Спецпроєкти

«Нормальні люди». Чому цей серіал за перший тиждень подивилося 16 мільйонів людей (і що з ним не так)?


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий! 

У квітні на каналі BBC Three вийшла екранізація ірландського бестселера Normal People, який невдовзі вийде українською. Його авторка Саллі Руні – молода і визнана письменниця, яку називають «Селінджером для покоління Снапчату». За перший тиждень серіал подивилися 16,5 мільйона глядачів по всьому світі, а англомовні видання похвалили знімальну команду за етичну постановку секс-сцен. Ми прочитали книгу, подивилися серіал і розповідаємо, що особливого в цій історії.

У 2018 році 29-річна  Саллі Руні випустила свій другий роман Normal People. У ньому йдеться про випускників Маріанну та Коннела, які вчаться в одній школі, але не дружать: для тусовки Коннела Маріанна занудна і заскладна, а ще надто заможна. Єдина безпечна територія, де ці двоє спілкуються без зайвої уваги, – будинок Маріанни, в якому мати Коннела працює прибиральницею. Одного разу, коли Коннел чекає на маму з роботи, його з Маріанною розмова стає надто інтимною.

Відтоді школярі зближуються і досліджують свою любов: вчаться комунікувати про почуття і не завжди роблять це правильно та своєчасно. 

Упродовж п’яти років Маріанна і Коннел подорожують, кружляють схемою «секс-партнери-друзі-коханці», намагаючись будувати стосунки з фізично доступними людьми. Однак зрештою зі слізьми та посмішками погоджуються дочекатися стабільности в парі одне з одним. 

Саллі Руні – «перша хороша романістка для міленіалів»

Лише в Об’єднаному королівстві та Ірландії роман Normal People вийшов накладом 576 тисяч примірників, а по всьому світі вже перекладений 41 мовою. 2020 року його опублікують українською у «Видавництві Старого Лева».

Книжка потрапила до лонгліста Букерівської премії та виграла British Book Award 2018 року, обійшовши навіть Becoming Мішель Обами. У Normal People, як і в першому романі Руні, Conversations with Friends, авторка висловлюється про класовий конфлікт капіталістичного світу, самовизначення, кохання та нестабільність у житті вразливих молодих людей. Меседж, який Руні вкладає в останній роман, справді суголосний її авдиторії: насичена близькість важливіша від боротьби за чіткий формат стосунків. Тож не дивно, що її називають «Селінджером для покоління Снапчату» і «першою хорошою романісткою для міленіалів».

Секс, який зрозуміли не всі

Однойменний міні-серіал від BBC вийшов 26 квітня і за перший тиждень зібрав 16,2 мільйона переглядів. Фанбазу вразили неочевидні деталі – наприклад, ланцюжок на шиї Пола Мескаля, який зіграв Коннела, і гривка Дейзі Едгар Джонс, яка зіграла Маріанну. Тепер у ланцюжка і гривки є власні інстаграм-акаунти – на першому 183,7 тисячі підписників, на другому 8,5 тисяч.


Найгучнішим приводом для обговорення серіалу в ЗМІ стали його інтимні сцени. Якщо порахувати їхню тривалість у 12 серіях, то сумарно вона становить сорок хвилин – а це хронометраж двох серій. Та головне навіть не це. Деякі англомовні ЗМІ пишуть – секс, який ми споглядаємо в Normal People, меншою мірою схожий на той секс, що ми звикли бачити на екрані, – тут він натуралістичний і побутовий, а задоволення чоловіка і жінки врівноважене.

Щоб зробити ці сцени максимально реалістичними та етичними для глядачів і акторів, знімальну групу консультувала Іта О’Браєн – координаторка інтимної постановки, яка працювала і над Sex Education. Зрештою, секс Коннела і Маріанни так зайшов глядачам, що з нього зробили компіляцію для Pornhub, яку, втім, вже вилучили на запит продюсерів серіалу.
Однак секс в історії Коннела і Маріанни сподобався не всім. В одній із таких сцен Маріанна просить Коннела вдарити її, але Коннел відмовляється. Після чого приcоромлена Маріанна тікає додому, де аб’юзивний брат ламає їй носа. 

Пізніше Маріанна просить свого нового хлопця про БДСМ, але і тут виникають негативні конотації: коли вона благає зупинитися, він ігнорує і каже, що «вона сама про це попросила». 

На думку колумністки Independent Енні Лорд, з такого контексту глядач має зробити неправильний висновок, що бажання грубого сексу спричинене тільки насиллям у сім’ї. «Книжка та серіал формують бінарне розрізнення, в якому “хороший” секс – це турботливий і романтичний, а “поганий” секс – це щось експериментальне», – пише вона. 

БДСМ-тренерка Ева О в репортажі Rolling Stone каже, що БДСМ в Normal People взагалі не висвітлено як «консенсусний процес регенерації та звільнення». 

Замість висновків

Попри неувагу до деяких деталей, Normal People виставив планку і змусив рівнятися на себе наступників літератури про міленіалів – наприклад, це вже відбулося з романом Наоісе Долан Exciting Times. Загалом поколінню, яке 24/7 почувається самотньо, вчиться жити за власними правилами і плекає етичне ставлення до світу, потрібно знати про історії на кшталт Normal People. Бо це можливість відчути себе не такими вже й ненормальними.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь