогось ще «веселішого» не хочеться.
Предмет: основи безпеки життєдіяльності.
«Українська легко», Наталія Клименко, Павло Мельник-Крисаченко
Видання Наталії Клименко, популяризаторки української мови, засновниці й керівниці освітнього проєкту «Мова – ДНК нації» – мрія візуалів. Усі найголовніші правила, складні випадки вживання слів оформлені у вигляді ілюстрацій. Інформація легко сприймається та запам’ятовується. Авторка поділила інформацію за розділами: антисуржик, наголоси (їх можна вивчати все життя), пароніми, омоніми, синоніми, правопис, фразеологізми, цікавинки про українські слова. Коли повторювала правила за допомогою цієї книги, неодноразово ловила себе на думці, що в мої шкільні роки таких книг не вистачало. Тут немає нудної інформації, написаної професорською мовою (яка відбиває будь-яке бажання вчити українську). Видання допомагає повторити засвоєне та вдосконалювати знання.
Предмет: українська мова.
«100 оповідань з історії медицини. Найвидатніші відкриття, подвиги та злочини в ім’я вашого здоров’я і довголіття», Михайло Шифрін
У книзі майже сімсот сторінок про доказову медицину XVI-XX ст. Але відірватись неможливо! Як між собою пов’язані пристрасть до морфію, закоханість і поява стерильних рукавичок? У чому причина поширення карієсу саме на початку XVIII століття? Чому у 1745 році в паризьких лікарнях відсоток смертності породіль нерідко досягав тридцяти відсотків, а в повитух, які приймали пологи вдома, не більше від двох відсотків?
Михайло Шифрін доступно пояснює складні медичні терміни, суть важливих фізіологічних процесів та розповідає найцікавіше з історії медицини. Про гемодіаліз, УЗД, флюорографію, ліки проти туберкульозу, пересадку нирки, імплантацію штучного кришталика, медичні препарати, жіночі хвороби. Це тільки частина зі ста оповідань з історії медицини. Неодноразово ловила себе на думці: «Серйозно? Хто б міг подумати!».
Предмет: історія медицини, біологія.
«Як стати генієм!», колектив IPIO
Книга-альбом поділена на дві частини. У першій – факти й мотивувальні поради з життя відомих особистостей (Волт Дісней, Коко Шанель, Альберт Ейнштейн, Маргарет Тетчер та інші). У другій – чеклісти, які можна назвати справжнім порятунком для батьків. Особистий розпорядок дня, перелік вечірніх справ, інформація для вивчення географії, ілюстрації з йогою на щодень тощо. Альбом допомагає дитині бути дисциплінованою, перетворити на гру процеси, які зазвичай роблять з-під палиці, й ознайомитися з історіями знаменитих людей, які надихають.
Предмет: саморозвиток.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.