Спецпроєкти

Маловідомі факти про рослинну дієту та 5 найпоширеніших міфів про вегетаріанців


8

1 жовтня – Всесвітній день вегетаріанства. На честь свята згадуємо найчастіші причини, чому люди відмовляються від м’яса або інших продуктів тваринного походження, розглядаємо найпоширеніші міфи про рослинну дієту, а також не мовчимо й про її можливу шкоду. 

Що приховується за твердженнями про вегетаріанство та веганство? Давайте розбиратися.

При вегетаріанській та веганській дієтах організм не отримує необхідної кількості білків

Якщо харчуватися виключно картоплею та огірками – цілком можливо. При збалансованому раціоні рослинна дієта не загрожує дефіцитом білків. Останні містяться в бобових (квасоля, сочевиця, нут, маш), сої та соєвих продуктах (те саме соєве «м’ясо» чи соєвий «фарш», які ви напевне бачили в магазинах). Якщо харчуватися збалансовано і не налягати переважно на джанкфуд з великим вмістом швидких вуглеводів, в організмі не має виникнути дефіциту білків. 

Вегетаріанки та веганки страждають від нестачі заліза

Можливо. Проте, за статистикою ВОЗ, у 2011 році від нестачі заліза страждала кожна третя невагітна жінка. Дівчата та жінки здебільшого втрачають залізо під час менструацій. Тож регулярно здавати аналізи і в разі необхідності збільшувати кількість продуктів з вмістом заліза радять багатьом представницям жіночої статі незалежно від типу харчування.

Вегетаріанство та веганство призводять до дефіциту В12

Вірогідність справді велика, бо організм отримує В12 переважно з продуктів тваринного походження – м’яса, риби, молока, сира, яєць. Вегетаріанці ризикують менше, а от вегани, які не вживають В12 додатково, можуть страждати через його дефіцит. 

Нехтувати цим не варто: вітамін необхідний для нормального функціонування нервової системи, допомагає засвоювати білки, жири та вуглеводи в необхідному обсязі. Тож вихід – стежити за аналізами крові і, якщо потрібно, вживати В12 додатково. Перед цим обов’язково радитися з лікарем: він підкаже, чи є необхідність у дієтичних додатках, та встановить правильне дозування. До речі, деякі веганські продукти, зокрема рослинні сири та молоко, бувають додатково збагачені В12.

Вегетаріанцям і веганам не вистачає кальцію

Кальцій, необхідний для здорових кісток, є не лише в молочних продуктах. Людям, які відмовляються від продуктів тваринного походження, радять звернути увагу на інші джерела кальцію: наприклад, апельсини, броколі, інжир, горіхи. Деякі види рослинного молока додатково збагачують кальцієм. Також можна порадитися з лікарем щодо необхідності вживання комплексних вітамінів.

Вегетаріанське та веганське харчування одноманітне 

На жаль, твердження може бути справедливим для невеликих міст чи сіл, куди ще не дісталася своєрідна мода на вегетаріанство та веганство. У великих містах в супермаркетах чи спеціалізованих магазинах зазвичай можна знайти смачну та різноманітну рослинну їжу – веганські сири, ковбаси, сейтан та сою, темпе, різні види хумусу, тофу тощо. Також є безліч закладів, де можна замовити смачну їжу без додавання продуктів тваринного походження. 

Ще трохи фактів

  • Вегетаріанська та веганська дієти знижують вірогідність розвитку серцевої недостатності на 40%. 
  • Люди, які відмовилися від вживання м’яса, рідше страждають від серцево-судинних захворювань, при цьому ризик інсульту в них більший, ніж у всеїдних. 
  • Американська дієтологічна асоціація та асоціація нутріціологів Канади вже 16 років визнають вегетаріанську дієту як здорову альтернативу всеїдному харчуванню. 
  • У 2015 році у ВОЗ заявили, що вживання переробленого червоного м’яса (до нього відносять яловичину, телятину, свинину, ягнятину, баранину, конину і козлятину) може призводити до утворення злоякісних пухлин. За підсумками 10 досліджень, щоденне вживання в їжу 50 г м’ясної продукції підвищує ризик розвитку колоректального раку приблизно на 18%.
  • За даними ООН, викиди вуглекислого газу до атмосфери від тваринництва складають 14,5%. Цей обсяг викидів більший, ніж від усіх автомобілів, літаків, поїздів та кораблів.
  • Щоб нагодувати худобу, потрібно 40% усіх злакових, які вирощують у світі.
#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 🧐