Спецпроєкти

Що таке Ртвелі: усе про свято молодого вина в Грузії


Усі знають про Божоле нуво – свято молодого вина у Франції. Та чи знаєте ви про грузинське свято Ртвелі?

Редакція bit.ua разом із рестораном «Мама Гочі» розповідає, що таке Ртвелі, звідки пішло це свято та чому варто відвідати його якщо не в Грузії, то принаймні в грузинському закладі в Києві.

Що це таке

Якщо коротко, то Ртвелі – це традиційне грузинське свято збору врожаю винограду. У Грузії, як відомо, вино має особливе культове значення, тому традиції Ртвелі беруть витоки зі стародавніх часів. Свято обов’язково супроводжується застіллями, співами й танцями. Хоча в цьому, в принципі, немає нічого дивного, адже застілля, співи й танці трапляються в Грузії мало не щодня.

Традиції святкування

Ртвелі у першу чергу сімейне свято. За традицією на Ртвелі збираються всі родичі виноробів, які великою дружньою компанією допомагають збирати врожай. Із перервою на застілля, звісна річ. Зібраний виноград давиться у великих чанах. Якщо ви починаєте уявляти Адріано Челентано, який ногами чавить ягоди у великому чані, ви не помиляєтеся: усе це десь так приблизно і відбувається. Тільки замість одного Челентано це робить купа грузинів.

Далі видавлений сік зливають у чисту ємність і залишають бродити. Кожен вечір свята супроводжується, як ми вже казали, частими застіллями з виконанням народних пісень і танців. Під час свята на столах завжди велика кількість страв, що у грузин символізує багатство нового врожаю та достаток протягом усього року. Під час Ртвелі вживають минулорічне вино, щоб звільнити посуд для нового. Перший тост піднімає господар сім’ї: «За рідну землю!»

Коли святкують Ртвелі

Конкретної дати у свята Ртвелі немає, оскільки тут усе залежить від дати збору врожаю винограду в різних куточках країни. У східній Грузії Ртвелі святкують зазвичай наприкінці вересня, у західній частині країни – всередині жовтня. У більш холодних краях, як-от Рача-Лечхумі (регіон у горах на півночі Грузії), свято починається раніше, оскільки там раніше настає холодна пора року. А от у регіоні Кахеті, у тому самому, де розташована славнозвісна Алазанська долина, врожай збирають майже перед заморозками.

Правило тут лише одне: що спекотніше й сухіше літо, то раніше починається збір. Свято Ртвелі триває, як правило, 5–7 днів. Столиця Грузії Тбілісі, до речі, має власне Ртвелі: свято під назвою Тбілісоба, присвячене збору врожаю та місту Тбілісі, традиційно відзначається в грузинській столиці в останні вихідні жовтня.

Де відсвяткувати Ртвелі у Києві

Звісна річ, ми радимо вам без зволікань купити квиток на літак і летіти до Грузії. Орендувати там житло у будь-якому регіоні та стати учасником Ртвелі. Але ми розуміємо, що не всі послухаються нашої поради, тому пропонуємо відсвяткувати Ртвелі у Києві. Наприклад, у ресторані «Мама Гочі».

У суботу, 21 вересня, у ресторані на Городецького, 6, святкуватимуть Ртвелі у супроводі гурту Undostress. На гостей вечора чекає багато винограду, який можна буде чавити. Після цього виноград піде на молоде вино. Замовити столик можна за телефоном: +3 8 (073) 00-50-202. Радимо вдягатися тепліше та бронювати столик на вулиці: на Городецького ввечері дуже затишно при світлі ліхтариків. Дивіться самі.

01/7

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь