VR та полегшення болю
Головне правило будь-якого продукту – розв’язувати проблему споживача. Проте сьогодні клієнт вимагає вирішення своїх запитів набагато швидше та на багатьох рівнях. Якщо ще десять років тому соціальні мережі змагалися між собою в унікальних функціях: від якості фото та відео до безпеки комунікації, сьогодні користувачеві потрібно ще більше.
З останніх новин можна сміливо зробити висновок, що настала епоха бізнес-екосистем (і навіть метавсесвітів). Можливо, все це відбувається через вимогливість клієнта, але очевидно, що користувачі вже використовують технології не тільки заради забави. Ми всі перейшли від суто розважального контенту до сервісів, які здатні комплексно впливати на всі сфери життя.
Інтернет речей дав нам VR та AR-технології. Багато з нас звикли асоціювати віртуальну реальність з іграми та різними розвагами. А якщо я вам скажу, що тепер за допомогою мультимодальних стимулів VR можна лікувати? Чи правда, що проста відеогра може зменшити біль? У цій статті я зібрав добірку проблем, які вже допомагає розв’язати VR. Можливо використання такої технології в медицині вже незабаром стане загальноприйнятим навіть в Україні.
Що таке VR у медицині?
Віртуальна реальність (VR) – це сучасна, технологічно просунута система, яка дозволяє користувачам переноситися у «віртуальний світ». Це можливо за допомогою комбінації технологій, включно з головним дисплеєм (HMD), навушниками зі звуком/музикою та шумопоглинанням, джойстиком або іншим пристроєм для керування/навігації у віртуальному середовищі.
Мультимодальні (візуальні, слухові, тактильні та нюхові) стимули сприяють відчуттю фактичної присутності/занурення у віртуальний світ, створюючи в такий спосіб різницю між досвідом VR та пасивним переглядом телевізора/фільмів, або ігровою консоллю.
Спочатку технологія VR мала винятково розважальну цінність. Однак за останні 10 років її застосування поширилося на безліч клінічних сфер, зокрема знеболювання, фізичну реабілітацію та лікування психічних розладів (наприклад, фобій, посттравматичного стресового розладу та тривожного розладу).
За результатами багатьох досліджень, VR починають усе частіше використовувати в медичних закладах для ослаблення сприйняття болю та занепокоєння під час хворобливих медичних процедур: догляду за раною, хімієтерапії, стоматологічних процедур та звичайних медичних процедур.
У чому секрет технології VR для зменшення болю?
Звичайні методи знеболювання покладаються на фактори, що відвертають: приймання болезаспокійливих або седативних засобів. На відміну від них, віртуальна реальність має унікальну здатність маніпулювати тим, як мозок обробляє біль, залучивши органи чуття, за допомогою потужного імерсивного досвіду (що створює ефект занурення).
Це особливо популярно, адже більшість пацієнтів зацікавлені в зниженні вживання фармацевтичних препаратів, багато з яких потенційно викликають звикання. Віртуальна реальність є легким і приємним варіантом знеболювання.
Які види болю зменшує VR?
Біль від опіків
Очевидно, що догляд за опіковою раною викликає в пацієнтів сильний біль, занепокоєння та дискомфорт. Їм доводиться тижнями очищати ніжну шкіру від частинок пилу, змащувати рани маззю та накладати нові пов’язки. Це є одним із найболючіших методів лікування в медицині. Щоб боротися із цим, більшість пацієнтів покладаються на постійне та інтенсивне вживання знеболювальних. Тому використання VR для реабілітації та зменшення болю під час процедур догляду за опіками – одне з найбільш досліджуваних застосувань технології VR.
Люди, які постраждали від опіків, почали використовувати VR-ігри, щоб зменшити біль від зміни пов’язок. За результатами досліджень, VR, на додаток до стандартної анальгезії, знижує інтенсивність болю, неприємні відчуття та час, який витрачено на роздуми про біль.
Біль під час пологів
Віртуальну реальність використовують і для допомоги жінкам, які народжують із хворобливими переймами. Дослідники наділи навушники на породіль, показуючи їм заспокійливі анімовані сцени природи. Спокійний голос використав слова підтримки, щоб допомогти впоратися з переймами. Жінки, які використовували VR, повідомляли про нижчий рівень болю та занепокоєння.
Біль під час раку
Технологію віртуальної реальності також вивчали як спосіб зменшити біль, неприємні відчуття та занепокоєння, пов’язані з хворобливими процедурами під час лікування раку, як-от хімієтерапія, люмбальна пункція та встановлення інфузійних портів. Результати показали, що VR-відволікання було значно кращим, ніж стандартне лікування, з боку зниження фізіологічного збудження (наприклад, частоти пульсу) та оцінки болю. Також було продемонстровано, що VR зменшує симптоми дистресу та час, який витрачено на хімієтерапію.
Звичайні медичні процедури
Багато звичайних медичних процедур, як-от забір крові, внутрішньовенне введення та імунізація, можуть бути болісними та викликати занепокоєння, особливо в дітей. Тому було проведено дослідження з використанням VR-відволікання під час забору крові в амбулаторних умовах. Вибірка складалася зі 100 дітей (8–12 років), розділених за віком та статтю, за чотирма умовами: відсутність відволікання, відволікання мультфільмами, VR-відволікання через комп’ютер або VR-відволікання через головний дисплей (HMD). Діти в групі VR HMD повідомили про нижчу частоту помірного та сильного болю, якщо порівнювати з іншими трьома групами.
Біль від стоматологічних процедур
Стоматологічні процедури викликають сильний страх як серед дітей, так і дорослих. Для перевірки ефективності технології VR як альтернативної форми знеболювання, її порівняли з переглядом фільмів у 38 пацієнтів під час хворобливих процедур: видалення зубного каменю та кореневого стругання. У результаті показники болю були значно нижчими в групі VR, порівнюючи з групою перегляду фільмів.
Віртуальна реальність (VR) швидко трансформує галузь охорони здоров’я, змінюючи способи отримання та надання допомоги з боку пацієнтів та лікарів. Як ми встигли простежити, посилаючись на дослідження, віртуальна реальність демонструє здатність зменшувати біль, занепокоєння, неприємні відчуття та час, який витрачено на роздуми про біль.
Використання технології VR, окрім альтернативного способу зменшення болю, може знизити витрати пацієнтів на охорону здоров’я, оскільки потреба в лікарських препаратах для зняття болю значно знизиться. Багато лікарів та інших представників медичної сфери, які працюють із лікуванням болю, зацікавлені у впровадженні віртуальної реальності. Хоча це вимагатиме значної адаптації, навчання, тестування зручності методу та інших нюансів, я впевнений, що віртуальна реальність скоро стане звичним способом знеболювання.
Думка редакції може не збігатися з думкою автора колонки.