Фільми, книжки, альбоми, фестивалі: культурні підсумки 2023 року від редакції bit.ua
Редакція bit.ua вітає всіх читачів з прийдешнім святом та підбиває культурні підсумки 2023-го – які важливі фільми, книжки та альбоми вийшли цьогоріч та які масштабні фестивалі відбувалися. Рейтинг вийшов субʼєктивним, адже, попри війну, українська культура активно розвивається, і ми вдячні всім, хто до цього долучається.
Український фільм року
Цей рік був багатим на премʼєри, і відзначити хотілося б чимало українських фільмів. Ми обрали дві, на нашу думку, найважливіші українські стрічки, які побачили світ у 2023-му.
«20 днів у Маріуполі»
Документальний фільм про перші три тижні у місті на сході України отримала чимало відзнак різних фестивалей, зокрема приз глядацьких симпаній на фестивалі Sundance, де і відбулася його премʼєра. Також це перша українська стрічка, яка увійшов до шортлисту «Оскара» одразу у двох номінаціях – як найкращий документальний і найкращий міжнародний фільм.
Той випадок, коли хотілося б, щоб підстави для існування цього фільму не було – та, на превеликий жаль, Україна майже десять років бореться з російською федерацією, відстоюючи не лише Незалежність, а і загалом право на існування. «20 днів у Маріуполі» – півторагодинна історія про те, як росія знищує українські міста та вбиває українців – і ця стрічка дає розуміння, якими методами користується наш ворог та те, чому з ним (принаймні зараз) неможливо вести переговори про мир.
«Більшість маріупольців реагували [на знімання – ред.] не просто позитивно – вони самі підходили, просили зняти їх, хотіли, щоб їх побачили родичі. Хтось просив – зніміть цей хаос, покажіть те, що відбувається в Маріуполі. Лікарі, які намагалися врятувати дітей, казали: “Покажіть це путіну”. Усі розуміли, наскільки важливо світу побачити цю трагедію», – розповідав в інтервʼю bit.ua режисер фільму, воєнний кореспондент Мстислав Чернов.
«Ля Палісіада»
Повнометражний дебют Філіпа Сотниченка, який зібрав чимало нагород – українських та зарубіжних. Стрічку зокрема відзначили як найкращий повнометражний фільм за версією шостої Національної премії кінокритиків «Кіноколо», а також вона здобула головну нагороду Туринського кінофестивалю.
Цьогоріч в українському кіно можна прослідкувати тему наших 90-х: слідом за «Носорогом» Олега Сенцова (2022), де ці буремні часи показували без героїчної романтизації, ми мали змогу подивитися інші стрічки про перше десятиріччя Незалежності. Зокрема у 2023-му відбулися українські премʼєри «Ти мене любиш?» Тоні Ноябрьової та «Назавжди-назавжди» Анни Бурячкової. Ці стрічки присвячені дорослішанню в різні періоди українських 90-х – і ностальгувати за цим дорослішанням теж бажання не викликають.
У «Ля Палісіаді», події якої здебільшого також відбуваються у 90-ті, фокус на тому, як минуле може впливати на наше майбутнє. Сотниченко зізнавався – його вразив той факт, що смертну кару в Україні скасували лише в 1997-му. Саме застосування цієї найвищої міри покарання та наслідки, які застане вже наступне доросле покоління, і лягли в основу його повнометражної стрічки – чергової про українські 90-ті, ще однієї, яка не провокує ностальгію за тими часами.
Кінофестиваль року
У цій категорії також обрали два, на нашу думку, визначних фестивалі – от більше про них.
Київський тиждень критики
Вдруге фестиваль відбувався за часів повномасштабної війни – втім, кількість відвідувачів продовжує зростати: цього року організатори нарахували понад 8500 відвідувань (для порівняння: у 2022-му – 6500, а у 2021 році — майже 5000).
Протягом Київського тижня критики показали 26 стрічок з чотирьох програм:
- міжнародна програма – сім фестивальних світових гітів;
- «Фокус: Україна-Польща» – шість прем’єр сучасних українських та польських стрічок;
- міжнародна ретроспектива «Людина з кіноапаратом» – шість стрічок про тих, хто робить кіно і хто його дивиться;
- «Жіноча роль» – шість фільмів, присвячених легендарним українським акторкам.
Також поза програмами відбулося два покази короткометражного фільму Педро Альмодовара «Дивний спосіб життя».
Стрічки обговорювали разом з кінокритиками і кінокритикинями Станіславом Битюцьким, Дарією Бадьор, Анною Дацюк, Сергієм Ксаверовим.
Упродовж фестивалю тривав благодійний збір від волонтерського руху «Спільна мета» на 3 квадрокоптери для 3 підрозділів ЗСУ.
Наступний Київський тиждень критики відбудеться з 17 до 23 жовтня 2024 року.
SUNNY BUNNY
Перший в Україні ЛҐБТІК+ кінофестиваль, заснований організаторами КМКФ «Молодість». Під час SUNNY BUNNY глядачі побачили понад 60 повнометражних та короткометражних фільмів з усього світу.
Фестиваль перебував на межі зриву через погрози, зокрема заклики вчинити напад та навіть спалити кінотеатри через таку програмну політику. Тоді кінотеатри «Жовтень» та KINO42, в яких проходили покази, випустили спільну заяву щодо погроз зірвати подію, в якій наголосили, що звернулися до поліції. На щастя, під час проведення обійшлося без інцидентів.
Наступний фестиваль планують провести з 19 по 26 квітня 2024 року. У 2024-му, крім представлених в цьому році, у межах фестивалю анонсують основний конкурс повнометражних ігрових фільмів, програми дебютних фільмів «Нові барви», документальних фільмів та дитячих фільмів «Квірчик».
Музичний альбом року
Джамала – QIRIM
У 2023-му Джамала представила альбом, з яким працювала чимало років – 14 композицій, кожна з яких представляє певну місцевість Криму: від Керчі до Ак’яру, від Ялти до Джанкою.
«Боротьба за правду ніколи не була простою справою. Напевне, саме тому робота над Qırım тривала роки мого життя. Цим альбомом я втілила свою велику мрію — показати всьому світу, що попри будь-які спроби переписати історію Криму ми не дамо забути правду», – розповіла вона про альбом, до роботи над яким долучилися понад 80 музикантів.
Qirim увійшов до лонглиста премії «Ґреммі» та номінований на Шевченківську премію 2024 року.
Книга року
Сергій Жадан «Скрипниківка»
Ми не знаємо, коли Жадан встигає волонтерити, записувати пісні і знімати кліпи, а ще писати книжки і отримувати всі можливі літературні премії (можливо, він має часоворот).
Цьогоріч Сергій випустив збірку віршів «Скрипниківка», яку визнали однією з книжок року за версією PEN. Для його шанувальників вона не буде здивуванням (в хорошому сенсі) – це той самий Жадан, після прочитання якого у повітрі пахне свічками і яблуками, у кінчиках пальців починає поколювати, і хочеться чимдуж вибігти на вулицю, де «досі чутно було наближення снігу».
Літературна подія року
Книжковий Арсенал
Літературні події в Україні доводять – українці справді люблять і цінують книжки та готові відвідувати книжкові фестивалі попри воєнний стан. Наприклад, цьогоріч на XI Книжковий Арсенал завітали 28 000 людей.
Під час фестивалю відбулося до близько 100 подій — дискусій, лекцій, презентацій, поетичних читань, автограф-сесій, концертів, перформансів, кінопоказів. Частину подій перекладали жестовою мовою. Окремі з них можна подивитися в записі на YouTube-каналі фестивалю.
На Книжковий Арсенал завітали понад 200 українських і міжнародних гостей, які долучилися до окремих заходів. Серед них Павло Хазан, Остап Сливинський, Віталій Портников, Дмитро Кулеба, Вікторія Амеліна, Артем Чех, Ірена Карпа, Олександра Коваль, Оля Русіна, Мар’яна Савка, Павло Вишебаба, Олександра Матвійчук, Тімоті Снайдер, Гванца Джобава, Пітер Померанцев, Вейн Джордаш, Ектор Абад Фасіолінсе, Іван Крастев, Дайва Чепаускайтє, Петер Краус фон Клефф, Радован Ауер, Раті Муджірі та інші. У перший день XI Книжковий Арсенал відвідав Президент України Володимир Зеленський та Перша леді Олена Зеленська.
Фото з обкладинки: Київський тиждень критики