Спецпроєкти

Справжнє чипування: як мозкові імпланти повертають зір, спілкування та гарний настрій


Доки конспірологи стверджують, що у світі існує мікроскопічний чип, здатний керувати людиною, справжні вчені працюють над тим, щоб навчити мозкові імпланти керувати хоча б однією функцією організму. 

Пацієнтам з усього світу імплантують електроди в мозок для повернення зору, лікування епілепсії, зниження тривожності та навіть для читання думок. 

Заплановано, що згодом паралізованим людям за допомогою імплантів повертатимуть здатність рухатися.

У цьому тексті ми розкажемо, на що зараз здатна «чипізація» та куди розвиватиметься сфера в майбутньому. 

Ілон Маск літає не тільки в космос, але й залазить у голову

Neuralink – це одна з компаній, якою володіє Ілон Маск. Вона працює у сфері медицини, а саме планує відновлювати людям зір і слух за допомогою вживлення в мозок чипів. 

У майбутньому вони планують повертати можливість рухатися паралізованим людям. 

У лютому цього року Neuralink успішно імплантувала в мозок мавпи чип, який дає їй змогу грати у відеоігри силою думки. Перейти на чипування людей планують у межах одного року

За допомогою операції до певних зон мозку пацієнтів приєднуватимуть електроди. Дроти з них виводитимуться назовні до мінікомп’ютера, який кріпиться за вухом. Сам комп’ютер буде трохи менший за вухо. 

Штучний зір завдяки мозковому імпланту

Поки компанія Маска лише готується повертати зір, вчені ЄС та США успішно створили пацієнтці штучний зір

57-річна жінка не бачила більш як 16 років. Нейрохірурги вживили їй у мозок імплант і з’єднали його з камерою в окулярах. 

Очі жінки не почали бачити краще, їхню функцію перейняла камера, яка передає сигнал прямісінько в мозок. Завдяки цьому жінка змогла розрізняти силуети та літери абетки.

Клінічні випробування триватимуть до травня 2024 року. У майбутньому вчені планують повернути зір більш ніж 148 мільйонам людей у всьому світі. 

Мозкові імпланти здатні покращувати самопочуття  

Вчені з медичної школи Університету Міннесоти встановили 12 добровольцям мозковий імплант, який знімає симптоми тривоги. 

Вчені заявили, що їхній імплант з алгоритмом можна використовувати й для лікування людей із тяжкими розладами. Але, щоб використовувати його масово, імплант повинен ще пройти масштабні клінічні випробування.

Крім цього, вчені тестують імпланти, які борються з депресією. 36-річній Сарі вживили пристрій, який посилає електричні імпульси в мозок. Винахід зміг стимулювати ділянки мозку, що відповідають за психічний стан людини.

«Коли імплант був вперше увімкнений, моє життя відразу ж пішло вгору. Моє життя знову стало приємним», – говорить жінка.

Крім цього, вчені експерементують із підвищенням розумових функцій завдяки електричній стимуляції мозку. Якщо стимулювати певні зони мозку, то можна покращити розумовий контроль.

Повернути фізичні функції паралізованим

Нещодавно ми писали, як мозковий імплантат перетворив думки паралізованої людини на текст. 

Пацієнт уявляв, як тримає ручку й пише нею слова. Імплант сканував його рухи й розпізнавав символи з точністю до 94%.

Цього ж року інші вчені зробили схожий експеримент: пацієнт уявляв собі слова, і вони з’являлися на моніторі. 

Паралізовані підуть

Ілон Маск на презентації Neuralink казав, що вони планують відновлювати чутливість кінцівок для паралізованих. Для цього мало просто вживити електроди в мозок, потрібно ще протягнути дроти до вцілілих нервових з’єднань. 

У тому ж векторі розвивається виробництво екзоскелетів. Зараз ці пристрої можуть підтримувати тіло й навіть рухатися. Але функціоналу, який буде не гіршим за функціонал власного тіла, можна добитися лише зв’язавши екзоскелет із мозком. 

Окрім цього, вчені створили надчутливу робошкіру, яка реагує на дотик. Навіть якщо не вдасться повернути кінцівкам чутливість, відчувати можна буде за допомогою протезів.

Висновки 

Мозкові імпланти – це авангард медицини. Наразі сфера перебуває на ранньому етапі. Щоб стати масовим явищем, імплантам, про які писали в цьому тексті, потрібно 5-10 років. 

Це будуть лише перші серії цієї технології. Більш досконалих імплантів чекати ще років із 20. 

Проте вже за нашого життя ми побачимо, як паралізовані підуть, незрячі побачать, будуть подолані депресія та інші психічні захворювання. 

Читайте також:

Павло Клец вживив собі 8 чипів під шкіру – і це всеукраїнський рекорд. Як хлопець на це наважився і чому не збирається зупинятися?

Чипи, екзоскелети, біонічні очі та багато іншого: які технології зроблять із нас кіборгів найближчим десятиріччям

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь