Приємне з корисним: як монетизувати хобі та почати заробляти на фотостоках
2020 рік показав, що запасний варіант заробітку, особливо віддалений, не буває зайвим. Найпростіший і приємний спосіб отримувати додатковий дохід — монетизувати хобі. Якщо ви захоплюєтеся фотографією, то можете заробляти на фотостоках. Хороша новина в тому, що, за даними платіжної платформи Payoneer, із січня до грудня 2020-го заробітки українців на міжнародних фотостоках зросли на 12%.
Як працюють стокові сервіси та скільки можна заробляти на фотостоках
Фотосток, або стоковий сервіс, — це свого роду гіпермаркет фотографій, де за лічені хвилини можна знайти та придбати зображення на всі випадки життя. Не потрібно витрачати час і гроші на послуги фотографа або ризикувати репутацією, використовуючи картинки з інтернету.
На багатьох стоках можна також завантажувати відеокліпи, аудіофайли, растрові та векторні зображення, 3D-графіку й багато іншого. Стоковий контент використовують для різноманітних цілей: від ілюстрацій для сайтів і реклами до створення лого компаній. Серед найпопулярніших міжнародних майданчиків — Shutterstock, Getty Images, Depositphotos, Dreamstime, Adobe Stock.
Загальна схема роботи зі стоками така: автор завантажує знімки й отримує відсоток від продажу, коли їх купують. Одне зображення може коштувати від 25 центів до кількох сотень доларів. Усе залежить від стоку, виду ліцензії та розміру фото.
Автори отримують у середньому від 15% до 50% із кожного знімка. Водночас одну й ту саму картинку можуть купувати безліч разів (якщо це дозволяє ліцензія). Якщо ваше фото дуже сподобається покупцям, навіть на ньому одному можна непогано заробити. За відгуками стокерів, у середньому за пів року-рік можна спокійно вийти на заробіток в розмірі приблизно $500 на місяць. Рівень доходу залежить від вашої готовности активно створювати та завантажувати роботи.
Як почати роботу та що потрібно знати перед стартом
Для початку роботи на стоці вам потрібно зареєструватися на сайті, погодитися з договором публічної оферти (обов’язково ознайомтеся з ним) й надіслати свої фото на перевірку. Пройти її відносно просто. Головне, щоб знімки були якісними, без шумів і комерційно привабливими. Важливо також уважно прочитати правила роботи стоку — технічні вимоги до зображень.
Робота зі стоками — не пасивний дохід. Тут важливо систематично завантажувати новий контент, щоб вас пам’ятали алгоритми видачі. Щонайменше 50 картинок на місяць, максимуму немає. Чим більше картинок — тим більше продажів.
Однак це не означає, що треба фотографувати щодня. Ви можете готувати матеріал кілька разів на місяць і завантажувати його порціями. Головне — не зникати надовго. Гарна звичка — носити камеру із собою. Можливо, саме дорогою додому або на прогулянці ви побачите чудовий кадр.
Деякі майданчики дають новачкам перевагу у вигляді видачі їхніх робіт у топ. Тому в перші кілька місяців варто завантажувати якомога більше фото.
Важливо розуміти, що співробітники стоків перевіряють кожен кадр, і на сайти потрапляють не всі. Щоб відсіяних робіт було якомога менше, створюйте унікальні знімки гарної якости. Для цього, звичайно, не обійтися без професійного фотоапарата. Необов’язково купувати останню модель за всі гроші світу. Почати можна і з якісної вживаної камери. Коли з’явиться прибуток, ви зможете оновити обладнання.
Як зрозуміти, що фотографувати
Запорука успіху на стоках — якісний і популярний контент.
Серед вічнозелених тем – сімейна фотографія в усьому розмаїтті: від побачень і затишних домашніх знімків до свят. До речі, з минулого року домашні фото стали особливо актуальними. Робота вдома, фітнес, настільні ігри та перегляд серіалів, догляд за рослинами — усе, що показує розмаїття життя вдома. Популярна також фуд-фотографія, природа та подорожі. Не забувайте і про сезонні тематики.
Особливий жанр на стоках — святкові фото. Найбільша подія для стокерів — Різдво. Кількість нових картинок до нього збільшується вже наприкінці літа. Свята — чудовий шанс заробити. Головне – почати завантажувати тематичні знімки хоча б за кілька місяців. Так більше шансів, що їх помітять.
Стежте за трендами, і ви будете в курсі, які тематики сьогодні найактуальніші. Раз на рік або перед початком сезону міжнародні стоки публікують тренди, які, на їхню думку, будуть домінувати на ринку. Наприклад, ось тренди від Shutterstock і Depositphotos на 2021 рік. Не зайвим також буде підписатися на розсилку стоків й отримувати від них актуальні новини.
З одного боку, можна знімати майже все підряд, адже ніколи не знаєш, яке фото вистрілить. Часто це трапляється саме з тими кадрами, на які стокери взагалі не розраховують. Однак не бійтеся експериментів і незвичних ракурсів. Можливо, покупцеві на іншому кінці Землі не підходить жоден із кадрів, і він чекає саме вашу нестандартну роботу.
Ще один варіант — зробити ставку на унікальні тематики. На стоках вистачає троянд, ноутбуків на столі та котиків. Куди складніше буде знайти якісні й в потрібному ракурсі фотографії чорнобривців або маршрутки. Завжди буде ніша, яку можна заповнити. Шукайте свої особливі тематики й, що ще важливіше, стиль.
Лайфхаки для завантаження фотографій
● Щоб збільшити дохід, зареєструйтесь і завантажуйте роботи відразу на декілька стоків (завантажувати однакові знімки на різні платформи можна за неексклюзивною ліцензією). У процесі ви зможете зрозуміти, які майданчики приносять кращий результат, і зможете сконцентруватися на них.
● Ваші знімки будуть знаходити за назвами та ключовими словами. Тому під час завантаження важливо коректно та максимально детально їх описати. Додавайте стільки ключових слів, скільки вигадаєте. Міняйте їх навіть під час завантаження схожих фотографій і аналізуйте, які слова приносять кращий результат;
● Додавайте в ключові слова не тільки опис, але й можливі сфери застосування знімків;
● Перевірити популярність ключових слів можна в Google Trends;
● Якщо ви відзняли серію з 50 фотографій схожого сюжету, то краще не завантажувати їх відразу, а розбити на частини по 5-10 штук і завантажувати раз на тиждень-місяць, чергуючи з іншими серіями;
● Коли справи підуть у гору, купіть підписку на сервіси для автоматичного завантаження фотографій на стоки. Так ви зможете економити час на завантаження, створення описів і підбір ключових слів для робіт;
● Проаналізуйте профілі успішних стокерів, знайдіть спільні характеристики: за якими тематиками вони розміщують зображення, як називають файли та які ключові слова використовують. Можливо, це підкаже вам, куди рухатися, або щонайменше принесе натхнення;
● Якщо ви завантажуєте знімки з людиною, стоки вимагають модельний реліз — документ, що дає право фотографу використовувати отримані фото з фотосесії з конкретною моделлю на свій розсуд. Він не знадобиться, якщо людину не можна впізнати за фото, — наприклад, коли зображення обрізане до носа. Однак якщо в кадрі тату, потрібно робити модельний реліз і реліз власності на тату (або просто заретушуйте його);
● Для деяких інтер’єрів теж потрібен реліз власности.
Як виводити заробіток
У кожного фотостоку свої умови виплат: наприклад, мінімальна сума або способи переказу коштів. Зазвичай вивести гроші можна кількома способами. Вам можуть відправити банківський чек поштою, або кошти надійдуть на ваш рахунок у платіжній платформі. Другий спосіб більш зручний і звичний для нашого регіону.
Якщо ви будете працювати з кількома стоками, найкраще вибрати одну платіжну платформу, з якою співпрацюють усі майданчики. Такою платформою може бути Payoneer. Ми працюємо з усіма основними стоковими сервісами, такими як Shutterstock, Getty Images, Depositphotos, Dreamstime, Adobe Stock, 123RF, iStock, Stocksy, Pond5. А виводити кошти з багатьох із них можна взагалі без комісії. З Payoneer ви зможете отримувати міжнародні платежі так само просто, як і перекази у своїй країні.
Як легалізувати дохід*
В українському законодавстві є кілька варіантів оформлення діяльности з роботи з фотостоками. Розгляньмо особливості кожного з них.
- Ви можете працювати як фізична особа та раз на рік подавати податкову декларацію. У ній потрібно буде показувати доходи, отримані з фотостоків. Фіз. особи сплачують податок із доходів фізичних осіб (ПДФО) — 18%, і військовий збір — 1,5%.
- Ви можете зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) і сплачувати податки за однією з таких форм оподаткування:
– найчастіше ФОП-фрилансери вибирають 3-тю групу єдиного податку зі сплатою податку в розмірі 5% від доходу. Фотостоки виплачують авторам такий вид доходу, як роялті, тобто грошову компенсацію за право використання фотографій. Однак ФОП на єдиному податку не має права вносити до своїх доходів роялті, тому повинен платити податок і декларувати доходи, як фізична особа;
– загальна система оподаткування передбачає єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22%, ПДФО — 18%, військовий збір — 1,5% з чистого доходу. Чистий дохід (прибуток) розраховується як різниця між доходами та витратами. Витрати повинні бути документально підтверджені та пов’язані з господарською діяльністю ФОПа. - Якщо ви працюєте в команді та/або хочете масштабувати бізнес, можете зареєструвати юридичну особу. Вам буде доступна одна з таких форм оподаткування:
– спрощена система оподаткування зі сплатою єдиного податку в розмірі 5% від доходу. Оскільки ви будете розпоряджатися своїми роботами від імені юр. особи, важливо правильно оформити документи про передачу авторських прав від вас як фізичної особи-автора до вашого підприємства. Крім того, юридична особа під час розподілу прибутку за результатом фінансового періоду може виплатити дивіденди своїм учасникам (засновникам). Дивіденди обкладаються такими податками: ПДФО — 9 %, військовий збір — 1,5 %;
– загальна система оподаткування зі сплатою податку в розмірі 18% від чистого доходу (прибутку). Ставки податків на дивіденди: ПДФО — 5 %, військовий збір — 1,5 %. - Як у випадку реєстрації як ФОПа, так і юридичної особи ви будете повинні вказати види діяльности відповідно до класифікації (КВЕД).
Вам підійдуть такі КВЕД:
74.20 Діяльність у сфері фотографії;
77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.;
70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування;
73.11 Рекламні агентства;
73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації;
73.20 Дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки;
74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну. - Якщо ви плануєте працювати з фотостоками, зареєстрованими в США, щоб уникнути подвійного оподаткування потрібно буде раз на три роки заповнювати спеціальну податкову форму: W-8BEN для фіз. осіб і W-8BEN-Е для ФОПів і юр. осіб. Вона буде підтверджувати, що ви не є податковим резидентом США, і тому в межах міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування між Україною і США не повинні платити в США податки зі своїх доходів у вигляді роялті. Форми W-8BEN і W-8BEN-Е можна заповнити на всіх фотостоках, зареєстрованих у США.
Висновки
Фотостоки можуть стати джерелом як додаткового, так і основного заробітку. Головне – добре вивчити специфіку роботи, набратися терпіння, наполегливости й експериментувати. Тільки на практиці ви зможете зрозуміти, яка тематика й стиль підходять вам найбільше. Тому раджу вдосконалювати свою майстерність і не боятися пробувати щось нове.
*Розділ написаний на основі коментаря IT-фінансистки Legal IT Group Вікторії Захарневої.
Думка редакції може не збігатися з думкою авторки колонки.