Спецпроєкти

Великий бізнес – великі проблеми: приклади сексизму і токсичності світових корпорацій


У капіталістичному світі створили новий пантеон богів: Стів Джобс, Ілон Маск, Джефф Безос, Річард Бренсон, Марк Цукерберг (замість Аїда). 

Їх вважають геніями, вони кумири поколінь, найрозумніші, найпродуктивніші, найбагатші. Їхні компанії – взірець для наслідування й робота мрії. 

Водночас у зірковому сяйві непомітно працюють мільйони звичайних людей, які й виконують всю роботу та створюють усі продукти. Дуже часто їх змушують переробляти, їм не доплачують і створюють токсичну атмосферу. 

У цьому тексті ми висвітлюємо іншу сторону великих компаній. Ми покажемо в яких токсичних умовах інколи доводиться працювати підлеглим відомих бізнесменів. 

Золота ера серіалів для споживача, не золота для працівників. Протистояння профспілки IATSE та стримінгових платформ

Ми живемо в золоту еру стримінгу. Нещодавно відгриміла «Гра в кальмара» від Netflix, яка заробила приблизно 900 мільйонів доларів. До цього сильно хайпував «Ферзевий гамбіт». 

Disney+ дуже задоволений рейтингами серіалів «Мандалорець» і «Локі». Це означає, що нас чекають ще десятки серіалів у всесвітах Marvel і «Зоряних війн». HBO готує новий продукт у всесвіті «Гри престолів», Amazon Prime знімає серіал за «Володарем перснів». 

Але люди, які створюють увесь цей чудовий контент, працюють по 14 годин на день із ненормованими вихідними, а також заробляють менше, ніж їхні колеги на телебаченні й у кіно. Про це повідомила профспілка техніків і художників IATSE.

Вони пообіцяли почати найбільший в історії Голлівуду страйк, якщо їхні вимоги не виконають до 18 жовтня. Великі корпорації пішли на поступки й підписали з профспілкою договір. Про це повідомляє The Los Angeles Times

Договір передбачає підйом річної зарплати на 3%, зменшення робочого навантаження та впровадження мінімум 10 годин відпочинку між щоденними зніманнями й 54 години відпочинку у вихідні.На угоду пішли такі компанії: Walt Disney Co., Netflix, Amazon, Apple, Sony Pictures Entertainment, NBCUniversal, ViacomCBS and WarnerMedia.

Ігри – це весело, але робити ігри інколи шкідливо для ментального здоров’я, особливо для жінок в Activision Blizzard

Департамент справедливої ​​зайнятості та житлового забезпечення Каліфорнії (DFEH) судиться з компанією Activision Blizzard через культуру постійних сексуальних домагань та дискримінації. 

Ця компанія розробляє World of Warcraft, Call of Duty, до речі. 

Працівниці заявляють, що для чоловіків компанії є цілком нормальним приходити на роботу з похмілля, грати у відеоігри замість роботи, відкрито розмовляти про свої сексуальні стосунки, відкрито говорити про жіночі тіла та жартувати про зґвалтування.

Жінки в цій компанії зазнавали численних сексуальних коментарів, небажаних фізичних дотиків та інших форм утисків. 

Жінки, які працюють у команді World of Warcraft, зазначили, що співробітники та керівники нападали на них, робили зневажливі коментарі щодо зґвалтування та принижували. 

Ця поведінка була відома керівникам, і її не тільки не зупиняли, а й заохочували. 

Вище керівництво назвало звинувачення перебільшенням, але пообіцяло провести розслідування. Водночас працівники ігрової компанії виходять на мітинги й пишуть відкриті листи до керівництва з вимогами визнати провину й взяти відповідальність. 

Святий Стів Джобс

Волтер Айзексон написав біографію Стіва Джобса, у якій автор не прикрашав запальний характер голови Apple. 

Стів ділив всіх працівників на талановитих і нездар. З касти талановитих можна було випасти. Але якщо Стів один раз записав працівника до нездар, то вже ніколи не переглядав свого рішення. 

Окрім цього, він завжди говорив в обличчя те, що думає, і ставився до працівників відповідно до своєї думки. 

Він часто називав роботу своєї команди лайном. Але в команди був лайфхак: якщо Стів критикував якесь рішення, то можна було через деякий час запропонувати це вдруге. Після цього Джобс міг дати зелене світло. Інколи він пропонував ідеї, які сам же критикував раніше. 

Підхід до інновацій у нього теж був особливий. Сам він не дуже розбирався в комп’ютерному залізі. Тому часто просив своїх інженерів впроваджувати рішення, яких ще не існувало. Інженерам тоді доводилося ці рішення винаходити.

 Докладно про кожен випадок написано в біографії. Тезисно про скандали навколо Джобса писали Esquire, Businessinsider та інші. 

Наше все – Ілон Маск

Колишні працівники компанії Ілона Маска Tesla розповіли журналістам про те, як це – працювати з найвідомішим мільярдером світу. 

За їхніми словами, Ілон ставить нереальні цілі, не маючи чіткого плану їхнього виконання, і дає на розв’язання дуже мало часу. Якщо працівник не дає рішення за декілька днів або тижнів, то з таким працівником прощаються. 

Відчуття, що ти можеш втратити роботу будь-якого дня підвищує конкуренцію, але й розвиває тривожність. 

Люди працювали в Tesla по 70 годин на тиждень. Стандартний робочий тиждень – 40-45 годин. І такі перепрацювання були цілковитою нормою. Працівники розповідали, що від такого графіку страждали їхні сімейні стосунки. 

Висновки

Ідеальних людей не існує. Не існує роботи мрії. Будь-яка компанія намагається витиснути максимум прибутку, інколи нехтуючи інтересами власних працівників. 

Ми не намагаємося применшити здобутки Маска чи Джобса, чи когось іншого. Просто звертаємо увагу на те, що їхній геній – не їхній. Це колективний геній тисяч людей, до яких інколи ставляться як до власності компанії. 

Ми не намагаємося сказати, що Netflix чи Blizzard – це корпорації зла. Просто звертаємо увагу на те, світові компанії вкладають мільярди в соціальні проєкти й декларують толерантність і рівність. Та всередині цих компаній можуть відбуватися зовсім протилежні речі.

У цьому матеріалі не було згадки про Amazon та Facebook, бо про ці компанії ми багато писали в минулих матеріалах. 

Читайте також:

Work-life balance, що не існує: як ми застрягли в роботі й почали хизуватися вічною зайнятістю?

Дозволь собі відпочинок: чому трудоголізм не норма?

 

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь