Спецпроєкти

Секс після закінчення стосунків, або Чому ми повертаємося до своїх колишніх


Залежно від того, скільки часу минуло відтоді, як ви розійшлись, секс із колишнім може здатися фантастичною ідеєю. Ви вже маєте історію, ви добре знаєте тіла один одного, вам легше досягти оргазму, ніж, наприклад, під час ONS. Крім того, між вами є щось спільне, спогади. Можливо, саме тому це не зовсім гарна ідея.

У 2015 році американський онлайн-сексшоп Adam&Eve провів опитування щодо цього серед 1000 своїх покупців. Виявилося, що більшість людей (56%) не займалася коханням з колишніми. З іншого боку, 44% вирішили все-таки повернутися до звичного їм способу отримувати задоволення. Також у ході цього опитування стало відомо, що саме жінки схильні до того, щоб відновити сексуальні стосунки з колишніми. Сьогодні ми спробували з’ясувати, чому в нас виникає таке бажання, чи є в нього негативні наслідки та чи можливо його позбутися. 

Як мозок пов’язаний із сексом?

Неможливо спростувати той факт, що секс напряму пов’язаний з мозком та впливає на наше самопочуття. Нейробіолог Саймон Лєвей у своїй праці «Мозок і статеві стосунки» (The Sexual Brain) говорить про те, що в людей обох статей оргазм викликає відчуття залежности, схоже на інші залежності в нашому житті, яке пояснюється виділенням одного гормона – допаміну. Виділення цього гормона в жінок відрізняється від того, як це відбувається в чоловіків. У жінок його виділяється більше і тому звикання теж сильніше. 

«Порно, пристрасть до накопичування грошей, жага до влади, азартні ігри, шопоголізм… Якщо щось викликає у вас виділення допаміну, тоді може виникати звикання» (The Sexual Brain).

Допамін також виділяється під час вживання алкоголю, кокаїну, інших опіатів та наркотиків. 

Як допамін впливає на наші стосунки?

Коли ми тільки починаємо стосунки, ми дізнаємося про людину та її інтереси, спілкуємось, звертаємо увагу на дрібниці, наприклад, який вона має запах та чи подобається він нам, як людина торкається нас, чи подобаються нам ці дотики, як вона або він цілується. Такі деталі спричиняють у нас відчуття закоханости, тобто в нас виділяється вже згаданий допамін та інші опіоїди. Якщо ж цього немає, то навряд чи ми продовжимо спілкування із цією людиною. Коли в нас виділяються ці гормони, ми розуміємо, що ця людина може стати нашим потенційним партнером. Бо саме вона спричинила в нас такі приємні відчуття, які ми захочемо повторити знову. У такий спосіб у нас і з’являється залежність від конкретних людей. 

Чому жінки більш залежні від постійного партнера?

Насамперед треба сказати, що ми за рівноправність і впевнені, що жінки можуть мати такий секс і таку кількість партнерів, яку вони самі вважають за потрібне. Але тут слід зауважити про процеси, які відбуваються з нашим мозком. 

Справа в тому, що коли жінка досягає оргазму, а особливо – на постійній основі з одним партнером, в неї постійно виділяються допамін і інші опіоїди, які, по суті, є наркотичними речовинами. Зв’язок між жіночим оргазмом, виділенням допаміну та рівнем впевнености в собі доводив доктор Джим Пфаус у своїх дослідженнях (Archives of Sexual Behavior «Who? What? When? (and Maybe Even Why?)», 2012). Оскільки в жінок рівень допаміну вищий під час оргазмів, то коли жінка їх більше не отримує, цей рівень і спадає значно швидше, ніж у чоловіків. Крім цього, наш мозок, незалежно від статі, в разі виникнення змін бореться з ними, розуміючи, що потрібно буде прикладати додаткові зусилля, наприклад, для пошуку нового партнера. Отже,  від стану повного задоволення та розслаблення, яке в нас виникає після оргазмів, формується залежність. Уявіть собі, що це відчуття раптово зникло, закінчилось. Ви більше не можете відчувати щось подібне, те, що було таким приємним і бажаним, мається на увазі оргазм. Це можна порівняти з ломкою. 

Так можна описати стан, коли ви закінчили стосунки. І ви більше не займаєтеся сексом з людиною, яка спричиняла у вас виділення цих речовин.  

Як із цим впоратись?

Наомі Вульф у своїй книжці «Вагіна. Нова історія жіночої сексуальности» пояснює, що таке відчуття, яке виникає після розриву з постійним партнером або просто з людиною, з якою ви мали незабутній секс, абсолютно природне. Вона стверджує, що постійні спроби забути про колишніх, переконання себе, що навіть приємний секс не має викликати відчуття залежности, тільки заважають впоратись із цим. Насправді ж процеси, що відбуваються в наших організмах, дарують нам ті незабутні відчуття, які ми переживаємо, коли ми закохуємось, знаходимо свого партнера, досягаємо оргазмів. Зовсім не варто з ними боротись. 

Секс із колишнім – це погана ідея?

Одразу після розриву в нас можуть виникати розчарування або страх того, що ми вже не знайдемо людину, яка зможе подарувати нам схожі відчуття, зокрема й сексуальні. Якийсь час може здаватись, що секс з іншою людиною – це щось незвичне, адже ваш колишній партнер так добре знав вас, ваше тіло, окремі його частини та те, що вам подобається в сексі. Це нормальна реакція. Ви маєте усвідомлювати, що всі ці відчуття цілком природні, ви не можете одразу забути про людину, яка спричиняла у вас виділення цілої низки приємних гормонів. І тому так часто хочеться повернутись до вже знайомого сексу. Адже ви знаєте, що, досягнувши оргазму, знову відчуєте те, що раніше. 

Займатися сексом із колишнім чи ні – вирішувати тільки вам. Ніхто не може вас осудити. Але варто усвідомлювати, що навряд чи одного разу буде достатньо і, скоріше за все, захочеться це повторити. Як і будь-яка залежність, секс із колишніми буде вам потрібен доти, доки ви не вирішити її позбутись. І як і з будь-якою залежністю, це може потребувати зусиль. 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь