Спецпроєкти

Технології, за якими ми слідкували у 2021 році


2021 рік вийшов насправді дуже багатим на технологічні прориви, надреальні дослідження та відкриття. Microsoft i Meta анонсували своїх метавсесвітів, навіть модні бренди беруть курс на розвиток віртуальної реальності: цифровий одяг, аксесуари, створення токенів. До речі, про NFT, на цьому заробляють уже не лише діти, але й штучний інтелект. Не менш важливі відкриття за допомогою алгоритмів і штучного інтелекту зробили й у медицині.

2021 рік був дуже насичений, тому ми вирішили згадати все, від чого в редакції bit.ua завмирало серце! 

Ми торкнулися сонця! Космічна категорія

Польоти в космос

У 2021 році відбулося два туристичних польоти в космос. Першим на орбіту Землі відправився мільярдер Джефф Безос на ракеті New Shepard, яку розробила його компанія Blue Origin.

За дев’ять днів до цього інший мільярдер і засновник Virgin Galactic Річард Бренсон полетів у космос на відстань 86 кілометрів. Водночас Безос та інші космічні туристи пролетіли від землі 107 кілометрів угору, а ракета розігналася під час польоту до максимальної швидкості 3595 кілометрів за годину.

Різниця між цими двома польотами в тому, що Бренсон не перетнув умовну лінію Кармана, яку ще називають межею космосу. Або насправді перетнув, але суперечки щодо цього тривають.

Також цьогоріч відбулася перша туристична місія в космос Inspiration4 від компанії SpaceX із повністю цивільним, але підготовленим екіпажем.

Вони здійснили понад 15 обертів навколо Землі та успішно повернулися додому. Завдання місії не розголошують, але про їхній політ Netflix зняв документальний фільм.

Дослідження

Водночас у Китаї заявили, що змогли добути кисень із місячного ґрунту. Вчені зібрали місячний ґрунт і нагріли його до 2500 градусів за Цельсієм. Це спричинило розпад іонів і виділення газоподібного кисню. Це доволі перспективна технологія, тому варто за цим слідкувати далі.

А зовсім нещодавно космічному апарату вдалося майже торкнутися Сонця. Космічний зонд Parker Solar Probe пролетів верхні шари атмосфери Сонця, де температура може бути 500 тисяч градусів за Цельсієм. Космічному апарату вдалося взяти зразки магнітних полів зірки.

«Точно так само, як посадка на Місяць дозволила вченим зрозуміти, як він сформувався, дотик до речовини, з якої складається Сонце, допоможе науковцям розкрити важливу інформацію про нашу найближчу зірку та її вплив на Сонячну систему», – заявили в NASA.

Дослідження космосу й польоти можуть стати екологічнішими в майбутньому десятилітті. Наприклад, компанія Pulsar Fusion провела перші тести гібридного ракетного двигуна, який працює на пластиковому смітті.

Ми почули про NFT і майже одразу зрозуміли, що діти заробляють на цьому більше, ніж ми

Та все по черзі. NFT – невзаємозамінний токен. Якщо порівнювати, то це схоже на цифровий аналог документа права власности. Для купівлі-продажу фізичних активів ми використовуємо паперові документи. Для купівлі-продажу цифрового мистецтва використовують відповідний аналог – NFT.

На відміну від паперу, NFT неможливо підробити. Аукціони працюють на технології послідовности блоків – blockchain. Кожен блок містить інформацію про подію. Якось втрутитися в уже записані блоки неможливо. Це означає, що кожен продаж або купівля залишається в історії назавжди.

В Україні також продали цифрову копію мему «Жуй сраку!» на NFT-аукціоні за 2500 доларів.

Водночас мем із дівчинкою з «поглядом скоса» купили за понад 70 тисяч доларів. А в Англії 12-річний хлопчик заробив більш ніж $400 тисяч на NFT. Він створив колекцію з 3350 картинок китів і виставив їх на NFT-аукціоні. Завдяки цьому він уже заробив понад $400 тисяч, продавши лише приблизно третину активів. Є також дівчинка, 14-річна художниця Ебігейл, яка створила милих NFT-китів і заробила мільйон доларів.

До речі, штучний інтелект також заробляє на NFT. Алгоритм Botto створює картини та продає їх на NFT-аукціонах. Ну загалом ви зрозуміли.

Тому варто плавно переходити до метавсесвіту. Адже технологія блокчейну та NFT стане основою віртуальної реальності 2.0.

Категорія метавсесвіту

Що таке той метавсесвіт, де доведеться жити нашим дітям чи онукам? Як він працюватиме, і хіба ми зараз не живемо в ньому? Фундамент для метавсесвіту вже закладений, але людству не вистачає технічних можливостей доповненої реальності та віртуальної реальності, які необхідні для повноцінного технологічного стрибка. Проте ми зараз є свідками розвитку цих технологій та їхнього входження до повсякдення.

28 жовтня Марк Цукерберг оголосив про зміну назви компанії, тепер Facebook став Meta. У такий спосіб вони хочуть асоціюватися з метавсесвітом. На думку Цукерберга, це нове покоління інтернету.

Метавсесвіт від ̶F̶a̶c̶e̶b̶o̶o̶k̶ Meta побудований на програмному забезпеченні Horizon:

  • Horizon Home – це ваш «дім», тобто простір у віртуальному світі, де ви можете запрошувати друзів приєднатися до вас або спілкуватися з ними;
  • Horizon Worlds – простір, де користувачі зможуть створювати нові світи й подорожувати між ними. Тобто тут люди можуть розробляти власні ігри, влаштовувати вечірки чи просто дивитися відео або фільми в компанії друзів;
  • Horizon Workrooms – це віртуальний офісний простір реальної компанії, де користувачі зможуть працювати у вигляді своїх аватарів;
  • Horizon Marketplace – місце, де можна продавати й купувати контент, як диджитал, так і офлайн-предмети.

А нещодавно компанія випустила базову версію Horizon Worlds. Наразі він працює лише у США та Канаді. У застосунку користувачі зможуть блукати в метавсесвіті, грати в ігри та спілкуватися одне з одним.

Слідом за Meta про створення метавсесвіту розповіли й у Microsoft. Основою метавсесвіту від корпорації Microsoft є платформа для спільної роботи у віртуальній реальності з 3D-аватарами – Microsoft Mesh. У цьому й полягає головна відмінність від ідей Цукерберга – Microsoft вже створює практичні продукти для компаній і бізнесу та продає їх, водночас як Meta малює захопливе майбутнє, але поки що має мало дієвих інструментів.

Microsoft Mesh – це онлайн-платформа, де за допомогою віртуальної або доповненої реальності можна створювати та відвідувати віртуальні офіси компаній або інші простори. Користувачі можуть відвідувати різні віртуальні локації у вигляді своїх 3D-аватарів.

Про метавсесвіт говорять і думають майже всі! Чи варто розповідати про те, що компанії одягу чи взуття також запускають свої метавсесвіти та створюють цифровий одяг для аватарів? Думаю не варто, але це вже є!

А от, наприклад, канадська фірма Tokens.com купила клаптик віртуальної землі за рекордні $2,5 млн. Загальна площа цифрових ділянок становить 565,7 кв. м. Нащо їм це? Нові власники цифрового шматка землі розраховують налагодити співпрацю з кількома модними брендами й використати платформу для продажу речей у віртуальній реальності та проведення модних показів.

Загалом, мало зрозумілого, але дуже цікаво. Слідкуватимемо за цим і далі!

Категорія штучного інтелекту

Штучний інтелект всюди, ми навіть не помічаємо, як він став частиною нашого щоденного життя. Ціни на таксі, стрічка в інстаграмі, добірки музики, навігація. Це все і є штучний інтелект. Але водночас ШІ це значно більше, аніж просто алгоритми рекомендацій.

Наука

Генеральний директор Sony Computer Science Laboratories Хіроакі Кітано планує створити робота на основі ШІ, який отримає Нобелівську премію до 2050 року. Чи це взагалі реально, спитаєте ви? Так!

Нещодавно команда DeepMind розробила штучний інтелект на основі глибокого навчання, який розв’язав біологічне завдання, над яким працювали вчені 50 років. Цей прорив допоможе вченим у розробленні нових ліків і розумінні різних хвороб.

І наостанок, нейромережа передбачила появу нових наркотиків. Їх можуть заборонити ще до появи. За час дослідження на чорному ринку наркотиків з’явилося 200 нових видів, які ШІ також передбачив.

За розвитком науки за участі штучного інтелекту слідкуватимемо й далі, адже історія лише починається!

we don’t say «Це небезпечні технології» we say «Господи Боже помилуй» and i think that’s beautiful

Штучний інтелект буває хорошим, а буває і не дуже. Ось вам дві історій про те, як за допомогою ШІ люди оживляли відомих людей чи своїх близьких.

Наприклад, музей в Індії «оживив» відомого художника завдяки штучному інтелекту: з ним можна поговорити про життя та роботу. Вони створили тривимірну голограму митця, яка може в режимі реального часу відповідати на запитання відвідувачів.

Канадець Джошуа Барбо створив чат-бот на основі повідомлень своєї дівчини, яка загинула.

«Інтелектуально я знаю, що це насправді не Джессіка. Але наші емоції – це не інтелектуальна річ. Горе стає вузлами у вашому тілі, так? Іноді, коли ти знаходиш для них правильний шлях, то залишаєшся без вузлів».

Нещодавно міжнародна група експертів під керівництвом Університету Брауна заявила, що еволюція штучного інтелекту досягла критичного моменту. Тому 193 країни ухвалили етичні засади штучного інтелекту, де на першому місці стоїть гідність та добробут людини, а також прагнення не допустити заподіяння шкоди людству штучним інтелектом.

Так, і ми, здається, розуміємо чому… А поки ви переварюєте цю інформацію, ось вам матеріал про те, як штучний інтелект виходив з-під контролю.

Замість висновків

Ми могли б продовжити цю статтю до нескінченности, адже стільки всього сталося впродовж 2021 року! Були як тривожні, та і захопливі події у світі технологій, та й не лише там, погодьтеся. Але ми розуміємо, що не можемо зробити цю статтю на 10 сторінок шрифтом 11.

Тому пропонуємо вам слідкувати наступного року разом із нами за світом технологій, за звершеннями й падіннями, адже хто знає, можливо ми є свідками зародження нової епохи…

А щоб не пропустити нічого, пропонуємо підписатися на наш телеграм-канал про технології. Ми публікуємо там дуже багато цікавого!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь