Cпецпроєкти

Данило «Zeus» Тесленко – Капітан із великої літери

Окрім s1mple, про якого я розповідав минулого разу, хочу розповісти про ще одну людину, завдяки якій Україна та її кіберспортсмени стали відомими на весь світ. Ця людина – Данило «Zeus» Тесленко – той, для кого Counter-Strike став «справою життя», а досягнення підкреслюють вагомість його фігури для кіберспорту.

Народився Тесленко Данило Ігорьович 8 жовтня 1987 року в Харкові. У 1992-му переїхав до Будапешта – до батька, де той мав бізнес. Але за три роки повернувся до України та спочатку жив у смт Покотилівка. Згодом Данило повернувся до Харкова. Навчався у школі №10, де не мав особливих успіхів у навчанні – був «звичайним пацаном».

У сьомому класі стався перший поворотний момент у його житті – він разом із другом відвідав комп’ютерний клуб, де зіграв в Age of Empires та Counter-Strike версії 1.0. До цього моменту Данило не користувався комп’ютером, і «знайомство» справило неабияке враження.

Як згадує сам Zeus: «Я закохався в комп’ютерні ігри – саме це слово підходить найбільше, тому що заради кохання здійснюють різні вчинки».

Відтоді Тесленко почав економити на шкільних обідах, витягувати гроші зі скарбнички, і все заради одного – дорогоцінного часу в комп’ютерному клубі для гри в CS.

Батько хлопця з розумінням ставився до захоплення сина, тому не був проти такого хобі. Данило намагався відвідувати так звану ігротеку якомога частіше – на вихідних, після уроків і навіть під час уроків. Він старався грати завжди, і стало зрозуміло, що це повинно перерости в щось більше.

Початок кар’єри

У 2001 році Zeus почав брати участь у своїх перших змаганнях у різних форматах – від 2 на 2 до 5 на 5 – і шукав команду, у якій він міг би розвиватися. Першою такою командою стала команда клубу, за який він грав, під назвою Arsenal, а пізніше – ICE, з якою він почав їздити на турніри поза Харковом.

З цією ж командою він узяв участь у відборах на турнір World Cyber Games 2003, але не зміг його пройти. Однак цей результат не спинив Тесленка – він, навпаки, отримав вигоду у вигляді неоціненного досвіду та продовжив рухатися далі.

Наприкінці 2003 року Zeus долучився до найкращого в Харкові колективу pro100. Команда почала готуватися до відбіркових на WCG2004, але пройти їх не вдалося. Попри це команда не розпалася і, вигравши регіональну кваліфікацію, вирушила на ASUS Cup Open Winter 2005 до Москви, де зуміла посісти перше місце, перегравши у фіналі найкращу тоді команду в СНД Virtus.pro. Це ще більше згуртувало склад, тому вони продовжили грати разом і стали одними з найкращих в Україні.

У 2007 році команду залишив один із ключових гравців Іоанн «Edward» Сухарєв – він приєднався до вже згаданих Virtus.pro, а за деякий час, коли у VP звільнилося ще одне місце, Іоанн порекомендував підписати Zeus.

Після важких роздумів, зваживши всі за і проти, Тесленко прийняв запрошення та переїхав до Москви.

Наступного року до них долучився друг Данила й тіммейт часів pro100 Михайло «Kane» Благін. У складі «ведмедів» Данило виборов кілька чемпіонатів і престижних чемпіонатів, але через кризу наприкінці 2008-го Virtus.pro вирішила розпустити склад.

Повернувшись до України 2009 року, Zeus разом із Kane та Edward, додавши до складу двох гравців, відродили pro100, але доволі швидко розпалися.

Данило почав грати в ролі гравця заміни в різних командах, збирав так звані мікси для участи в чемпіонатах різного значення та став пробувати себе в ролі капітана. Одразу досягти успіхів не вдавалося, почалися труднощі з фінансами, і здавалося, що на цьому кар’єра може завершитися. Але наприкінці року з’явився проблиск надії у вигляді мецената з Казахстану Мурата «Arbalet» Жумашевича Тулемаганбетова, який запропонував Сергію «starix» Іщуку зібрати українську суперкоманду з Counter-Strike 1.6.

Zeus міг тільки мріяти, щоб потрапити в команду, але Edward, якого запросили в команду і який знав Данила, порекомендував Тесленка. Так він і приєднався до команди на умовах, запропонованих Сергієм. Та на етапі формування команди була проблема – не вдавалося знайти капітана, тому ця роль перейшла на плечі Zeus.

З цього почалася нова історія в кар’єрі легенди.

Розвиток кар’єри

Arbalet обіцяв спонсорування всього на шість місяців, і хлопцям було потрібно демонструвати результати відразу. Тому, ще не маючи власної назви та виступаючи під назвою Arbalet.UA, хлопці відразу взялися за справу – виграли відбіркові на європейський і міжнародний турніри серії Intel Extreme Masters і продемонстрували якісну гру на турнірах серії Arbalet Cup.

У 2010 році Zeus разом із командою вирушив на чемпіонат Intel Extreme Masters IV вже під назвою Natus Vincere, де, продемонструвавши феноменальну гру, вони стали чемпіонами світу, перегравши у фіналі легендарних Fnatic, та вибороли 50 000$.

Улітку того ж року хлопці виграли наступний чемпіонат світу Electronic Sports World Cup 2010, а восени – World Cyber Games 2010. Na’Vi стали відомими на весь світ, вигравши три із трьох головних турнірів року, а Zeus утілив свою мрію в реальність, ставши чемпіоном світу.

У цьому складі Данило зміг виграти ще кілька чемпіонатів і стати грізною силою на світовій сцені, аж поки в кінці літа 2012 року компанія Valve не випустила Counter-Strike: Global Offensive. Команда не відразу перейшла в нову для себе дисципліну, але з плином часу стало зрозуміло, що CS 1.6 «помирає», тому наприкінці 2012 року все-таки Zeus із хлопцями перебрався до CS:GO і почав, як він згадує, «вчитися грати заново».

«Навчання» видались важкими: хлопці, які звикли бути в топі всіх чемпіонатів, почали посідати у кращому разі 3-4 місця, а коли в межах чемпіонату Prague Challenge CS:GO 2013 Na’Vi програли у фіналі міксу гравців під назвою Nostalgie, команду залишили два гравці. Але не Zeus – Данило вірив, що йому вдасться знову зробити із Natus Vincere команду світового рівня.

У 2014 році результати команди поліпшилися, вона здобувала неоціненний досвід і виборювала призові місця на деяких престижних чемпіонатах, але здобути золото все ж ще не вдавалося. Але вже у 2015-му це вийшло – у межах ESL Pro League Winter 2014‍/‍15. Na’Vi, як і хотів Данило, знову стала командою світового рівня, і тоді капітан поставив перед собою нову мету – виграти найпрестижніший турнір серії Major.

Перші спроби були невдалими – доходивши до фіналів у межах цих турнірів, команда давала слабину та двічі ставала срібним призером, а в межах ESL One: Cologne 2016 посіла 5-8 місце. На фоні цього збільшувалося невдоволення в середині команди, яка стала шукати винних у невдачах. Ним виявився Zeus.

4 серпня 2016 року Тесленко залишив активний ростер Natus Vincere та перейшов в інактив. За два місяці, а саме 12 жовтня, Zeus перейшов у Gambit Esports на позицію капітана команди. З новим колективом Данило зумів виграти DreamHack Open Winter 2016 та пробитися на наступний Major-турнір, де посів 5-8 місце. Але після цього команді не вдавалося досягти яких-небудь вагомих перемог, хоч і прогрес команди був помітний неозброєним оком.

У новому колективі знову почали згущатися хмари, і тому через внутрішні конфлікти до наступного Major-турніру хлопці тренувалися всього тиждень. Команді вдалося легко подолати груповий етап, а у чвертьфіналі та півфіналі переграти Fnatic 2:0 та Astralis 2:1.

У фіналі колектив капітана Zeus бився з бразильцями з Immortals. Програвши першу карту 4:16, Gambit змогла виграти другу 16:11 та третю 16:10 й стала чемпіоном PGL Major Kraków 2017 – Тесленко знову досяг своєї мети та став першим українцем, який зміг стати чемпіоном Major-турніру.

Однак цей результат не зміг зберегти складу – Zeus залишив Gambit і 9 серпня 2018 року повернувся до Natus Vincere. Але, на жаль, повернення не видалося тріумфальним.

Під командуванням Тесленка Na’Vi на першому після повернення Major-турнірі посіли 2-ге місце, а на наступному – 3-4. Результати команди пішли на спад, тому не дивно, що наступний Major-турнір виявився невдалим – команда посіла 5-8 місце.

Після цього Zeus узяв участь в останньому для себе турнірі BLAST Pro Series: Moscow 2019, а 9 вересня 2019 року офіційно оголосив про завершення кар’єри про-гравця.

Але повністю з кіберспорту Данило «Zeus» Тесленко не пішов – ще коли 2017 року він залишав Gambit, він відродив команду pro100, а у 2018 році заснував лігу для гравців із СНД CIS Esports. Крім того, він є засновником «ZeusCyberSchool» – онлайн-школи, де молоді та гравці-початківці можуть навчатися гри в Counter-Strike. Також у 2019-му Данило випустив книгу «Всупереч: Шлях до перемоги», у якій він розповідає про свій непростий шлях до перемоги на PGL Major Kraków 2017.

Безперечно, Данило «Zeus» Тесленко – легенда українського та світового кіберспорту і найкращий капітан в історії СНД-сцени з CS. Хоч він майже ніколи не виділявся якимись особистими досягненнями, його вміння керувати командою та розуміння гри дали змогу досягти вершин у кіберспорті та прославити тег Natus Vincere та Україну на весь світ. Він став фігурою для наслідування для молодих гравців і тих, хто планує пов’язати своє життя з кіберспортом.

Данило довів: якщо йти до мети та вірити, що все можливо, мрії стають реальністю.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Наші колумністи
Пані М.
блогерка
Сергій Задко
Head of SMM в Isobar Ukraine
Галина Возна
менеджерка з маркетингу Payoneer у країнах Східної Європи
Валерія Іонан
Ми в Телеграмі
підписуйтесь