Спецпроєкти

Facebook опублікував своє дослідження впливу Instagram на психічне здоров’я підлітків


Компанія Facebook, після скандального матеріалу про негативний вплив Instagram на психічне здоров’я підлітків у виданні The Wall Street Journal, опублікувала результати власного дослідження про вплив соцмережі на дітей.

Дослідження компанія оприлюднила у своєму блозі.

Що передувало?

Раніше видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал із посиланням на внутрішнє дослідження Facebook і заявило, що компанія вже давно знає про те, що Instagram негативно впливає на психічне здоров’я підлітків, і водночас продовжує залучати дітей у свою соціальну мережу.

Своєю чергою компанія заперечила інтерпретацію видання, заявивши, що це просто неправда. За її словами, дослідження показує, начебто Instagram «шкідливий» для дівчаток-підлітків. 

У своєму блозі Facebook опублікував два PDF-файли, де спробував прокоментувати контекст свого дослідження.

Про що йдеться в дослідженні?

Реліз внутрішнього розслідування Facebook відбувся після сильного тиску на компанію. У компанії зазначають, що авторам дослідження неповнолітні користувачі Instagram повідомили про позитивний і негативний досвід спілкування в соціальних мережах. Також вони заявляють, що Instagram допомагає багатьом дітям, коли вони борються з важкими проблемами, як-от самотністю, тривогою, проблемами з харчуванням.

Компанія також акцентує, що за параметром «сприймання тіла», який і спричинив стільки критики, соціальна мережа або вплинула позитивно, або ніяк не вплинула.

«Вивчення великих соціальних проблем і того, що на них впливає, складне й тонке. У статті видання йшлося про те, що ми приховували це дослідження й що його результати шокують. Але це не так. Ми публічно говорили про сильні та слабкі сторони соціальних мереж упродовж більш ніж десяти років, а зовнішні дослідження підтверджували наші слова. Наприклад, опитування Гарварда показало, що підлітки розглядають соціальні мережі переважно позитивно, хоча й повідомляють як про позитивний, так і про негативний вплив на їхні взаємини й самовираження», – заявили в блозі компанії.

Важливо зазначити, що це дослідження не ілюструє широкої проблематики, адже розроблене лише для внутрішнього обговорення негативного впливу соціальної мережі на дітей. А деякі питання містять опитування не більш ніж у 40 дітей. Принаймні так заявляє Facebook.

Наприклад, The Wall Street Journal зазначає, що підлітки звинувачують Instagram у підвищенні рівня тривожності та депресії.

А Facebook заперечує та пояснює, що такий висновок було зроблено серед 40 опитаних дітей, які борються з проблемою сприймання власного тіла й низькою самооцінкою. 

Інтернет-опитування Pew показало, що більшість підлітків довіряє соцмережам:

 • 81% заявили, що вони допомагають їм спілкуватися;
 • 43% стверджують, що відчувають тиск, і публікують лише фото, де вони привабливі.

Також, за словами Facebook, їхні внутрішні дослідження є частиною з мінімізації поганого на їхніх платформах.

Наприклад, після таких досліджень компанія: 

 • презентувала ресурси для підтримки тих, хто бореться з проблемами сприймання тіла;
 • впровадила спеціальний варіант повідомлення про контент, пов’язаний із розладом харчової поведінки;
 • оновила правила, щоб видаляти контент, пов’язаний із самогубством;
 • запустила Restrict, що дозволяє захистити себе від знущань, не побоюючись помсти.

І де шукати правди?

За словами The Wall Street Journal, дослідники Facebook неодноразово виявляли, що Instagram шкідливий для значної частки молодих користувачів, особливо для дівчаток-підлітків. Проблеми зі сприйманням тіла поглиблюються в кожної третьої дівчинки-підлітка, свідчать дані за 2019 рік.

Водночас Facebook просить розуміти це твердження так:

«Підлітки, які менш задоволені життям, з більшою ймовірністю скажуть, що Instagram погіршує їхнє психічне здоров’я… Це важлива відмінність, яка не показана у виданні WSJ».

Також вони додають, що їхнє дослідження ілюструє, що насправді Instagram допомагає багатьом підліткам, які борються з проблемами. І серед дівчат, які заявили, що вони борються з проблемами сприймання тіла:

 • 22% сказали, що використання Instagram допомогло їм почуватися краще;
 • 45,5% – Instagram не зробив їх ні кращими, ні гіршими. 

Серед хлопців-підлітків:

 • 50% хлопчиків-підлітків у США та 36% хлопчиків-підлітків кажуть, що почуваються краще після використання Instagram. 
 • 18% хлопчиків зі США сказали, що почувалися набагато краще. 

Водночас видання WSJ називає дещо інші цифри:

 • 14% хлопчиків у США заявили, що Instagram змушує почуватися гірше;
 • 40% відчувають негатив через порівняння себе з іншими.

У Facebook також заперечують, що соціальна мережа є причиною думок про самогубство, адже їхнє дослідження показує, що лише 1% опитаних підлітків думали про самогубство через Instagram. 

А WSJ зазначає, що серед тих, у кого виникали думки про самогубство, 13% британських і 6% американських підлітків наголосили на бажанні накласти на себе руки через Instagram.

Висновки

Дослідження щодо впливу Instagram проводили серед підлітків здебільшого зі США та Великобританії. Суперечка щодо впливу ще триває, і немає ніяких офіційних висновків. Представники Комітету Сенату США з торгівлі та захисту прав споживачів заявили, що проведуть розслідування.

А поки у світі сперечаються про негативний чи позитивний вплив соціальних мереж на підлітків, ось вам добірка матеріалів, які можуть допомогти вам зрозуміти своїх дітей:

Як порозумітися з підлітком: інструкція від дитячого психолога.

Як (не) зробити з дитини гуманітарія: діти та математика.

Карантин, діти і Tik-Tok: як вберегти дитину від онлайн-небезпек.

Окрім TikTok: ТОП корисних додатків для підлітків.

«Програма «Вагітна у 16» – це все про мовчання в сім’ях і відсутність сексуальної освіти». Розмова з дитячою психологинею.

Як чатяться батьки й діти у 2020-му: невигадані історії.

В Україні запустили сайт для батьків про безпечне використання технологій – Google Families.  

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь