7 улюблених супів з усього світу. Де їх куштувати у Києві – вибір редакції
Редакторка розділу «Їжа» Маша Сердюк розповідає про свої улюблені зимові супи, а також радить місця, де можна спробувати їх у Києві.
Мерджимек чорба
Насправді це звичайний суп із сочевиці, який готують у Туреччині (і не тільки). Чорба у перекладі з турецької означає суп, мерджимек — сочевицю. Єдиного рецепту приготування немає, у Туреччині він наче борщ: кожна господиня варить його по-своєму. Він може бути перемелений у блендері та гладкий за консистенцією, а може бути рихлим, зі шматочками розвареної сочевиці. Готують такий суп, як правило, із червоної сочевиці, а подають обов’язково зі скибочкою лимону, сік з якої треба вичавити на суп перед вживанням.
Де скуштувати:
- Ottoman house cafe (вул. Велика Васильківська, 122 ) — 75 грн
- Кафе Dash (пл. Бесарабська, 2) — 55 грн
- Istanbul Cafe & Restaurant (пл. Перемоги, 3) — 50 грн
Фо
Фо — це загальна назва всіх в’єтнамських супів. Секрет справжнього фо полягає у густому наваристому бульйоні. В оригінальному рецепті бульйон для фо вариться щонайменше 8 годин, після чого у нього кладуть локшину та інші «штучки». Якщо додасте яловичину, у вас буде фо бо. Якщо курку — фо га. Або, наприклад, можна додати смажену рибу або рибні фрикадельки, тоді суп матиме назву фо ка.
Де скуштувати:
- Viet Bar (вул. Велика Васильківська, 88) — 109–139 грн
- «Вьетнамский привет» (пл. Бесарабська, 2) — 100–120 грн
- NĂM (вул. Велика Васильківська, 48) — від 175 грн
Харчо
Найпопулярніший грузинський суп. В оригінальному рецепті є один важливий момент: харчо готують лише з яловичини. Власне, дослівний переклад назви страви звучить саме як «яловичий суп», тому якщо ви в якомусь закладі побачите харчо зі свинини, курятини або баранини, біжіть звідти якнайдалі, там геть нічого не тямлять у грузинській їжі. Ще одним важливим компонентом харчо є сливи ткемалі й терті волоські горіхи — в оригінальному рецепті ці три компоненти не можна ні прибрати, ні замінити на щось інше.
Де скуштувати:
- «Чачаварня» (вул. Пушкинська, 1-3/5) — 115 грн
- Suluguni (пров. Музейний, 10) — 145 грн
- «Мама Манана» (вул. В. Васильківська, 44; вул. Кірпи, 5Б; вул. Нижній Вал, 23) — 78 грн
Чіхіртма
Ще один грузинський суп, проте не такий відомий за межами Грузії. Чіхіртму готують виключно з птиці, найчастіше з курки. По суті, це такий щільний курячий бульйон, до складу якого, крім м’яса, входить лише дрібно порізана зелена цибуля. Для того щоб бульйон вийшов густим, у нього додають яйця, а щоб вони не згорнулися при нагріванні, їх змішують з якоюсь кислотою: оцтом, мацоні або кислим фруктовим соком, наприклад, гранатовим.
Де скуштувати:
- «Мацоні» (бул. Шамо, 1/5; вул. Велика Васильківська, 114) — 92 грн
- Gaga (повний список адрес тут) — 65 грн
- Хінкальня Gogi (вул. Л. Толстого, 13; вул. М. Житомирська, 15А; б-р Шевченка, 2) — 72 грн
Цибулевий суп
А цей суп — візитівка Франції. Сучасний рецепт прийшов до нас із XVII століття, коли страву готували з кірки сухого хліба або грінки, бульйону, яловичини і трохи обсмаженої цибулі. Як і багато страв, які зараз подаються у ресторанах високої кухні, відпочатку цей суп був стравою бідняків, оскільки цибуля була одним з найдоступніших продуктів. Класичний цибулевий суп готується на яловичому бульйоні, зі спеціями і вершками, часто з додаванням білого вина, і обов’язково подається з грінками — або окремо, або у самому супі, запечені під сирною скоринкою.
Де скуштувати:
- Très Français (вул. Костьольна, 3) — 158 грн
- Très Branché (вул. Лисенка, 4) — 158 грн
- «Черноморка» (повний список адрес тут) — 165 грн
Том Ям
А цей суп вважають національною стравою Лаосу і Таїланду. У цих країнах Том Ям означає загальну назву гарячих кисло-гострих супів. А для більш точної назви наприкінці назви додається вид м’яса або бульйону. Том-ям-кай — суп із куркою, том-ям-тхале — з морепродуктами, том-ям-кай-нам-кхон — з куркою на кокосовому молоці тощо. Цей суп також дуже популярний у Малайзії, Сінгапурі та Індонезії. Щоправда, в цих сусідніх країнах, а також в ресторанах по всьому світу, назва «том-ям» широко використовується для позначення всіх тайських гострих супів, які можуть сильно відрізнятися від оригіналу.
Де скуштувати:
- Spicy NoSpicy (вул. Велика Васильківська, 114) — 279 грн
- «Тайский привет» (Чеховський пров., 2/48) — від 245 грн
- ЖЗЛ (вул. Велика Васильківська, 36) — 373 грн
Рамен
Всупереч поширеній думці, рамен не є супом. Саме слово «рамен» походить від двох китайських ієрогліфів — «ламянь», які у японській мові читаються як «ра» і «мен». «Ра» в перекладі з японської означає «витягувати», а «мен» — «локшина». Тобто, по суті, рамен — це звичайна довга локшина, яку сервірують бульйоном, овочами і маринованими яйцями. Через наявність бульйону, власне, ця страва і потрапила до нашої добірки. Докладніше про історію рамену можна почитати тут.
Де скуштувати:
- Noodle vs Marketing (Хрестовий пров., 8/9, у дворі) — від 60 грн
- Ramen-do (пров. Є. Гуцала, 3) — 135 грн
- Menya Musashi (повний список адрес тут) — від 95 грн
Про те, як приготувати різні супи вдома, ми вам вже розповідали: рецепти сирних супів можна почитати тут, рецепти рибних супів — тут, рецепти супу з цвітної капусти — тут, рецепти солянки та крем-супу з гарбуза — тут. Також у нашій скарбничці є навіть добірка бананових супів — як солодких, так і солоних. Рецепти можна почитати тут.