Cпецпроєкти

Від забавки до серйозних змагань: коротка історія кіберспорту

Виявляти найкращого – у крові в людей. Ми такі істоти, яким подобається змагатися в будь-чому: хто найшвидше бігає, у кого найкраще розвинено інтелектуальні здібності, навіть хто швидше щось з’їсть! Тому не дивно, що комп’ютерні ігри також стали одним із видів змагань і з плином часу перетворились у те, що нині називають кіберспортом. 

Як він розвивався і з чого починався? Сьогодні я розповім вам про це стисло.

Перші кіберспортивні, якщо можна так сказати, змагання відбулися ще 1972 року – у Стенфордському університеті науковці змагались у грі «Spacewar!». Чому науковці? Бо тоді комп’ютери були тільки в них і військових.

Тоді 24 гравці змагалися за річну підписку на журнал Rolling Stone, а глядачів заманювали на перегляд безплатним пивом. Перші кіберспортсмени змагалися між собою не напряму – головною метою було набрати найбільшу кількість балів.

Такі невеликі турніри проводилися до початку 80-х, а в 1981-му компанія Atari провела турнір зі Space Invaders – відеогри, яку розробили для перших аркадних ігрових автоматів. Цей етап розвитку можна вважати новою сходинкою в історії кіберспорту. 

Водночас почали з’являтися перші ігрові приставки (Nintendo, Sega Genesis), що, зі свого боку, тільки підігрівало інтерес до відеоігор і змагань у них. У 1983-му було засновано першу мультигеймінгову організацію – U.S. National Video Game Team. Її засновник Волтер Дей зібрав найкращих американських гравців у найпопулярніших іграх і разом із ними відвідував багато змагань, зокрема найбільший тоді Video Game Masters Tournament.

З 1990-х кіберспорт почав стрімголов розвиватися, бо набирали популярности локальні мережі й інтернет. Вони «стирали кордони» і зменшували відстань між гравцями, і змагання виходили на новий рівень. Водночас 1993 року з’являється гра DOOM, яка, як вважається, стала першою по-справжньому кіберспортивною грою.

Далі на світ з’являються Warcraft, Command & Conquer, Street Fighter, Quake та багато інших ігор, а в 1998 році – StarCraft, яка зумовила бум у кіберспортивних змаганнях. Ця гра була не схожою на інші, бо, на відміну від шутерів, більше скидалася на шахи. До речі, у Південній Кореї ця гра стала настільки популярною, що допомогла затвердити кіберспорт на законодавчому рівні.

На початку 2000-х з’являються перші кіберспортивні організації, починають регулярно проводитися змагання разом з «олімпійськими іграми» з кіберспорту – World Cyber Games. Баталії найкращих гравців починають транслюватися через інтернет, а за ними починають стежити дедалі більше і більше глядачів. Водночас з’являються перші версії ігор Counter Strike і Dota, які знаходять багато фантів у всьому світі.

З початку 2010-х починається шалене зростання – виходять Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, які стають «головними» кібердисциплінами. Крім того, запускається платформа justin.tv, що згодом стає Twitch – це допомагає вивести трансляції турнірів на новий рівень і долучити ще більше глядачів. Регулярних чемпіонатів стає дедалі більше. Також з’являється багато нових кіберспортивних організацій, які мають підтримку спонсорів, а аудиторія зростає просто в геометричній прогресії.

Сьогодні кіберспорт переживає розквіт. За останні кілька років бізнес інвестував в електронні змагання мільйони доларів, з’явилися нові ігри (Overwatch, Hearthstone, PUBG та інші), які посіли своє місце серед дисциплін. Відомі футбольні клуби підписують не тільки кіберспортсменів, що грають у віртуальні футбол, баскетбол та інші класичні види спорту, а цілі команди з Dota 2, LoL, CS:GO. Перегляди віртуальних баталій і далі зростають – розвиток кіберспорту не зупиняється ні на секунду.

Що на нього чекає далі? Яким він буде ще за 10 років? Нам залишається тільки гадати й спостерігати наживо. 

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Олександр Борняков
заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT
Дар'я Сьома
Ольга Бульбах
Катя Костенко
трендвотчерка
Ми в Телеграмі
підписуйтесь