Спецпроєкти

4 продукти з пліснявою, які можна їсти


Так и запомните: сыр дорблю – можно есть, хлеб «дорблю» – нельзя!

Сири з пліснявою викликають безліч захоплення у гурманів і гастроентузіастов. Однак чи безпечно це? А може, навіть корисно?

Пліснява – це різновид грибів, які ростуть у поживному середовищі за наявності певної температури, рівня вологості і інших чинників. Середовищем для розвитку цвілі часто буває їжа. У більшості випадків уражені пліснявою продукти небезпечні для вживання, і видима поверхня цвілевих грибів – це лише невелика частина зони ураження. Пліснява, як і інші гриби, має кореневу мережу, яку не побачиш без спеціальних пристосувань. Це означає, що видалення видимого цвілого ділянки продукту не гарантує безпеку ураженої їжі.

Якщо ви побачите цвіль на м’яких продуктах, таких як хліб, консерви, м’які овочі і фрукти, сосиски, молочні продукти – викидайте їх не роздумуючи. Деякі продукти з твердої текстурою менш уразливі до зростання цвілевих утворень, і є такі, для яких певні види цвілі є нормою. Розповідаємо, які запліснівілі продукти можна вживати.

СИР З ПЛІСНЯВОЮ

Є деякі сорти сиру, для яких пліснява – це норма. Камамбер, брі, горгонзола, рокфор, морб’є, дорблю – це сири, смак яких формується безпечною і навіть корисною пліснявою. Важливо розрізнять природну для цих сирів благородну плісняву (у кожного вона своя) и плями «дикої» плісняви як сигнал зіпсованого продукту.

Ми вже писали про те, як приготувати камамбер в домашніх умовах, а також про те, в чому різниця між камамбером та брі.

Чи шкідливий сир з пліснявою

Блакитні сири з пліснявою не рекомендовано їсти у великій кількості – не більше 50 грамів сира на день. Варто також виключити вживання сира з пліснявою вагітним і жінкам, які годують грудьми. Не варто їсти сир з пліснявою натще, оскільки це може провокувати дисбактеріоз, ускладнення хвороб шлунково-кишкового тракта, алергічні реакції.

В іншому сири з пліснявою відмінно впливають на кровообіг і працюють як антистресовий засіб.
Спеціалісти з харчування рекомендують вживати сири з пліснявою у вечірній час, бо це сприяє кращому засвоєнню кальція в організмі.

Скільки коштує сир з пліснявою

Ціни на сири з пліснявою стартують від 150-200 гривень за 100 грамів. Краще обирати сири виробництва Франції, Італії, Бразилії, Аргентини, але є дуже гідні українські виробники.
Білок, який містить сир, є легкорозчинним, він прекрасно засвоюється організмом. Також сир містить кальцій та фосфор. Це поєднання дуже корисно для кісток, зубів і волосся. Також сири з пліснявою добре впливають на шкіру і запобігають опіки. Сири з пліснявою містять велику кількість вітамінів А і Е, а також амінокислоту триптофан, яка допомагає зняти стрес, нормалізує роботу нервової системи, що сприяє поліпшенню якості сну.

Сир з пліснявою: як їсть

Починати знайомство з сиром з пліснявою варто з брі – у нього не надто різкий запах і не настільки специфічний смак. Після можна переходити до горгонзоли, рокфору та інших. Всі види сирів з цвіллю добре поєднуються з винами, грушами, виноградом та іншими фруктами. Також сир з пліснявою радять їсти з крекерами, овочами, гарячими супами. На основі сирів з цвіллю готують смачні соуси до салатів, також їх можна додавати до м’яса і в піцу.

Сири з пліснявою потрібно навчитися правильно подавати, найчастіше це роблять у складі сирної тарілки. Перед подачею на стіл сир з цвіллю потрібно нагріти до кімнатної температури. Дітям також не рекомендовані сирні продукти з цвіллю з тій ж причини, що і вагітним.

ТВЕРДІ ВИДИ СИРІВ

Для виробництва твердих сирів не використовують цвіль, але за рахунок дуже щільної текстури дрібні вкраплення цвілевих грибів на поверхні не заражають весь продукт. Такі сири, як чеддер або парміджано-реджано, не дозволяють грибам «пустити коріння» вглиб продукту. Проте утворену цвіль необхідно акуратно видалити. Зрізаємо близько 2-3 сантиметрів поверхні навколо цвілі так, щоб ніж її не зачепив і не переніс на інші частини продукту. Після того як ми видалили зону ураження, загортаємо сир в чисту плівку.

ТВЕРДІ ФРУКТИ ТА ОВОЧІ

Тут також все залежить від текстури: чим вона щільніше, тим менше у цвілі шансів пробратися глибше. Якщо ви помітили цвіль на капусті, моркві або болгарському перці, їх можна врятувати. Робіть так само, як і з сиром: відступіть 2 сантиметри від зараженої плями і виріжте зону, намагаючись не зачепити її ножем. Після цього продукт можна їсти без ризику для здоров’я.

СИРОВ’ЯЛЕНА КОВБАСА І В’ЯЛЕНЕ М’ЯСО

Деякі люди приймають білий наліт на сиров’яленій ковбасі за ознаку зіпсованості продукту, але це не так. Певні види ковбас спеціально покривають благородною цвіллю для особливого смаку і аромату (наприклад, іспанська ковбаса фует). Часто ми вважаємо цвіллю світлі вкраплення на поверхні оболонки м’ясного продукту, коли насправді це дрібні кристали солі. Якщо такі плями неприємні вам естетично, протріть білий наліт серветкою, змоченою в рослинному маслі. Ознакою зіпсованого в’яленого м’яса або сиров’яленому ковбаси є липкість і сіро-зелений відтінок продукту.

  

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь