Спецпроєкти

Коли виникають незручні запитання: книжки про секс для дітей і підлітків


Ми впевнені, що сексосвіта обов’язкова і корисна для кожного. Є безліч блогів, курсів, тренінгів, книжок та інших доступних джерел на цю тему.

У кожної дитини виникають запитання, вона дивиться на себе, своє тіло, на дорослих та дітей. Вона росте і все більше помічає незвичного та незрозумілого для себе. Часом батькам важко відповісти на дитячі запитання про статевість. Можливо, через відчуття сорому або просто незнання, як правильно, дорослий старається ігнорувати цю тему та змінювати її на іншу. Але насправді найкращий вихід у такій ситуації – це звернутися до книжок, автори яких знають відповіді, що задовільнять допитливих дітей різного віку.

Ми зібрали для вас список книжок, з якого радимо починати розмови про секс із дітьми. 

«Моє дивовижне тіло» Рут Мартін і Аллан Сандерс

Для дітей від 3 до 5 років

Ця книжка входить до серії «Маленькі дослідники», основна мета якої – ознайомити дітей зі світом довкола та процесами, що в ньому відбуваються. Це інтеректавна книжка, в якій безліч «віконець-відгорталок», які дитина самостійно відкриває, дізнаючись, що всередині нашого тіла і як працюють окремі органи та системи. Тут можна знайти відповіді на такі запитання: куди потрапляє їжа, коли ми їмо, чому люди хворіють і як лікуватись, як змінюється наше тіло, звідки беруться діти і багато іншого. Це ідеальний варінт для першого знайомства з людським тілом.

«Малечі про інтимні речі» Юлії Ярмоленко 

 Для дітей від 4 до 9 років

Авторка цієї книжкии — секс-педагогиня, експертка із сексуальної освіти та авторка програм із сексуальної грамотности. Юлія веде блог в Інстаграмі, де дуже цікаво і детально розповідає про те, як розмовляти з дітьми про секс і чому це так важливо. У книжці авторка пояснює, що таке статеві органи, яких правил гігієни слід дотримуватись, що таке ерекція і менструація та чому вони виникають, а також багато інших корисних речей. Інформація у книжці буде корисною навіть для дорослих, бо в ній розглянуті питання, які рідко порушують у книжках про секс і які загалом мало обговорюють. 

«Загадка животика пані Лубіду» Марі-Франсін Хеберт 

Для дітей до 4-5 років

Історія книжки розгортається навколо сім’ї Лубіду, кожен член якої намагається здогадатися, хто росте в животі у пані Лубіду. Книжка більш художня, ніж освітня. Це альтернатива для тих, хто не шукає прямих відповідей, або якщо дитина не ставить прямі запитання. Схоже на звичайну дитячу книжку або казку з безліччю гарних ілюстрацій. 

«Не в капусті і не лелека» Анни Герцог і Жоель Турлоніас

Для дітей від 4 до 9 років

Ця книжка про сім’ю, в якій очікують на третього братика. Тому батьки Мії та Оскара вирішують пояснити їм, як з’являються діти і як вони зростають у мами в животику. Також пояснено, що таке штучне запліднення, гормони, чому діти схожі на своїх батьків, різницю між близнюками та двійнятами, про секс та багато іншого. Незважаючи на те, що питання доволі складні, книжку написано так, щоб дитині все було зрозуміло і цікаво. Гарні ілюстрації. 

«Майя та її мами» Лариси Денисенко і Марії Фої 

Для дітей від 4 років

Ця книжка зовсім не про секс. Але вона надзвичайно потрібна і актуальна. Вона про дівчинку Маю, в якої дві мами. Мая розповідає про дітей свого класу і їхніх батьків або сім’ї. Вона показує, що неважливо, скільки в тебе батьків, якої вони статі, чи є вони взагалі, головне – це любов, повага один до одного. Вона навчає тому, що люди різні і це нормально. До речі, книжка доступна онлайн   і кожен може прочитати її абсолютно безкоштовно.

«Звідки я взявся? Правдиві відповіді на “незручні” питання» Хосе Р. Діас Морфа, Катерини Марассі Кандія, Пілар Мігальон Лопесоса, Мерседес Палоп Ботелья

Для дітей від 5 до 10 років

Ця книжка – ніби оновлена версія енциклопедії на тему сексу, адже автори зуміли тактовно, зрозуміло та детально розглянути найважливіші питання для сучасних дітей. Тут йдеться не тільки про тіло, але й також про те, як важливо поважати тіла інших людей, що таке насильство і чому це погано, що таке СНІД, що таке сексуальний потяг, що таке любов і дружба та чим вони відрізняються. Також тут є розділи для дорослих, які буде корисно почитати батькам. 

«Як я дорослішаю. Посібник для дівчат/хлопців» Аніти Найк/Філа Вілкінсона 

Для дітей від 9 до 12 років

Це дві окремі книжки – для дівчат і для хлопців – про процеси, що відбуваються з нами під час дорослішання: чому з’являється волосся у деяких місцях, що таке місячні і чому ми дивно почуваємося в ці дні, чому змінюється голос у хлопців, що таке гоління та багато іншого. Книжки дарують дитині відчуття того, що все, що з ним або з нею відбувається, – це нормально і так буває з кожним. У цьому віці буває важко звернутися з такими питаннями до батьків, і тоді на допомогу приходять такі видання. Якщо дитина відмовиться читати і скаже, що йому/їй нецікаво, просто залиште книжку десь на видному місці. Може, дитина просто не хоче вам зізнаватися, що їй цікаво.  

«Книжка, яка нарешті пояснить тобі геть усе про дівчаток і хлопчиків» Франсуази Буше

Для дітей від 7-9 років

Книжка для тих, хто за рівноправність і хоче навчити цього свою дитину. Тут показано все так, як є в реальному житті, зокрема, що бути дівчинкою не означає, що тобі легше живеться або що ти завжди принцеса і навпаки. Тут є багато інтерактиву: можна малювати, клеїти наліпки, виконувати завдання. Книжка не про секс, а про стосунки і сучасний погляд на речі. Вона допомагає розвивати фантазію, почуття гумору та вміння сприймати всіх людей на рівних, без осуду. Головне – це любов і повага. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь