Спецпроєкти

Повстання машин: як програми стали найсуворішими у світі начальниками


Неддра Ліра працювала в службі доставки Flex від Amazon. Її робочий рейтинг у мобільному застосунку показувався як «‎Чудово»‎. Наступного дня її звільнили через порушення правил платформи. Хоча ніяких правил вона не порушувала, доки спала в себе вдома. 

Таку історію дівчина розповіла журналістам Bloomberg. Можливо, вона розповіла не все, і в Amazon були вагомі причини для звільнення. Але подібних історій, як у Ліри, в інтернеті можна знайти десятки, якщо не сотні.

Людей звільняють без попередження й зрозумілої причини, штрафують за речі, які робітники не контролюють. Роблять це не люди-менеджери, а алгоритми, з якими неможливо домовитися. 

Люди бояться, що роботи замінять їх на роботі. Тепер ще треба боятися, що роботи замінять вашого начальника. 

Що таке Amazon Flex і в чому його проблема

Система роботи в Amazon Flex досить проста. Кур’єр із власним авто реєструється в системі доставки та проходить автоматичну модерацію. 

Далі кур’єру потрібно у визначений термін приїхати на склад, завантажити партію посилок і розвести цю партію маршрутом, який розраховує система. Дедлайн доставки теж розраховує система.  

Звучить ніби просто, але є багато «‎але». Журналісти ABC, INSIDER і Bloomberg опитали десятки водіїв і дізналися, які проблеми їм створює система Amazon. 

Ситуація: на склад потрібно приїхати о 10:00 і всі посилки розвести за 4 години. Кур’єр під’їжджає до складу о 9:40 і бачить, що перед складом є велика черга інших кур’єрів. У ній стояти мінімум пів години. 

Як у такій ситуації поводитиметься алгоритм: стане на бік кур’єра, який запізниться не через свою провину, чи алгоритму все одно? 

Правильна відповідь: алгоритму все одно. Кур’єри мають доставляти пакунки у визначені терміни, інакше отримають штраф. 

Працівники Amazon Flex масово жаліються на те, що в дорозі можна пробити колесо, потрапити в затор, заїхати на ґрунтову або гравійну дорогу, де не можна їхати швидко. 

Для алгоритмів не існує поважної причини зупинки чи невиконання замовлення у визначені терміни. Водій просто отримає штраф або взагалі лишиться без добової зарплати. 

За словами Amazon, форс-мажорні обставини з доставкою відбуваються лише у 3% випадків. Штрафи в таких випадках можна оскаржити. Та історії водіїв показують, що Amazon легше звільнити працівника та найняти нового, ніж розбиратися в спірних випадках.

Звучить як корпорація зла, але це не зовсім так

Amazon Flex має більш ніж сотню тисяч драйверів. Вони заробляють у середньому 18-25 доларів за годину й можуть працювати лише половину дня або декілька годин на день із гнучким графіком.

Система створила багато робочих місць і подарувала свободу у виборі графіку роботи. А «збої» системи дійсно трапляються приблизно у 3-5% випадків. Тому не можна однозначно сказати, що Amazon – це корпорація зла. 

Але точно можна сказати, що робітник не захищений від великих корпорацій. Не існує законодавства, яке б регулювало дії алгоритмів. 

У Каліфорнії ухвалили закон, який забороняє алгоритмам обмежувати походи в туалет складських працівників. 

Місто Нью-Йорк ухвалило закон, який направлений проти алгоритмічної дискримінації людей за расою та гендером. Також місто прийняло шість законів для захисту працівників доставки.

Проте це лише місцеві ініціативи. Жодний трудовий кодекс жодної країни не готовий до алгоритмів-роботодавців. 

Окрім цього, у світі активно розвивається доставка дронами та безпілотними автомобілями. Тому ці сотні тисяч драйверів у найближчі кілька років можуть взагалі втратити роботу. 

До скандалів з Amazon Flex були скандали з автоматизованими складами Amazon

Автоматизовані склади Amazon – це місце на нашій планеті, де Великий Брат дійсно слідкує за тобою весь час. 

Ефективність працівників вимірюється алгоритмами, які постійно збирають дані камерами й датчиками. Тобто твій начальник постійно перебуває в тебе за спиною. 

У 2018 році розгорівся скандал. Складські працівники розповіли в них настільки багато роботи, що вони відливають у пляшки, щоб не витрачати час на похід у туалет.  

У працівників були дві перерви по 15 хвилин, але зона відпочинку могла бути за 15 хвилин від місця роботи. 55% працівників заявляли про розвиток депресії, 80% людей казали, що більше ніколи не працюватимуть в Amazon. 

Ну ми ж тут, в Україні. У нас немає Amazon, нема таких технологій, то чого нам хвилюватися?

Цьогоріч на акції протесту виходили кур’єри Glovo та Bolt food. Вони протестували проти зниження зарплат і погіршення умов праці. 

Це не зовсім те саме, що в разі з Amazon. Сервіси доставки їжі пронизані алгоритмами, проте в цих компаніях все ще багато рішень ухвалюють люди. Але компанія Джеффа Безоса показує всьому світу, як може бути. 

Протести українських кур’єрів – не унікальна для світу річ. У всьому світі кур’єри й таксисти виходять на вулиці захищати свої права. Проблеми всюди приблизно однакові: застосунки витискають із людей максимум прибутку, нехтуючи їхніми потребами. 

Таксисти та кур’єри працюють із великою кількістю людей і у великій кількості районів. Не всі клієнти адекватні, не всі райони безпечні. Вони не почуваються захищеними.

Система «‎більше працюй – більше заробляй»‎ приваблива для робітника й для роботодавця. Але часто роботодавці перетворюють її на «‎більше працюй, щоб заробити хоч щось».

Світ змінився, а до цього знову ніхто не готовий

Законодавство у сфері трудових відносин має змінитися вже зараз. Неважливо, з’явиться Amazon в Україні чи ні, весь сучасний бізнес прямує шляхом алгоритмізації. 

Amazon у цьому плані є лідером і показує, як може бути. Тому вже зараз потрібно підготувати правову базу, щоб залишити всі переваги алгоритмізації й не допустити тих недоліків, про які говорили в цьому матеріалі.  

Читайте також:

Work-life balance, що не існує: як ми застрягли в роботі й почали хизуватися вічною зайнятістю?

Коли штучний інтелект виходив з-під контролю: найцікавіші випадки

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь