Спецпроєкти

Спустошена мама: що таке baby blues і чим він відрізняється від післяпологової депресії?


Словосполучення baby blues звучить як щось поетичне. Означає воно за визначенням Американської Асоціації вагітності буквально дитячий сум, хоча точніше назвати цей стан післяпологовим сумом. Адже супроводжує він жінок, які нещодавно народили. 

За даними ресурсу webmd.com 80% жінок, які щойно стали матерями відчувають після пологовий сум.

Не варто плутати післяпологовий сум із післяпологовою депресією. У них різні симптоми, різні причини і наслідки. Лікарі та психологи вважають бебі блюз нормальним явищем. Зазвичай відчуття пригніченості і спустошення виникає у молодих матусь на третій день після пологів і триває від кількох днів до кількох тижнів. З ним можна нічого не робити – післяпологовий сум минає сам. 

Які прояви бебі блюзу:

  • плаксивість, підвищена емоційність;
  • відчуття провини і постійні думки про те, що “я щось роблю не так”;
  • відчуття безпомічності;
  • скарги на нічні кошмари, проблемі зі сном;
  • підвищена тривожність;
  • чутливість;
  • постійний страх за дитину, її здоров’я та життя.

Особливо важко переживати ці стани тоді, коли суспільство переконує, що новоспечена матуся має почуватися найщасливішою. Дратують молодих мам і постійні запитання «як малюк», тоді як станом і почуттями самої жінки мало хто переймається. 

Як допомогти жінці, яка щойно народила дитину?

Частіше цікавтесь її станом. Найкраща підтримка для жінки у цей період – запитати, яка допомога потрібна, дати їй можливість поспати годину, почитати книгу чи сходити на манікюр.

Молодій мамі не варто переоцінювати свої можливості – не підвищуйте планку. Не варто порівнювати себе з іншими мамами, особливо з ідеальними інстаграмними матусями. Потрібно дати собі час на адаптацію.

Якщо ви щойно народили – дайте собі час на адаптацію до нового життя. Особливо якщо у вас первісток. Не відмовляйтесь від допомоги. 

Будь-які емоції молодої мами – легальні. Нормально відчувати втому, роздратування, безсилля чи апатію. 

Сон надзвичайно важливий. Чим якіснішим він буде – тим краще почуватиметься молода мама і тим менше хвилювань її турбуватиме. 

Чим бебі блюз відрізняється від післяпологової депресії?

Післяпологова депресія – це діагноз, який ставлять за статистикою кожній десятій новоспеченій матусі. Серед головних симптомів у Американській Асоціації відзначають: розлади сну і харчування, апатія і нецікавість до власної дитини, відчуття пригніченості, бажання завдати шкоди собі та дитині. 

Постнатальна депресія не той стан, з яким варто залишатися наодинці. Помітивши прояви симптомів у себе, або у знайомої молодої мами – варто не відкладати візит до лікаря. Післяпологова депресія не дорівнює «погана мама» і не значить, що жінка не зможе впоратись і повернутись до нормального життя і материнських радощів. Часто для того, аби відчути себе краще, потрібні консультації психотерапевта. Втім іноді потрібне медикаментозне лікування.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь