Спецпроєкти

Квартира, кімната чи цілий будинок: який варіант оренди обрати та скільки доведеться платити за житло


Чимало тих, хто переїхав у лютому-березні в більш спокійні регіони чи за кордон, зараз повертаються в мегаполіси. Як відреагував ринок оренди житла на повернення українців у великі міста, пояснює керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії Ігор Сироватко.

Ігор Сироватко

керівник департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії

Кількість вільного житла поступово зменшується

Левова частка на ринку довгострокової оренди – це квартири, а найбільший вибір серед однокімнаток. Так, у липні з-понад 106 000 оголошень про оренду квартир на OLX Нерухомість половину становили саме однокімнатні помешкання. Ще в червні вибір квартир був більшим на чверть.

Найбільший шанс знайти помешкання, як і раніше, у столиці. Так, у Києві в липні було доступно близько 47 000 варіантів для оренди. Значно менше в Одесі – 21 000 оголошень, а у Львові – майже 10 000 пропозицій винайняти житло. 

Як змінилась пропозиція на ринку довгострокової оренди квартир (статистика OLX Нерухомість)

Місто Кількість оголошень у червні Кількість оголошень у липні Різниця в кількості оголошень
Київ 62 377 46 920 -25%
Одеса 25 898 20 852 -19,5%
Львів 11 884 9 763 -18%
Дніпро 13 294 8 889 -33%
Івано-Франківськ 3 508 2 850 -19%
Суми 2 704 1 983 -27%
Запоріжжя 3 298 1 950 -41%
Чернігів 2 364 1 900 -20%
Рівне 2 372 1 789 -24,5%
Вінниця 2 582 1 597 -38%

 

Для тих, хто волів би оселитися в будинку та щоранку пити каву на приватному подвір’ї, вибір був значно меншим, ніж серед квартир – на OLX було представлено всього 5 653 оголошення про оренду цього типу житла.

Якщо ж порівнювати липень із червнем, то за місяць кількість пропозицій зменшилася на 23%. Найбільше будинків в оренду пропонували в Одесі (1 606 оголошень), Києві (1 523 оголошення) та Дніпрі (673 оголошення). 

Якщо ж ви плануєте орендувати окрему кімнату у власника, то будьте готові до того, що минулого місяця асортимент зменшився на чверть у порівнянні з червнем. Найбільше пропозицій також у столиці (5 146 оголошень) та в Одесі (1 508 оголошень). Чимало кімнат готові здати у Вінниці та в Дніпрі (530 та 502 оголошення відповідно). 

Київ та Дніпро – найпопулярніші міста серед орендарів

Одразу скажу: найвищий попит на орендоване житло був на початку війни, коли внутрішня міграція була на піку, а дах над головою у відносно спокійних регіонах став однією з основних потреб. Зараз же, коли лінія фронту змістилася на Південь та Схід України, активність орендарів стабілізувалася.

Якщо в березні українці телефонували чи писали стосовно оренди квартири 661 661 разів, то в червні люди відгукувалися на оголошення вже в 1,6 раза рідше – 407 958 разів. У липні ж активність знизилася ще на 11% та становила 362 679 відгуків.

Тим не менше, можу передбачити, що до вересня попит на довгострокову оренду в українських містах знову почне зростати. Осінь – це початок нового бізнес-сезону та навчального року, і чимало українців шукатимуть можливості для роботи у великих містах та обласних центрах. 

Влітку ж п’ятірка найпопулярніших міст серед орендарів залишається незмінною, і очолює її Київ. Однак ще в березні географія пошуків була кардинально іншою та змістилася, здебільшого, в західні та центрально-західні регіони (Львів, Івано-Франківськ, Хмельницький, Вінниця).

Зараз відновлюється звична нам тенденція до переїзду в столицю та  інші ключові міста. До речі, в топі пошуків серед користувачів і місто Запоріжжя. Тут беремо до уваги, що це місто зараз також є вагомим центром для внутрішньо переміщених українців, які виїхали з прифронтових чи тимчасово окупованих територій на Сході. 

У яких містах українці найчастіше шукали квартиру в оренду в липні (за статистикою OLX Нерухомість):

  1. Київ – 83 996 відгуків;
  2. Дніпро – 76 765 відгуків;
  3. Одеса – 36 994 відгуки;
  4. Запоріжжя – 29 629 відгуків;
  5. Львів – 28 913 відгуків.

Бюджетніший варіант оренди – кімнати – також найчастіше шукали в Києві, Дніпрі, Львові та Запоріжжі. Також у п’ятірку найпопулярніших локацій увійшла Вінниця.

Ну і якщо список міст, де найчастіше шукали квартири, можна назвати прогнозованим, то от найпопулярніші міста, де українці планували винайняти будинок, можуть стати для вас несподіванкою. Так, п’ятірка локацій, де в липні найчастіше відгукувалися на пропозиції щодо оренди будинків виглядає так:

  1. Черкаси – 1 349 відгуків; 
  2. Кропивницький – 1 213 відгуків;
  3. Вінниця – 1 124 відгуки;
  4. Ужгород – 1 071 відгук;
  5. Львів – 1 048 відгуків.

Чому ж українці найбільше хотіли винаймати будинок саме у Черкасах та Кропивницькому? Давайте пройдемося по вартості оренди різних типів житла. Можливо, в цих містах найпривабливіші розцінки?

У столиці зберігаються низькі ціни на оренду квартир

Отож, якщо вже зайшла мова про будинки, то з них і почнемо огляд цін. У Черкасах і Кропивницькому були доволі доступні розцінки у порівнянні з іншими містами (11 500 грн/місяць і 9 571 грн/місяць відповідно). Також в діапазоні 10 000-11 000 грн/місяць можна було орендувати будинок у Луцьку.

На противагу, в столиці середня ціна оренди цього типу нерухомості становила близько 50,5 тис. грн/місяць. В Одесі та Ужгороді місячна оренда будинку в липні коливалася в межах 34 000-35 000 грн, а в Чернівцях та у Львові – близько 25 000 грн. Цікаво, що у порівнянні з березнем, в будинку у місті Лева стало жити в 1,5 раза дешевше, а от в Ужгороді – навпаки – винайняти дім коштувало в 1,4 раза дорожче, ніж навесні. 

До речі, оренда квартири на Закарпатті також найбільше вдарить по гаманцю. Так, щоб винайняти однокімнатну квартиру в Ужгороді, в липні необхідно було викласти в середньому 13 000 грн. У Львові середні розцінки дещо нижчі – 12 448 грн/місяць, а в Івано-Франківську – близько 8 700 грн/місяць.

Середня місячна вартість оренди однокімнатки у Києві в липні становила 7 950 грн. У порівнянні з червнем вартість зросла на 210 гривень. Та це все одно майже на 2 000 грн менше, ніж середні розцінки в столиці у березні на рівні 9 700 грн/місяць. А де ж найдешевше? Якщо робити висновки за цінами на найпопулярніші квартири – однокімнатки, – то 5 найдоступніших міст для оренди – це:

  1. Суми – 3 000 грн/місяць;
  2. Чернігів – 3 500 грн/місяць;
  3. Запоріжжя – 4 400 грн/місяць;
  4. Житомир – 4 657 грн/місяць;
  5. Одеса – 4 750 грн/місяць. 

До речі, найнижчі ціни на оренду кімнат теж пропонували в Чернігові та Сумах – приблизно по 1 500 грн/місяць. Щоб винайняти кімнату в Києві, треба виділити з бюджету близько 2 500 гривень щомісяця, а от на Заході України ціни коливалися в межах від 2 400 грн/місяць у Луцьку до 4 500 грн/місяць в Ужгороді. 

Будинок, ціла квартира чи окрема кімната?

Якщо ви лише збираєтеся орендувати житло та не впевнені, який тип обрати, то коротко розповім про особливості життя в окремому будинку, квартирі та у кімнаті з сусідами.

  • Жити в орендованому будинку на перший погляд здається розкішшю та дорогим задоволенням. Однак насправді все залежить від типу будинку, його локації та умов, та й іноді можна винайняти дім за ціною оренди квартири. Та в більшості випадків доведеться платити більше за комунальні послуги, та й прибудинкова територія вимагає часу та догляду. Водночас будинок – це вигідний варіант для сім’ї з кількома дітьми або великої родини, де проживатимуть одразу кілька поколінь. У такому випадку дім – найкомфортніший варіант. 
  • Орендувати окрему квартиру  – найпопулярніший запит під час пошуку житла на тривалий термін. Найбільшою перевагою цього типу помешкання є широкий спектр критеріїв: район, тип будинку, кількість кімнат тощо. Починаючи пошук квартири, чітко визначте бюджет, приблизно зручну локацію та найважливіші критерії для себе – наявність бойлеру, автономного опалення, додаткового місця для речей тощо.
  • Винаймати кімнату найкраще, якщо ваш пріоритет – це заощадити на оренді або ж жити в центрі, не переплачуючи за локацію. Одразу заспокою, що підселитися в квартиру не означає жертвувати своїм комфортом. Зараз багато пропозицій від власників, які гарантують мешканцям приватність та закритий простір, до якого більше ніхто не має доступу. Серед оголошень трапляються і квартири в новобудовах, зі стильним ремонтом та всім необхідним для комфортного проживання. Ще один бонус – комунальні платежі також діляться на кількість співмешканців.

Ну і підсумовуючи, додам, що зараз вигідний час, аби знайти житло за привабливою ціною, особливо в столиці та інших великих містах. Тож якщо ви вже запланували переїзд, раджу скористатися літнім періодом, поки є достатньо вигідних пропозицій від орендодавців, а інші орендарі лише готуються до пошуку житла.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь