Спецпроєкти

Антибіотики, антидепресанти і екстрена контрацепція: які ліки з квітня продаватимуть тільки за рецептом


Весною 2023 року МОЗ запроваджує електронний рецепт на всі рецептурні ліки, повідомляє Урядовий Портал. У міністерстві наголошуютьперелік препаратів не розширювався, а вже чинний запровадили додатковий інструмент – е-рецепт.

Подробиці 

Електронний рецепт буде впроваджуватися поступово: без світла чи звʼязку у медичному закладі лікар зможе виписати рецепт на паперовому бланку.

«Це дозволить підсилити контроль за їх відпуском. Адже лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати лікування, яке буде ефективним та водночас безпечним для пацієнта, а також запобігти можливим негативним наслідкам самолікування», – зазначила заступниця МОЗ з цифрової трансформації  Марія Карчевич.

Е-рецепт пошириться на зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря.

Які ліки будуть продаватися за рецептом:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби; 
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні, навіть екстрена контрацепція);
  • препарати для лікування артеріального тиску та серцевих хвороб;
  • деякі з ліків проти болю та кашлю;
  • заспокійливі;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджувальні.

Перевірити, чи  є препарат рецептурним, можна в інструкції або через Державний реєстр лікарських засобів.

Як отримати е-рецепт

Е-рецепт можна буде отримати, навіть якщо у вас немає декларації з сімейним лікарем. Але пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ).

Лікар зможе переглянути історію даних, дізнатися про супутні захворювання, приймання інших медикаментів та іншу інформацію, необхідну для  ефективного лікування. 

Для того, щоб отримати рецепт, необхідно звернутися на прийом до лікаря державного, комунального чи приватного закладу. Під час огляду він сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання.

Повторно за е-рецептом можна звернутися до сімейного лікаря дистанційно. 

У МОЗ також пояснили, що у регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних. Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, волонтерські й благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово у дистриб’юторів також без рецепту. 

За паліативного хворого ліки за е-рецептом може отримати будь-хто з родичів з відповідним документом.

Раніше ми повідомляли, що влітку стартував перший етап переходу на електронний рецепт за яким почали відпускати антибіотики.  З першого листопада розпочався другий етап, за яким на Е-рецепт перейшли всі наркотичні та психотропні медичні препарати.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь