83k

  • Be in trend
  • Життя
  • Культура
  • Люди
  • Тести
  • Be in tech
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • BIT Video
  • Колонки
Спецпроєкти
Партнерські
Від мрії до дії
  1. BIT.UA
  2. Блоги
  3. Зоя Нікітюк
  4. Замовляй! Він все виконає!

Замовляй! Він все виконає!

Колонка Культура

SHARE TWEET POCKET Читайте эту статью на русском

Зоя Нікітюк

засновниця книжкової спільноти «Шоб мозги не засохли», авторка книги «Живая муха. Учимся писать просто и нескучно», журналістка

Недаремно саме у перші дні грудня відзначають День замовлень подарунків Діду Морозу (ага, навіть таке свято є). Адже починаємо складати списки різдвяно-новорічних подарунків. Ділюсь книжковими ідеями – назвами видань, які свого часу замовляла друзям-читакам, або просила, аби щось з цього списку подарували мені. Можливо, щось впаде в око і вам як презент собі чи друзям. 

«Різдво з першими леді. Традиції оздоблення Білого дому від Жаклін Кеннеді до Мішель Обами», Колін Берк

Авторка цієї книги довгий час працювала журналісткою, продюсеркою на ТБ, але повністю переключилась на декор приміщень й стала відомою декораторкою. У 2008 році Колін брала участь в оздобленні Білого дому, коли першою леді була Лора Буш. Цей досвід настільки вплинув на жінку, що вона вирішила довідатись більше про різдвяний декор Білого дому, про те, що і як до святкових традицій привнесли дружини американських президентів. Усі знання використала для створення книги. І видання вийшло дуже круте – цікава інформація, неймовірні ілюстрації, рецепти різдвяних страв, які подавались на прийомах у Білому домі у різні часи. 

Жаклін Кеннеді називають першою леді Різдва у Білому домі. А Пет Ніксон першою в історії різдвяних свят повісила великі вінки з червоними бантами та свічками на вікна будівлі й заснувала екскурсії при свічках. При Леді Берд Джонсон традиційними стали дитячі ранки у Білому домі. Ненсі Рейган запрошувала на роль ельфів волонтерів з організації для лікування наркозалежних. Барбара Буш обожнювала книги, тому одну з ялинок прикрасили м’якими іграшками – персонажами казок, маленькими книжечками й різнобарвними буквами. А до традиційного «Щасливого Різдва!» перша леді неодмінно додавала «І приємного читання!» 

«Ця книжка – мій святковий подарунок усім вам. Вона не лишень дозволить зазирнути всередину Білого дому на Різдво, а й розкриє святкові секрети, познайомить із декораторськими рішеннями перших леді, які ви зможете застосувати під час підготовки до Різдва у власній оселі», – обіцяла автор і дотрималась своєї обіцянки. 

«Игры тестостерона и другие вопросы биологии поведения», Роберт Сапольски

Про відео лекції цього професора біології, неврології і нейрохірургії Стенфордського університету мені розповідали знайомі лікарі. Мовляв, тільки-но почнеш дивитись на YouTube, неможливо відірватись. До перегляду я ще не добралась, а ось один із бестселерів Сапольскі прочитала. Незважаючи на складність тем, розділи читались легко (ну, добре, не дуже важко, про легко то я вже загнула), та дозволяли дізнатись чимало шокуючої інформації. Науковець може місяцями перебувати у заповідниках Кенії, спостерігаючи за поведінкою бабуїнів, антилоп та інших мешканців цієї місцевості. Ці спостереження дозволяють Сапольскі чимало дізнатись про людей, багато у чому пояснити нашу поведінку, відповісти на популярні запитання. 

Тестостерон — це причина агресії чи рівень цього гормону зростає під час агресивної поведінки? Чи може стрес вбити й що нам робити, аби вижити? Що впливає на терміни статевого дозрівання підлітків? Чому нам кепсько, коли ми хворіємо? Скільки «Я» може бути в одному тілі? З чим пов’язана велика кількість обрядів у різних релігіях світу? Сапольскі недаремно називають одним із найвідоміших сучасних популяризаторів науки, тому що його книги не тільки вміють роз’яснити складні речі, здивувати, але й надихнути дізнаватись більше. 

Зі мною щось не так: книжки про психічне НЕздоров’я
Про своє, про «дівчаче». Але й чоловіки не відмовляться прочитати
Подарункові ідеї для тих, хто стрибає в останній передноворічний вагон

«Марія Примаченко», Марія Рубан

Люблю біографії, особливо надихають ті особистості, яким, на думку розумників, «з молодих літ нічого хорошого у житті не світило». Одна з таких – Марія Примаченко, українська художниця, яка працювала у жанрі «наївного мистецтва». В її родині всі мали талант: батько – майстер по дереву, мама – вишивальниця й гарно співала, бабуся розмальовувала писанки. Тому Марія і вишивала, і шила сукні без примірок й лекал, і співала, і сусідам хати розписувала. До речі, перший заробіток за розпис був у вигляді пакета яблук, а другий – молодого поросяти. 

Після поліомієліту одна ніжка у малої Марії стала коротшою. Пересувалась за допомогою протезу, але все життя не дозволяла собі розслабитись, в хаті господарювала сама. Талант художниці розгледіла Тетяна Флора, вишивальниця, яка приїхала в Іванків у пошуку майстрів з народу. Коли побачила вишивку, зроблену за малюнком Примаченко, поїхала у Болотню (у цьому селі Марія прожила все життя), аби познайомитись. У 1935 році на виставці у Парижі творчість Примаченко оцінив Пабло Пікассо. А ось представниця «наївного мистецтва», побачивши альбом з роботами іспанця, сказала: «Нє, у нас в селі такого б не зрозуміли». 

Один з моїх улюблених моментів у книзі, коли автор описує картину «Літа мої молодії, прийдіть до мене». На картині зобразила себе, сидячи біля хати, а до неї місточком йдуть шестеро дівчат. Але дійти не можуть, тому що місток зруйнований… Марія Примаченко написала її у шістдесят років. «Із сумом і гумором водночас вона ставилася до плинності часу. Та без пензля життя собі не уявляла».

«Стеснительный пес Роб», Тюлин Козикоглу

Це одна з книг із серії «Басні бабусі Лейли». Її автор – психологиня, відома у Туреччині дитяча письменниця, авторка програми розвитку творчого письма для дітей. До того як стати письменницею Тюлін відвідувала дитячі садочки, розповідала дітям про книги й читання, прислухалась до їхніх побажань. Це допомогло їй створити перші книги у 2010 році. До речі, у дитсадки Козікоглу продовжує приїздити – задля творчих занять з малечею, інтерактивного читання. А для батьків проводить лекції, які допомагають розвивати звичку сімейного читання. 

Всі твори Тюлін розраховані на дітей від трьох до п’яти років, тому тут дуже класні ілюстрації, невеличкі тексти. А серія «Басни бабушки Лейлы» створена, аби дитина навчилась розрізняти свої емоції, тому одна книга – одна емоція. Сором’язливість, нетерплячість, лінь, капризи тощо. 

«Записки коммивояжера», Шолом-Алейхем

Після «Тев’є-молочар» зрозуміла, що хочу прочитати усі книги цього автора. Дуже він мені сподобався, про цей твір розповідала в одній з колонок. А «Записки коммивояжера» – саме та книга, яку планую для себе як різдвяний подарунок. Адже цей цикл оповідань часто називають кращим творінням письменника. Шолом-Алейхем цікавий ще й тому, що його життя було тісно пов’язане з Україною. Тому у творах зустрічаються назви (чи натяки) на Київ, Одесу, Богуслав, Лубни, Білу Церкву, Бердичів, Львів. 

У «Записки коммивояжера» багато гарних висловів: «Покуда деньги на бумаге – это бумага, а не деньги», «Самая страшная боль – та, которую не выскажешь», «Из всех молочных блюд самое лучшее – это кусок мяса». У цій збірці також розміщений найбільш ліричний твір Шолом-Алейхема «Пісня пісень». Як гарно написали про нього в одній з рецензій: «Це роман про роман: ліричний роман про трагічний роман, про нездійсненне кохання».

Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Поділитися: SHARE  TWEET  POCKET 
Наші колумністи
Сергій Ніжинський
Експерт з гендерних питань, заступник Міністра соціальної політики 2019-2020 рр
Андрій Дехтяр
СЕО компанії Rozdoum
Ольга Семенова
юристка, адвокатка
Ігор Сироватко
керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії
Ми в Телеграмі
підписуйтесь
  • Життя
  • Секс
  • Люди
  • Тести
  • Я_і_tech
  • держ_tech
  • Tech_світ
  • Карта сайту
  • Про bit.ua
МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
83k

bit.ua - медіа про життя як воно є і технології, що на нього впливають. Все на одній платформі: я і tech. наукпоп. культура. секс. соціальні проєкти. тести. Використання матеріалів bit.ua можливе тільки з активним посиланням на сайт bit.ua.
Редакція: editor@bit.ua Щодо реклами звертайтеся за телефоном +38 063 292 5877 (+ Telegram) або пишіть на пошту adv@bit.ua. Медіа-кіт за посиланням. Наші спецпроєкти можна переглянути тут.
Розробка сайту Партнер по SEO Netpeak
curved-arrows Created with Sketch. більше новин