Спецпроєкти

Завершився Міжнародний літературний конкурс WorkStory. Ось імена переможців/-ниць – їхні твори опублікують в Україні та США

Цьогоріч відбувся Міжнародний літературний конкурс есе і новел «WorkStory: робота у фокусі літератури». Розповідаємо про умови конкурсу, переможців/-ниць і призи.

Тема конкурсу

Учасникам/-цям потрібно було написати й надіслати есе та новели про працю в різних її проявах. Організатори запропонували відійти від концепції успішного успіху й розповідати історії звичайних співробітників, крутих професіоналів, українських трудових мігрантів.

Журі отримали понад 200 робіт авторів/-ок із десятків міст, містечок і селищ України, а також із міст близького й далекого закордоння.

Серед міст і країн — Естеван (Канада), Берлін, Дрезден (Німеччина), Нью-Йорк, Чикаго (США), Дубай (ОАЕ), Нетанія (Ізраїль), Копенгаген (Данія), Софія (Болгарія), Португалія, Краків, Вроцлав (Польща), Прага (Чехія), Анталія (Туреччина), Мілан, Палермо (Італія), Вільнюс (Литва), Мурсія (Іспанія), Тбілісі (Грузія).

Учасники/-ці розповідали про свій професійний досвід – те, що турбує й тішить звичайних трударів і професіоналів в Україні та за кордоном. Історії надіслали священники, поліціянти, педагоги й діячі культури, лікарі, гіди, журналісти, офіціанти, кондитери, редактори, рекрутери, рієлтори, різнороби та багато інших.

Хто оцінював роботи?

До складу журі ввійшли відомі письменники, редактори та літературознавці: Любко Дереш, Олег Соловей, Надія Гуменюк-Лис, Володимир Погорецький, Валентина Семеняк, Юлія Бережко-Камінська, Ольга Сухомлин (Ольхова).

«Вражає географічне охоплення конкурсу, бо тексти всі відбитки локалізації так само всотали. Тут читаєш і чуєш — о, Італія, у сусідньому творі говорять Сполучені Штати, через кілька текстів постає Польща, і здебільшого, звісно, Україна.

Герої та персонажі прагнуть порозуміння з життям, приречені на самотність, вони нетерпляче чекають на повідомлення у службах підтримки, віддано працюють уздовж залізничних колій чи пишуть приголомшливі історії в журналістських редакціях, дають поради пацієнтам у лікарнях. Кожен на своєму потрібному місці», – розповідає одна із представників журі конкурсу, програмна директорка «Litosvita» Світлана Привалова.

«Роботи виявилися дуже різними за напрямом і рівнем довершености, ¾ від майже професійних до зовсім любительських, написаних, що називається, «від душі».
По-справжньому здивувало, що традиційний дискурс і спосіб постановки життєвих проблем виявився аж настільки популярним. Історії про непросте життя селян, їхню працю, недолю (і в часи радянського періоду, і сьогодні), схоже, залишаються тією частиною нашого культурного досвіду, який ми, як нація, досі не пропрацювали як слід, не осмислили й не закрили для себе.

Водночас були й надзвичайно сучасні роботи, у яких упізнавався дух уже не локального, а глобального світу, у який Україна залучена також», – коментує твори учасників Любко Дереш.

От що про конкурс каже письменниця Надія Гуменюк-Лис:

«WorkStory має свою “родзинку”, яка робить його унікальним. Історії конкурсантів невеликі за обсягом, але дуже щирі, пропущені через власний досвід і долю, як окремі пазли, утворюють яскраву картину на площині нашого бурхливого часу з його плюсами й мінусами, проблемами та відкриттями.

Їхні герої — активні люди, які шукають себе. Ці пошуки іноді досить складні, навіть болісні, але вони приводять до головного — вибору улюбленої справи, свого шляху, розуміння інших людей, пізнання світу, вміння по-філософськи сприймати скороминущі труднощі й цінувати вічні цінності. Це дуже важливий досвід. Він плюс літературні пошуки (форма подачі, сюжет, образи, мова) — і вийшов гарний результат».

Хто переміг у конкурсі?

У номінації «Есе»:

Перше місце – автор із Черкас Назарій Вівчарик за твір «Контекст».
Друге місце – киянка Юлія Куліш з есе «Дипломований лузер».
Третє місце – львів’янка Марина Лесків за історію про свого тата «Вогнестійкий».

У номінації «Новели»:

Перше місце – Тося Ємцова з Києва за твір «Жовті демони».
Друге місце – Олена Демір (Лис) з Анталії (Туреччина) за новелу «Туристичний водевіль».
Третє місце – Наталія Волотовська з Тернополя за новелу «Тридцять хвилин».

Спецвідзнака від кафедри кіно й телемистецтва Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка – Юрій Романчук (Копенгаген, Данія) за новелу «Гриф життя і смерти».

Спецвідзнака від «Кабінету молодого автора НСПУ» – Олена Завітайло (Мурсія, Іспанія) за есе «Мамці на плаття».

Спецвідзнака від співорганізатора конкурсу поетеси Ольги Ольхової – Надія Гармазій із Кропивницького за новелу «Пелюстки без імені».

Призи для переможців

На переможців номінацій «Есе» та «Новела» чекають грошові премії від співорганізатора конкурсу — компанії Jobian, а саме:

Перші місця — 3 тис. грн;
Другі місця — 2 тис. грн;
Треті місця — 1 тис. грн.

Окрім того, найкращі твори опублікують на сторінках найвідомішого журналу української діаспори в США «Ukrainian people», в «Українській літературній газеті» та на їхніх інтернет-ресурсах, на сайті й в окремій збірці київської Малої академії наук, у «Дебют-газеті», «Золотій пекторалі».

Твори переможців можна буде прочитати в кількох провідних літературних інтернет-виданнях України, зокрема на сайті Національної спілки письменників України та «Літературної України». Також есе й новели опублікують окремою збіркою разом із творами фіналістів конкурсу.

Організатори «WorkStory: робота у фокусі літератури» дякують усім партнерам та учасникам/-цям проєкту й мають надію, що конкурс відбудеться ще не раз.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь