Спецпроєкти

В міжнародну скорочену телеверсію «Оскар» не увійшла перемога «20 днів у Маріуполі»


У скороченій міжнародній телеверсії 96-ї Церемонії вручення нагород премії «Оскар» відсутня номінація «Найкращий повнометражний документальний фільм», повідомляє Суспільне Мовлення. У цій номінації переміг фільм «20 днів у Маріуполі» українського режисера Мстислава Чернова.

У ніч з 10 на 11 березня Суспільне Культура у прямому ефірі показувало церемонію нагородження. Сьогодні, 11 березня, о 20:30 на телеканалі планували показ міжнародної скороченої версії.

Після отримання матеріалів для трансляції від організаторів команда виявила, що перемога «20 днів у Маріуполі» і нагородження українських документалістів відсутні.

Команда Суспільного повідомила, що висловила своє обурення організаторам цьогорічної премії The Walt Disney Company Limited. Замість скороченої версії для українських глядачів Суспільне Культура покаже повну версію, що була в прямому ефірі в ніч проти 11 березня.

Трансляцію можна дивитися на сайті Суспільне Культура.

«Команда була шокована та глибоко розчарована, коли не побачила у монтажі міжнародної версії номінацію «Найкращий повнометражний документальний фільм», де справедливу нагороду здобула стрічка «20 днів у Маріуполі». Потужна промова Мстислава Чернова підкреслила єдність між Україною й світом — тим прикріше бачити виключення цього повного правди й сили епізоду з версії, розповсюдженої для світових ліцензіатів премії «Оскар». Нагадаємо, що минулого року для цієї ж номінації, в якій перемогу здобула документальна стрічка про Навального, знайшлося місце у скороченій версії, як і для політичної промови його дружини Юлії Навальної, що приймала цю на позір аполітичну нагороду», — зазначив виконавчий продюсер телеканалу Суспільне Культура Лук’ян Галкін. Він також висловив сподівання, що організатори премії дослухаються до протесту команди Суспільного.

Перемога «20 днів у Маріуполі»: чому вона така важлива для України і світу

У лютому 2022-го до Маріуполя вирушила команда журналістів – Євген Малолєтка, Мстислав Чернов та Василіса Степаненко. Вони прибули до міста вранці 24 лютого 2022-го і застали в ньому початок і перші кілька тижнів великої війни.

У березні Малолєтка, Чернов і Степаненко залишалися останніми представниками преси в місті, до якого вже увійшла російська армія. Саме завдяки журналістам світ побачив докази злочинів рф: фото та відео з розбомбленого пологового будинку, з лікарень та місць масових поховань.

Світова прем’єра фільму відбулася 20 січня на Sundance – головному фестивалі незалежного кіно у світі. Фільм номінували в категорії World Cinema Documentary Competition. Стрічка Чернова отримала приз глядацьких симпатій.

Фільм Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» отримав «Оскар» як найкраща документальна стрічка. Це перша статуетка для України, а також перший фільм, знятий на передовій, який отримав таку нагороду.

Під час нагородження режисер стрічки, воєнний журналіст Мстислав Чернов виголосив таку промову:

«Це перший “Оскар” в історії України. Це честь для мене. Але, мабуть, я буду першим режисером на цій сцені, який скаже: я хотів би ніколи не зробити цього фільму.

Я хотів би могти обміняти це [цю нагороду] на те, щоб росія ніколи не атакувала Україну, ніколи не окуповувала наші міста. Я хотів би віддати все це визнання, щоб росія ніколи не вбивала десятки тисяч моїх співгромадян-українців. Я хотів би, щоб вони звільнили всіх полонених, всіх солдатів, які захищають нашу землю, всіх цивільних, які зараз перебувають в їхніх тюрмах.

Але я не можу змінити історію. Я не можу змінити минуле. Проте всі ми разом — ви, і деякі з найталановитіших людей світу з-поміж вас, — ми можемо зробити так, щоби виправити історію, щоб правда перемогла. І щоб загиблих людей у Маріуполі, щоб тих, хто віддав свої життя, ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, а спогади формують історію.

Тому дякую вам усім! Дякую Україні! Слава Україні!»

Інтервʼю з Мстиславом Черновим – про роботу над фільмом, повномасштабну війну і страх смерті – можна прочитати за посиланням.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь