Спецпроєкти

«Усе під контролем»: 5 поширених мітів про запліднення та вагітність


У матеріалі – поширені хибні твердження про можливість запліднення та вагітність.

Вагітність не може бути непомітною

У фільмах/серіалах нульових часто показували, як героїня дізнається про власну вагітність після того, як її починає постійно нудити або вона раз за разом втрачає свідомість. Це, напевно, був найпростіший спосіб швидко натякнути глядачам/-кам, що дівчина/жінка незабаром стане матір’ю – очевиднішим був хіба що показ великого живота під кофтою, яка його максимально обтягує. 

З нульових ми вже підросли, не вважаємо серіали надійним джерелом інформації, та все ж думка, що вагітність дуже швидко оприявнюється, залишається. Та є випадки cryptic pregnancy, або прихованої вагітности – дівчина/жінка може дізнатися про неї вже під час пологів. В українських виданнях про це явище майже ніхто не пише, а насправді воно не таке вже й рідкісне – ймовірність прихованої вагітности втричі вища, ніж, наприклад, поява на світ трійнят. Одна з 2500 дівчат/жінок дійсно до останнього не знає, що незабаром стане мамою. 

Сryptic pregnancy – це не відсутність будь-яких ознак вагітности, а радше їхнє слабке виявлення. Дівчина/жінка, яка має нерегулярний менструальний цикл, може сприймати затримку як норму. До того ж під час вагітности також можуть бути незначні кров’яні виділення щомісяця. Через специфічне розташування плоду, при якому ще й майже не збільшується живіт, рухи дитини вагітна може й не відчувати, а зміни у вазі списувати на надмірне захоплення випічкою. 

Відсутність явних ознак вагітности ще не означає, що її немає. Якщо ви не користуєтеся контрацептивами та маєте, наприклад, нерегулярний менструальний цикл/слабкі менструальні виділення, краще через якийсь час після незахищеного статевого акту про всяк випадок робити тести на вагітність – особливо якщо вона не входила до ваших планів.

Не можна завагітніти під час прелюдії/анального сексу

До вагітности може призвести лише пенетрація (класичний секс із проникненням) – міт. Варіант найдієвіший, та завагітніти можливо й іншими способами: наприклад, незахищений анальний секс може призвести до затікання сперми в піхву. Взагалі краще не допускати потрапляння сперми на частини тіла поряд з піхвою – якщо, звісно, ви не плануєте найближчим часом завагітніти.

Якщо був незахищений секс, від вагітности точно врятує пігулка екстреної контрацепції

Вчасно випита morning-after pill, або пігулка екстреної контрацепції дійсно може допомогти уникнути небажаної вагітности. Головна умова – вжити її не пізніше, ніж за 3-5 діб (залежно від активного препарату) після незахищеного сексу. Що раніше, то більша ймовірність уникнути запліднення. 

Та все ж є варіант, що пігулка не спрацює, особливо якщо ви затягли зі вживанням. Є й варіант, що екстрена контрацепція не допоможе, навіть якщо ви все зробили згідно з інструкціями. Тож, якщо дитину ви не плануєте, краще сходити до лікаря, а не пити, наприклад, декілька пігулок одразу – ефекту це не підсилить, а от на організм вплине не найкращим чином. 

Якщо приймати протизаплідні пігулки регулярно, завагітніти не вийде

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) дійсно є одним з найдієвіших засобів контрацепції: їхня ефективність – понад 99%. Та все ж і цей засіб може дати збій, якщо ви забули випити пігулку, після її вживання вас знудило або ви приймаєте препарати (наприклад, антибіотики), які можуть знизити ефект КОК. 

Сумніваєтеся, що забули випити пігулку, – краще підстрахуватися презервативом. Та ж сама порада, якщо вас знудило. А щодо додаткових препаратів та їхнього впливу на ефект КОК – варто порадитися з лікарем. До речі, він має індивідуально підібрати для вас протизаплідні пігулки після аналізів, а не радити «те, що підходить всім». Можливо, у вас є протипоказання до вживання КОК або ж популярний препарат вам просто не підійде. З цієї ж причини не варто обирати протизаплідні пігулки самостійно або за порадою подруги. 

Під час місячних або наступного дня після них неможливо завагітніти

Пари, які використовують календарний метод контрацепції (вирахування днів під час циклу, коли завагітніти нібито неможливо), можуть вважати менструацію цілком безпечним періодом. Та вони не враховують того, що сперма залишається життєздатною в організмі дівчини/жінки кілька діб, тому запліднення стає цілком можливим

Загалом календарний метод не є надійним: не завжди можна точно передбачити овуляцію, особливо якщо цикл збивається. Тож, якщо не хочете ризикувати (стосується пар, які поки що не готові до народження дитини), краще користуватися бар’єрною контрацепцією.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь