83k

  • Be in trend
  • Життя
  • Культура
  • Люди
  • Тести
  • Be in tech
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • BIT Video
  • Колонки
Спецпроєкти
Партнерські
  1. BIT.UA
  2. Блоги
  3. Катя Костенко
  4. Яким буде світ після кризи? Сценарії розвитку людства

Яким буде світ після кризи? Сценарії розвитку людства

Колонка Be in trend

SHARE TWEET POCKET

Катя Костенко

fashion-аналітикиня, трендвотчерка, AD, випускниця Istituto Marangoni, продюсерка

Вітаю, панове!

Якщо ви ще не дивилися скандальний псевдодокументальний фільм «2020, тобі кінець», то зараз саме час не пошкодувати кілька годин свого життя. Варто під іншим кутом подивитися на події, які пережила планета Земля в 2020-му році, і поставити собі питання, якою буде наша реальність не за 20 років, а вже за рік. Адже якби не Covid-19, цього б питання взагалі не виникало б, і ми не замислювалися, за яким сценарієм людство буде жити далі.

Сьогодні експерти говорять про найбільший в людській історії соціальний експеримент, частиною якого ми всі стали. Ситуація склалася так, що, майже миттєво практично вся планета занурилася в «чудовий віртуальний світ»… І кожен отримав можливість особистого вибору: рухатися в це нове або зупинитися і дуже серйозно замислитися.

Я не оракул, але уважно аналізую джерела, про які, до речі, писала у своєму попередньому блозі. Тому можу стверджувати, що людство найближчими 10-15 роками житиме між двома кардинально різними полюсами:

  1. «Люди – раби роботів» – або, простіше кажучи, подальша діджиталізація.
  2. «Роботи – слуги людей» – інакше кажучи, уповільнення, звернення до себе, до витоків.

Сценарій 1. Люди – раби роботів.

Людське тіло в даному випадку – алгоритм, який можна переписати. Жодної ідеї понад цінності індивіда в цьому сценарії немає. Людина стає чимось на зразок кіборга завдяки вдосконаленню його інженерними примочками. 

Вам подобається віртуальна реальність, життя онлайн? Тоді це ваш сценарій. Ласкаво просимо у світ Курцвейла, Пірсона, Харари, де штучний інтелект (ШІ) бере на себе відповідальність за прийняття рішень, в тому числі морально-етичних. Безумовно, це зручно: коли спецпрограми говоритимуть нам, де працювати і з ким одружуватися. Однак виникає питання: який тоді сенс людського існування, якщо більшість рішень – за комп’ютером?

Якщо все-таки людство вибере цей сценарій, він стане повсякденною реальністю приблизно за 15 років. Адже дещо вже відбувається: потроху стирається межа між роботою, виконаною людиною і виконаною комп’ютером. Не можна не помітити, що «вдосконалені люди» обійдуться світу набагато дешевше, ніж «природні люди». Ризики?


Сукупність ризиків цього сценарію можна знайти в знаменитій книзі вже згаданого Рея Курцвейла The Age of Spiritual Machines: When Computers Exceed Human Intelligence ( «Вік духовних машин»), яка символічно вийшла 1 січня 1999 року. Опис загроз Курцвейл запозичив у колишнього професора-математика Теодора Качинського, відомого як Унабомбер.

До речі, подивіться серіал «Полювання на Унабомбера» про вченого-вундеркінда, який став терористом, бо вважав, що ера технологій погубить світ. Світ віртуальної реальності, де ми зможемо вибирати, як створювати нові тіла, зручний. Біотехнології дадуть можливість для поліпшення таких людських якостей, як інтелект і дисципліна. Але нам доведеться пожертвувати співчуттям, почуттям прекрасного і духовним переживанням.

Нові норми 2020 року стануть повсякденною реальністю за 10-15 років. Однак завдяки божевіллю 2020 року в нас з’явився шанс і на альтернативний сценарій.

Сценарій 2. Роботи – слуги людей.

Це сценарій, де превалює живе спілкування. Фільм за подібним сценарієм більш дорогий, і гратимуть в ньому тільки елітарні актори, які не захочуть бути заміненими на роботів. Тут здійснюватиметься переоцінка цінностей, на перше місце вийде оффлайн-спілкування, засноване на схожості в морально-культурних питаннях.

Особисто мені сумно усвідомлювати, що в сучасному світі тяжіють до першого сценарію приблизно в чотири рази більше, ніж до другого. Що ж, в такому світі залишитися людиною ще цінніше. Давайте спробуємо?

Ми розуміємо, що ШІ вже стає невід’ємною частиною нашої цивілізації. При цьому завжди можливі два шляхи: заміна людських цінностей машинами або передача ШІ наших цінностей та ідеалів. Який з цих двох шляхів реалізується, залежить від нас. 

Що значить залишатися людьми в епоху ШІ? Це означає реалізувати другий шлях.

Особисто я щиро бажаю, щоб ми не забули, що означає слово «людина». Щоб питання, для чого ми живемо на Землі, не перестало бути актуальним. Мені здається, що це можливо лише при другому сценарії. У будь-якому випадку тема «що означає бути людиною» стане головною найближчими десятиліттями.

Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.

Як монетизувати свою творчість?
Як створити класний візуальний контент для соцмереж і бізнесу
Час краху чи нових можливостей? Як за часів кризи зробити свій бізнес успішним
#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Поділитися: SHARE  TWEET  POCKET 
Наші колумністи
Сергій Ніжинський
Експерт з гендерних питань, заступник Міністра соціальної політики 2019-2020 рр
Андрій Дехтяр
СЕО компанії Rozdoum
Ольга Семенова
юристка, адвокатка
Ігор Сироватко
керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії
Ми в Телеграмі
підписуйтесь
  • Життя
  • Секс
  • Люди
  • Тести
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • Карта сайту
  • Про bit.ua
МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
83k

bit.ua - медіа про життя як воно є і технології, що на нього впливають. Все на одній платформі: я і tech. наукпоп. культура. секс. соціальні проєкти. тести. Використання матеріалів bit.ua можливе тільки з активним посиланням на сайт bit.ua.
Редакція: editor@bit.ua Щодо реклами звертайтеся за телефоном +38 063 292 5877 (+ Telegram) або пишіть на пошту adv@bit.ua. Медіа-кіт за посиланням. Наші спецпроєкти можна переглянути тут.
Розробка сайту Партнер по SEO Netpeak
curved-arrows Created with Sketch. більше новин