Розумні закупки. Як продумати shop-list і меню на довгий період
У складні часи, коли звідусіль лунають поради то не хвилюватися і не запасатися їжею, то закупити продуктів принаймні на місяць вперед, важко визначитися з переліком покупок. Чи варто згрібати все з полиць магазину? Що саме краще брати – майже дефіцитну гречку чи мішок картоплі? А скільки туалетного паперу? І чи брати взагалі? А що з антисептиками і де їх знайти?
Спробували відповісти на всі актуальні запитання та допомогти вам спланувати, що купувати та як продумувати меню.
Запаси на майбутнє справді не завадять
Таки краще, якщо у вас буде їжа принаймні на найближчі два тижні. Про всяк випадок: коли ВООЗ рекомендує менше виходити з дому, варто дослухатися.
Та це не означає, що треба скупити все
На два тижні потрібно не так багато продуктів, як може здаватися. Не треба в паніці згрібати все у візок, ніби завтра цих продуктів може вже не бути. Врешті слід пам’ятати про інших людей, які теж потребують продуктів/речей для побуту тощо. Тож перегляньте свій набір покупок перед тим, як йти на касу – чи справді вам одному/-ій потрібно 20 пачок булгуру та 30 консерв?
Не беріть те, що їсти не будете
Нібито очевидно, та зараз як ніколи легко піддатися паніці і схопити кілька пакетів гречки та консерви на майбутнє. Все ж намагайтеся опанувати себе і обдумати покупки – якщо на гречку ви зазвичай кривитесь, а консерви й поготів їсте раз на рік та й то за компанію – чи справді вони вам потрібні?
Віддавайте перевагу тому, що довго зберігається
Наприклад, замість свіжих овочів краще брати заморожені або консервовані, якщо ви не плануєте сьогодні-завтра їх з’їсти. Також довго зберігаються консерви, крупи, макарони. А от запасатися хлібом не варто – тут нібито все зрозуміло, але залишається спокуса накупити кілька булок «на майбутнє». Те ж саме стосується і фруктів. Обережніше з яйцями та молочними продуктами – не забувайте перевіряти терміни придатности й не ризикуйте здоров’ям, намагаючись доїсти те, що прострочене «всього на кілька днів».
От що радить купувати та зберігати фудблогерка, засновниця кулінарного сайту «Котлетка» та дитяча письменниця Маша Сердюк:
Стратегічні запаси, які довго зберігаються:
– крупи (всі);
– макарони (будь-які);
– борошно (тільки запакувати в герметичні банки, аби не завелася міль);
– консерви (всі);
– сіль, цукор;
– мед, варення;
– консервація (соління, мариновані фрукти);
– бобові: квасоля, боби, нут, сочевиця;
– горіхи.
Що можна заморозити:
– м’ясо;
– рибу;
– морепродукти;
– гриби;
– овочі (кабачки, болгарський перець, баклажани, спаржа, горошок, кукурудза);
– сир;
– вершкове масло.
Маша також радить не налягати на один продукт, нехай і поживний (та ж гречка), а намагатися максимально урізноманітнювати меню: наприклад, чергувати крупи з пастою, супами з додаванням бобових та т.п. Та навіть із гречкою можна приготувати безліч різноманітних страв – наприклад, пісних.
Складіть список продуктів заздалегідь
Нехай це забере трохи часу, та принаймні в магазині ви менше піддаватиметеся паніці й не будете хвилюватися, що щось забули. Проведіть вдома ревізію – можливо, ви просто забули, що круп у вас і так вистачає, а от заморожених овочів докупити буде точно не зайвим.
Не забувайте про соуси/спеції
Вони роблять їжу смачнішою. Вдало підібрані допоможуть навіть з одного рису зробити кілька різних страв. Словом, радимо обрати собі соуси та спеції до вподоби – це точно зайвим не буде.
Не зловживайте алкоголем
Випити келих вина ввечері ніхто не забороняє. Та «запивати» стрес щовечора однозначно не варто – він згубно впливає не тільки на ваше здоров’я, а й на стосунки з близькими. До того ж є депресантом – тож ілюзія заспокоєння тимчасова, а негативний ефект від постійного випивання – довготривалий.
Потіште себе смачненьким
Так, ми радимо насамперед брати необхідні продукти і заощаджувати. Та недорогий тортик (особливо якщо дуже хочеться) або пачку чипсів можна собі дозволити. Якщо, звісно, ці продукти вам не забороняє їсти ваш сімейний лікар. І все ж краще солодке та шкідливе їсти в міру.
Переберіть домашню аптечку і вже потім докуповуйте необхідне
Викиньте прострочене (ймовірно, про якісь ліки ви давно забули, бо не користувалися) і прикиньте, чого вам бракує. Краще, щоб у вас завжди був цей орієнтовний набір: йод, бинт, вата, пластирі, антисептик (зараз дефіцитний товар, тому підійдуть спирт/антибактеріальні серветки), активоване вугілля, засіб проти опіків, антигістамінні препарати, таблетки від розладу шлунку, головного болю, противірусні, заспокійливі та вітаміни. Плюс – таблетки, які вам прописав лікар, якщо такі є. Складіть список того, що необхідно, і вже з ним йдіть до аптеки.
Не витрачайте гроші на БАДи
У кращому випадку вони вам не допоможуть. У гіршому – можуть нашкодити. Те ж саме стосується самостійного прописування собі ліків – закликаємо цього не робити і зі скаргами звертатися до спеціаліста, який і підбере відповідне лікування.
Паніці в нинішніх умовах піддатися дуже легко. Та закликаємо не втрачати голову й вірити у краще. Все налагодиться – точно-точно.
P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька запитань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу з подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!