Спецпроєкти

Ми втрачаємо Київ: 8 неймовірних заброшок, які незабаром можуть зникнути


30 травня — день Києва. До цієї дати bit.ua підготував декілька матеріалів про проблеми столиці. Ми вже розповідали про те, як подолати київські затори. Сьогодні поговоримо про київські заброшки.

Заброшки в столиці — річ унікальна. У місті в занедбаному стані перебувають садиби IX століття, дохідні будинки дореволюційних купців, пам’ятки архітектури, навіть цілі заводи.

Громадська організація «Мапа реновації» створила інтерактивну мапу закинутих будівель міста. Тільки в Шевченківському районі вони нарахували 227 таких будинків.

У цьому матеріалі разом із «Мапою» ми створили добірку з восьми цікавих локацій.

ТРАМВАЙНА ДИСПЕТЧЕРСЬКА, 1982 РІК

вулиця Бульварно-Кудрявська, 2б
Посилання на наявну інформацію
Тип власности: приватна
Років занепаду: 6

Пізній радянський модернізм, зразок лаконічної інфраструктурної архітектури, авторства Яноша Віга. Крім трамвайної диспетчерської, тут розташовувалися легендарний Fazenda Bar, бургерна та шоурум українських наплічників.

БУДІВЛЯ ТОВАРИСТВА ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ, 1915 РІК

вулиця Рейтарська, 22
Посилання на наявну інформацію
Тип власности: комунальна
Років занепаду: 17

Це пам’ятка архітектури місцевого значення. Стиль — неоренесанс з елементами венеційської готики.

Збудована на гроші київських меценатів, які заснували Товариство швидкої медичної допомоги — продовження однієї з перших в Європі практик нічних чергувань. У Києві перша «швидка» з’явилася раніше, ніж в інших містах Російської імперії та навіть Парижі.

У 1920-х тут розташовувалося Міністерство народного здоров’я Української Держави й УНР, у 1950-х працювали вчені, серед яких — хірург Микола Амосов.

ПОЛІКЛІНІКА СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ, 1989 РІК

вулиця Рейтарська, 15
Посилання на наявну інформацію
Тип власности: Приватна
Років занепаду: 14

Зразок пізнього радянського модернізму; має виразне архітектурне рішення. До 2007-го тут була поліклініка Спілки письменників. Фінансували її коштом відрахувань із прибутку Спілки (послуги були безоплатними для її членів). Відбувається руйнування будівлі. Парапети двох верхніх поверхів демонтовано в серпні 2020-го. За словами архітектора будівлі Шевченка, це зробив власник.

ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНИЙ ЗАВОД, 1895

вулиця Кудрявська, 16
Посилання на інформацію
Тип власности: приватна
Років занепаду: 13

Комплекс індустріальної архітектури кінця XIX століття у стилі неоренесанс, зі змінами, впровадженими у ХХ столітті. Завод задав своєю конфігурацією напрям вуличної мережі цієї місцини. На території є 5 пам’яток архітектури місцевого значення (з Реєстру пам’яток зникли дві будівлі, які мали охоронний статус).

У 2016 році будівля горіла, а у 2019-му обвалився дах.

НЕДОБУДОВАНИЙ КОРПУС УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ КАРПЕНКА-КАРОГО, 1986 РІК

вулиця Ярославів Вал, 40
Посилання на інформацію
Тип власности: державна
Років занепаду: 26

10 тисяч квадратів вільного простору в серці Києва; архітектура створена на зламі політичних режимів. У 1990-х грошей на будівництво забракло, і його заморозили.

На початку 2000-х знайшли інвестора, але будівельні роботи так і не почалися через проблеми з орендою земельних ділянок.

Нині на даху будівлі ростуть триметрові дерева.

САДИБА БАРОНА ШТАЙНГЕЛЯ

вулиця Бульварно-Кудрявська, 27
Посилання на інформацію
Тип власности: державна
Років занепаду: 28

150-річна будівля у стилі історизм з елементами неоготики; зберегла свою автентичність і має статус пам’ятки архітектури національного значення.

Поки що залишилася цегляна будівля з підвалом і вежами. Сьогодні будівля в поганому стані, частково зруйнована пожежею.

БУДІВЛЯ ОСИПА РОДІНА

вулиця Гончара, 71
Посилання на інформацію
Тип власности: приватна
Років занепаду: 6

Будинок є характерною та невіддільною частиною збереженої історичної забудови вул. Олеся Гончара.

Автор будівлі — відомий київський архітектор Володимир Ніколаєв, який зробив чималий внесок у розвиток культури міста Києва як академік та архітектор-практик.

Дореволюційна садиба на межі знищення, її може поглинути будівництво ЖК Franklin Concept Housе.

У вересні, за поданням ГО «Мапа реновації», будинок отримав охоронний статус щойно виявленого об’єкта культурної спадщини. Власник будинку звернувся до суду (ОАСКу) з позовом на Департамент охорони культурної спадщини КМДА.

Детальніше про судовий процес читайте в дописах за посиланням

САДИБА МІСЬКА НА ХОРИВА, 2

вулиця Хорива, 2
Посилання на інформацію

Комплекс ХІХ століття, який складається із двох житлових будинків й одного флігеля на Подолі. Будинок № 2б (1830) — одна з небагатьох споруд у Києві доби класицизму. Прибутковий будинок (№ 2а) — характерний зразок житлово-торговельної споруди Подолу межі ХІХ-ХХ століть. Станом на 2020 рік садиба перебуває на межі знищення.

Комплекс будівель одразу із 5 споруд вилучили з реєстру пам’яток 26 травня за одним рішенням Шостого апеляційного суду.

Більше про судовий процес написав Центр протидії корупції.

Висновок

Щороку Київ втрачає близько десятка історичних будинків. Останній гучний випадок — незаконне знесення садиби Уткіна біля вокзалу. До речі, просто зараз під загрозою знесення ще близько 9 історичних будинків.

216 заброшок, які знайшла «Мапа», уже найближчим часом можуть зникнути. І щороку історичних будівель буде дедалі менше й менше.

Корисні посилання:
сторінка у Facebook «Мапи реновації»
Київські активісти Антор Короб і Дмитро Петров

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь