Спецпроєкти

Дослідження: чи варто завжди уникати стресу?


Команда психологів із Пенсільванського університету вирішила з’ясувати користь від стресу в житті людини.

Дослідження опублікували в журналі Emotion.

Що з’ясували вчені?

Науковці відібрали 2711 добровольців і попросили їх наступні вісім днів звітувати регулярно про свій день і самопочуття.

В експерименті вчених цікавили настрій і кількість стресових ситуацій за день, наприклад конфлікти з друзями, погане фізичне самопочуття: головний біль, кашель, утома, проблеми на роботі, а також те, що позитивного сталося за день, які хороші емоції переживали учасники.

Після опитування їм запропонували пройти невеликий когнітивний тест. Зібрані дані вчені проаналізували.

10 % добровольців не поскаржилися жодного разу на стрес, тому мали гарний настрій протягом дня. Також вони виявилися менш схильними до хронічних захворювань. Але водночас ці учасники показали нижчі результати в тесті на когнітивні здібності й рідше повідомляли про пережиті позитивні моменти.

Окрім того, вони отримували менше емоційної підтримки й не так часто надавали її самі.

«Стрес змушує вас розв’язувати проблеми і так стає корисним для когнітивних здібностей, особливо в зрілому віці», ─ наголосив співавтор дослідження Девід М. Алмейда.

Також Девід Алмейда вважає, що, можливо, проблема не в самому стресі, а в реакції на нього. Тому, наприклад, саме бурхлива реакція призводить до погіршення емоційного стану й появи хронічних хвороб.

«Я думаю, що переживання слабкого стресу протягом дня, наприклад суперечка з кимось, збій у роботі комп’ютера або пробка на дорозі, означає, що в людини цікаве й наповнене життя. Відчуття не сильного стресу ─ це маркер того, що ви залучені в навколишній світ», ─ додав він.

Раніше ми розповідали, що британський благодійний фонд захисту природи «Синій хрест» створив інструкцію для власників собак, що має допомагати визначити, чи переживає тварина стрес.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь