Спецпроєкти

Почуття під контролем розуму: що таке емоційний інтелект і як до нього ставиться наука


Можна подумати, що все почалось із книги Деніела Гоулмана “Емоційний інтелект”. Вперше видана у 1995-му, за останнє десятиліття книга стала справжнім бестселером і змусила читачів ввести у вжиток таке поняття як “емоційний інтелект”.

Що означає емоційний інтелект, чи можна його виміряти і розвинути – розбираємося в історії поняття.

Насправді все почалося іще з Чарльза Дарвіна. Саме засновник теорії еволюції говорив про те, що здатність виду до адаптації, тобто виживання пов’язана із вираженням емоцій. Очевидно, що людина як вид має в цьому значний успіх. Втім визначити емоційний інтелект як поняття і описати, що це таке наприкінці ХХ століття взялася група американських вчених Джон Мейер та Пітер Солоуей. 

Власне, наш емоційний інтелект частково вроджений – ми певною мірою наслідуємо його від батьків. Певною мірою залежить від нашого способу життя, від того, екстраверт людина чи інтроверт. Певною мірою, вважали Мейер і Солоуей, його можна розвинути.

Що ж таке емоційний інтелект

Під емоційним інтелектом прийнято вважати нашу здатність керувати своїми емоціями, наше вміння користуватися ними у різних ситуаціях, нашу здатність до емпатії, самоконтроль і стійкість до стресів. І ще купа не менш важливих для життя у соціумі чинників. 

За теорією ізраїльського психолога Рувера Бар-Она визначається 5 складників емоційного інтелекту:

-внутрішні емоції – сюди входить здатність до емоційного самоаналізу і усвідомлення своїх емоцій

-побудова міжособистісних стосунків: здатність до емпатії чи соціальної відповідальності

-адаптивність – тобто вміння вирішувати проблеми та конфлікти

-керування стресом – тут все зрозуміло, та сама стресостійкість, яка всім нам потрібна

-загальний настрій – сюди входить задоволеність життям та оптимізм

Тест на емоційний інтелект Холла

Навіщо вимірювати емоційний інтелект, або EI? Тому що ми можемо не усвідомлювати власну емоційну нестійкість, невміння виражати або навіть називати свої емоції, не усвідомлювати, який вплив на інших мають наші вчинки чи слова.

Власне, головна ідея розвитку і покращення емоційного інтелекту (свого чи, наприклад, своєї дитини) полягає в тому, що ми можемо бути дуже освіченими, начитаними і ерудованими. Але невміння впоратись із почуттями лиш ускладнює наше життя. Тому прийнято вважати, що емоційний інтелект – це частина загального інтелекту. І так само, як для вимірювання знать існують тести на IQ, аналогічні тести є і для визначення емоційного інтелекту.

Один із найпопулярніших і доступних в інтернеті, який можна пройти самостійно – тест на емоційний інтелект Холла.

Ніколас Холл пропонує визначати емоційний інтелект за 5 особистісними характеристиками: емоційна обізнаність (тобто усвідомлення емоцій, здатність їх розрізняти і називати), керування своїми емоціями, керування чужими емоціями (це і вміння заспокоювати і впливати на інших і здатність отримати бажане, скориставшись емоціями іншої людини), емпатія та самомотивація.

Тест на емоційний інтелект Холла має суттєвий недолік, який полягає в тому, що часто ми даємо суб’єктивну оцінку своїм якостям, вчинкам і здібностям. Тому його результати – не аксіома, а радше можливість подумати над тим, що потрібно вам для розвитку емоційного інтелекту.

Як розвинути ЕІ

Оцініть свою емоційність

Аби розвинути емоційний інтелект, варто зрозуміти, наскільки емоції керують вами. Ваші власні емоції. Чи здатна сварка зіпсувати ваш день, або чи стане чиєсь зауваження на заваді вашій мотивації та вашому натхненню? Зрозумійте, наскільки часто ви дієте під впливом емоцій – і формуйте нові звички у цьому. Кажіть собі, що сварка – це всього лиш сварка, що людина, яка дала негативний відгук, можливо хотіла допомогти. Частіше дивіться на ситуації з іншого боку.

Візьміть емоції під контроль

Навчіться відволікатись від негативних чи деструктивних думок, знайдіть хобі, медитуйте, вирушайте на прогулянку в моменти, коли емоції зашкалюють або, навпаки, ви пригнічені. Відчуття ейфорії, як і образи счи гніву, теж може бути деструктивним. Частіше тримайте голову “холодною”.

Вчіться називати емоції

Часом там де ми сердимось на когось, наспраді набагато більше почуттів, аніж просто злість. Злість може приховувати образу, розчарування, розгубленість і нерозуміння, як діяти далі. Щойно ви визначите ці емоції – зможете працювати з кожною окремо.

Вивчайте себе

Дізнавайтесь, що вас дратує, що мотивує, які фільми чи книги змушують плакати і сміятися, з якими героями ви себе асоціюєте. Так ви заздалегідь будете знати, які ситуації можуть “вибити” вас, а які – навпаки – заспокоюють і допомагають почуватися впевнено

Раніше ми вже писали про асертивність і про газлайтинг

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь