Спецпроєкти

9 стереотипів про ідеальні стосунки, які нам нав’язало кіно


У своїй підбірці найкращих фільмів про дружбу ми вже говорили, що кіно виховує, вчить жити та підказує, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Але інколи кіно, як частина масової культури, може нав’язувати деякі стереотипи, які не завжди корелюється з реальним світом (як і будь-які інші стереотипи).

Ми віднайшли 9 стереотипів про ідеальні стосунки, які не такі й ідеальні, як здавалось. Головне, пам’ятати, що це кіно, і не варто за такими стосунками гнатися у реальному житті.

Дорогі подарунки/принц на коні/багатий чоловік

Так, наше суспільство ще не ідеальне, але ми потихеньку відходимо від патріархальних устоїв. У найпрогресивніших його верствах зверхнє чи поблажливе ставлення до жінки все зустрічає суспільне невдоволення і прихильники печерних ідеологій відмовляються від подібного.

Втім, у головах багатьох ще живе стереотип, що однією з головних цілей жінки є полювання на багатого чоловіка, який забезпечить її на все життя. Це породжує непорозуміння до пропозицій розділити рахунок чи вічну зацикленість на фінансовому становищі кавалера. Але ж це може нашкодити стосункам обох — розумний, чуйний та веселий хлопець може опинитися за полем зору лише через свій фінансовий стан, оскільки не кожен в Україні мільйонер. Поки що.

І ми ні в якому разі не засуджуємо дівчат, які ціленаправлено відбирають партнерів побагатше, щоб найкраще влаштуватись. Оскільки людина живе, як хоче. Просто хочемо нагадати, що в житті є ще багато радостей, окрім дорогого авто, яких людина власноруч себе позбавляє, коли вибирає такий шлях. До того ж, якщо сидіти і чекати багатія, то так і життя пройде, а воно в нас одне і прожити його треба так, щоб не було сумно в його кінці.

Одна любов на все життя

В дитинстві ми любили ділити ролі героїв фільмів у реальному житті — хтось був «Баффі», хтось «Мануелем» з «Буремного шляху». Або ж утотожнювали себе з героями пісень — чекали когось під дощем, або ж хотіли йти-йти-йти і знайти пиріжок. З часом зрозуміли, що реальне життя цікавіше. Й інколи можемо пожартувати, що Мікеланджело з других «Черепашок Ніндзя» схожий на друга Володю.

Тому нерозумно і надалі керуватися в питаннях кохання хітом Софії Михайлівни Ротару. Досить думати, що якщо у вас не одна любов на все життя, то ви зрадник. Досить ганятися за стосунками, які давно закінчились і вам всіма можливими способами говорять, щоб ви відчепились. Не варто ідеалізувати колишніх так, як це робив герой Гордона-Левіта у «500 днів літа» і живіть далі. Оскільки, все що не робиться — ну і далі ви знаєте.

Перший секс відразу ідеальний

Раніше ми розповідали, що безліч технологій, які стали для нас буденністю, прийшли з порноіндустрії розваг для дорослих. Тоді ми збирали 10 речей із повсякденного життя, за які варто подякувати порноіндустрії. Але окрім цього позитивного імпакта, такі фільми й закріплюють нереалістичні уявлення і очікування щодо жіночого оргазму і чоловічої сексуальної активності.

На жаль, й в менш цензурованих стрічках можна побачити подібні стереотипи. Так, в деяких стрічках випадкові герої пристрастно вперше займаються сексом і це найкраще, що ставалось з героями до цього моменту. Ні, ми не виключаємо подібної майстерності когось з партнерів, але не варто ставити хрест на комусь, якщо під час вашого першого сексу у вас з очей не летіли іскри.

Мало того, що зазвичай людям треба довго одне одного знати, щоб підпустити до себе так близько, так ще ніхто не може знати, як саме вам донести задоволення. Та і про такі інтимні речі не всі можуть говорити відразу. Тому давайте людям більше одного шансу, адже якщо людина буде прислуховуватися до ваших прохань, то секс у вас точно буде чудовий.

Сім‘я мінімум троє/всі жінки хочуть дітей і заміж

Якщо ви незаміжня дівчина, то, можливо, вам важко читати цей текст. Позаяк, ВИ ЧУЄТЕ, ЯК ЦОКАЄ ГОДИННИК? А якщо без жартів, то з кожним роком все більше людей сприймає відмову власних діточок від продовження роду без серцевого нападу.

Після фільмів з щасливими сім’ями у когось можуть виникати питання до пар — «а ви коли діточок будете заводити?» Хоча ніяких логічних причин таке запитувати у людей немає. І якщо вони захочуть, то самі розкажуть про дітей. А якщо ні — то і немає про що говорити. Адже для щасливого сімейного життя необов’язково народжувати. Хтось ще не знайшов в собі відповідей на питання, які має сказати своїй дитині. Хтось не бачить причин зараз створювати нове життя. Причин може бути багато. Але і без дітей пара може бути щасливою. Бажання дітей — це не вроджене потреба людини, це приходить з часом. А може і не прийти, нічого страшного.

Самопожертва, як найвищий показник любові

Як автор тексту про нещасливий етап після втрати стосунків, я розумію, що самопожертва — неймовірно невдячна, нерозумна та, за великим рахунком, не потрібна справа. Якщо ви вдаєтесь до критичних самопожертв заради відносин, то значить, що все втрачено вже давно, а ви тішите себе ілюзіями. Оскільки, це скоріше вже маніпуляція іншою людиною, аніж адекватне вираження якихось почуттів.

Що ще гірше думок про самопожертву? Докори та вимоги самопожертви від інших. Так, це гарна історія, але підходить лише для кіно, а не реального життя. Не варто очікувати чи, тим паче, вимагати від когось пожертви рівня Джека з «Титаніку» чи Термінатора Т-850 з третьої частини однойменної саги. Краще нічим не жертвуйте і живіть з тими, хто вас кохає.

Чоловікам секс, а жінкам любов

Ми вже писали, що жінки збуджуються від порно чи еротики так само, як і чоловіки. Спираючись на дані дослідження вчених під керівництвом Ноорі, сексопатолог Девід Лей повʼязує міф про відмінність збудження чоловіків і жінок зі стигматизацією суспільства — негативне виділення суспільством індивіда за якоюсь ознакою з відповідним стереотипним набором соціальних реакцій на цього індивіда.

Наукові дослідження показують, що міф мовляв жінки не можуть збудитися легко і швидко, як чоловіки міг розвинутися через те, що жінки бояться заводитись. Тому що їх будуть клеймити, шеймити і все в такому роді. А ще й у кіно їх позитивних героїнь показують, як сором’язливих недотрог, а заведена відкрита жінка — це така собі бедгьорл, вона порушує всі усталені правила моралі.

Досить подвійних стандартів, які змушують нейтрально ставитись до чоловіків, які декларують секс без любові, та вважати легкодоступними хвойдами жінок, яким подобається те ж саме. Це ж сексизм, думати, що чоловіки — це хтиві тварини, а жінка, яка займається сексом без кохання — хоче переспати з кожним.

Хороша дівчина сором’язлива в житті і куртизанка в ліжку

Не завжди зрозуміло, чим керуються люди, які чекають, що певні блага впадуть їм на голову. Оскільки важко уявити, як нічого не робити і щось отримувати. Так само дивно і намагатися відшукати незайману недотрогу, яка у ліжку буде виробляти викрутаси на рівні номінанток «порно-Оскару».

Такий собі стереотип двох кінців, адже дівчата тут заганяються у двоє рамок одночасно. По-перше, скромність. Немає ніякого знаку «=» між «хороша» та «скромна». Не варто думати, якщо дівчина поводиться не «нижче трави/тихше води», то вона буде поганою партнеркою у стосунках. Патріархальне середньовіччя, коли жінка відкривала рота з дозволу чоловіків закінчилось. Можна поводитись, як хочеш.

По-друге, ніхто з дівчат не може гнобити через їх стриманість у ліжку. Адже масова культура нав’язує образ левиці у ліжку, як ідеальної коханки. Це зумовлює нездоровий потяг деяких пані до вдоволення будь-яких забаганок, пошук курсів «з підвищення сексуальної майстерності» та тому подібного. В той час, як нав’язується стереотип, що чоловіку достатньо пеніса. Пам’ятайте це, коли стикнетесь з таким стереотипом.

Чоловіки не доглядають за дітьми/Жінка домогосподарка

У нашій підбірці 10 фільмів, які пояснювали, що таке справжня дружба була й стрічка Рідлі Скотта «Тельма і Луїза». Так ось, Тельма була, що називається, ідеальною дружиною у патріархальному, допотопному світі. Боязкою, скромною й поступливою. Коротше, все як заповідали нам предки. І, що логічно, ще й абсолютно незадоволеною сімейним життям. Адже мало хто буде задоволений, коли твій партнер ставиться до тебе як до служниці та дорікає за будь-яку дрібну помилку.

Згодні, це не зовсім ідеальна пара, але й окрім цього вистачає фільмів, де всі щасливі, тільки у декрет йде дружина. У кіно в різній мірі культивується розподіл ролей, як «добувач/домогосподарка». Хоча у розвиненому світі чоловічий декрет не виникає ніяких питань. А подібні кіношні стереотипи дещо «висмикують» чоловіків з щогодинного клопоту з дитиною, «вішаючи» це виключно на матір.

Чоловік з коляскою викликає розчулення, неначе боротьба малюків хаскі і самоєда. А жінка з коляскою сприймається, як щось буденне. Тому не зважайте на це, коли будете вирішувати кому ж краще йти у відпустку по догляду за дитиною.

Після розлучення діти завжди залишаються жити з мамою

А потім переїжджають до татусів і починаютсья проблеми. Чоловіки відчувають «невиконаний борг» у плані виховання дитини, чадо ж свариться, мовляв «де ти був раніше», а потім приходить Роберт Паттінсон і уводить доньку в ліс до своєї сім’ї вампірів. Добре — останнє зустрічається лише в одній серії фільмів. Але ж все інше ні.

Це як доповнення до першого пункту. Оскільки успіх для жінки у кіно — доглянуті діти, сімейний затишок. Успіх для чоловіка — високооплачувана робота. Якщо поміняти атрибути між статями, то у свідомості вспливе непорозуміння та відторгнення такої реальності. А вона цілком можлива. Благо, що в реальному житті, обом статтям вдається змінювати такий уклад. Складно, але вдається. Позаяк суспільство ще дещо противиться такій свободі людей «даруючи» успішним жінкам в’їдливе «кар’єристка», а чуйним чоловікам-сім’янинам — «підкаблучник».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь